Polárníci objevili u Antarktidy nový ostrov: Jméno dostal po Thórově ženě

01.03.2020 - Stanislav Mihulka

Během plavby kolem západního pobřeží Antarktidy narazili polární vědci na dosud neznámý ostrov. Ten byl až doposud skryt pod vrstvou ledu a jeho „odhalení“ dávají vědci do souvislosti se změnou klimatu.


Reklama

Nový ostrov objevili badatelé z projektu Thwaites Glacier Offshore Research (THOR). Tento projekt je společným podnikem USA a Velké Británie, jehož cílem je mapování změn ledovce Thwaites, nacházejícího se v Amundsenově moři. Ledovec Thwaites je zodpovědný za zhruba čtyři procenta celosvětového nárůstu hladiny moře a následkem jeho tání se každoročně zvyšuje hladina moří o jeden milimetr. Sám o sobě má podle vědců potenciál zvednout hladinu světových oceánů o zhruba 60 centimetrů.

Nový ostrov, který badatelé pojmenovali Sif, je podle prvního průzkumu tvořený převážně žulou a obývá ho několik blíže neupřesněných mořských savců. Jméno nového ostrova odkazuje na severskou bohyni obilí, úrody a plodnosti a také manželku Thóra – severského boha hromu.

TIP: Konec zalednění? Antarktida v posledních letech ztratila ohromné množství ledu

Přestože tání ledovce Thwaites není v obecném smyslu příliš povzbudivou zprávou, pro glaciology a geology je doslova požehnáním. Představuje totiž vzácnou příležitost prozkoumat zdejší procesy a lépe tak porozumět minulosti a změnám, kterými si tato oblast Antarktidy prochází.

  • Zdroj textu:

    IFL Science, THOR

  • Zdroj fotografií: Julia Smith Wellner | Twitter

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Bitva na Kulikově poli 

Historie

Letecký snímek pahorku Navan Fort

Věda

Přivrácenou stranu Měsíce možná zpočátku silně zahřívala rozpálená Země. Nemohlo by jít o příčinu odlišného geologického vývoje obou jeho polokoulí?

Vesmír
Zajímavosti

Po vítězství u Kurska se Abdulin zúčastnil bojů u řeky Dněpr a koncem listopadu 1943 utrpěl u Znaměnky vážné zranění.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907