Polárníci objevili u Antarktidy nový ostrov: Jméno dostal po Thórově ženě

01.03.2020 - Stanislav Mihulka

Během plavby kolem západního pobřeží Antarktidy narazili polární vědci na dosud neznámý ostrov. Ten byl až doposud skryt pod vrstvou ledu a jeho „odhalení“ dávají vědci do souvislosti se změnou klimatu.


Reklama

Nový ostrov objevili badatelé z projektu Thwaites Glacier Offshore Research (THOR). Tento projekt je společným podnikem USA a Velké Británie, jehož cílem je mapování změn ledovce Thwaites, nacházejícího se v Amundsenově moři. Ledovec Thwaites je zodpovědný za zhruba čtyři procenta celosvětového nárůstu hladiny moře a následkem jeho tání se každoročně zvyšuje hladina moří o jeden milimetr. Sám o sobě má podle vědců potenciál zvednout hladinu světových oceánů o zhruba 60 centimetrů.

Nový ostrov, který badatelé pojmenovali Sif, je podle prvního průzkumu tvořený převážně žulou a obývá ho několik blíže neupřesněných mořských savců. Jméno nového ostrova odkazuje na severskou bohyni obilí, úrody a plodnosti a také manželku Thóra – severského boha hromu.

TIP: Konec zalednění? Antarktida v posledních letech ztratila ohromné množství ledu

Přestože tání ledovce Thwaites není v obecném smyslu příliš povzbudivou zprávou, pro glaciology a geology je doslova požehnáním. Představuje totiž vzácnou příležitost prozkoumat zdejší procesy a lépe tak porozumět minulosti a změnám, kterými si tato oblast Antarktidy prochází.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science, THOR

  • Zdroj fotografií: Julia Smith Wellner | Twitter

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

„George Low byl dobrý ve všem. Měl hodnotu deseti mužů.“ Těmito slovy vzpomínal na svého kolegu (na snímku) další legendární manažer Apolla Robert Gilruth. (foto: NASA, CC0)

Vesmír

Mrtvolu Angela Solimana nechali údajně na pokyn císaře Františka II. stáhnout z kůže, vycpat a vystavit. (foto: Wikimedia Commons, Gottfried Haid, CC0)

Historie

Tradice spojená s vařením boršče je podle UNSCO natolik ohrožená současným konfliktem na Ukrajině, že si zasluhuje zvláštní ochranu. (foto: Pixabay, ArtemisCC0)

Zajímavosti

Tartarocyoni s mršinou kytovce. (ilustrace: Denny Navarra, CC BY 4.0)

Věda

Explodující USS Lexington a v pozadí USS Yorktown (CV-5) a USS Hammann (DD-412). (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)

Válka

V křesťanské společnosti se konzumace masa rozšířila ve 4. století. Značná část raných křesťanů pravděpodobně byla vegetariány.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907