Populární „plochozemec“ Mike Hughes zahynul při letu své parní rakety

25.02.2020 - Stanislav Mihulka

Svérázný astronaut amatér přecenil své síly. Do vesmíru se už nikdy nepodívá

<p>Šílený Mike s raketou na parní pohon</p>

Šílený Mike s raketou na parní pohon


Reklama

Vysloužilý 64letý kaskadér Mike „Mad Mike“ Hughes se stal mediální hvězdou jako fanoušek představ o ploché Zemi, který se nespokojil s přeposíláním příspěvků na sociálních sítích, ale rozhodl se osobně prokázat, že Země je plochá. Postavil si pilotované rakety na parní pohon, s nimiž se toužil dostat nad Kármánovu hranici vesmírného prostoru ve výšce 100 kilometrů.

V sobotu 22. února měl daleko skromnější cíl. Se svou parní raketou se hodlal dostat do výšky 1,5 kilometru. Bohužel se ukázalo, že i tento let byl nad jeho síly. Hughesově raketě selhal padák a Mad Mike po následném pádu s raketou zahynul. Zatím nejsou známé podrobnosti, ale Hughes zřejmě při startu omdlel kvůli značnému přetížení. Proto nemohl aktivovat svůj padák a nebyl spuštěn ani záložní padák rakety.

Riskantní lety astronaura amatéra

Hughes předtím absolvoval několik letů do menších výšek, s různým úspěchem. V roce 2014 se zranil při pokusu dosáhnout výšky jednoho kilometru. Při svém posledním letu odvážlivec zřejmě kvůli stavu bezvědomí nijak netrpěl, ale do vesmíru se už s jistotou nepodívá. Lidé, kteří Hughese znali osobně, se domnívají, že ve skutečnosti nevěřil v „plochou Zemi“ a nebyl žádný hlupák. Jeho postoj byl spíše mediální trik, který měl přilákat zájem investorů i diváků.

TIP: Raketa SARGE společnosti Exos Aerospace selhala při suborbitálním letu

Tento Hughesův trik podle všeho fungoval velmi dobře. Svérázného astronauta natáčel Science Channel pro cyklus dokumentů Homemade Astronauts. Po jeho smrti přicházejí kondolence od jeho obdivovatelů i odpůrců, kteří si cení jeho odvahy a rozhodnutí jít do testování rakety na vlastní kůži. Podle odborníků je ale jeho příběh poučením, že sice můžeme dělat velmi odvážné věci, ale vždy bychom měli dbát na zásady bezpečnosti.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: Mike Hughes / FacebookDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Po měsíci „UPF diety“ přibral Chris van Tulleken sedm kilogramů (tři kilogramy tvořil jen tělesný tuk, zbytek sacharidy uložené v játrech a svalech), z průměrné hmotnosti podle BMI poskočil k nadváze. (ilustrační foto: Shutterstock) 

Zajímavosti

Z čelního pohledu je velmi dobře patrný neobvyklý tvar žraločího rypce. (foto: © Martin Procházka, se souhlasem k publikování)

Příroda

Pravděpodobnost výskytu ohnivé duhy záleží na zeměpisné šířce a klimatu: například v Los Angeles je 5× až 10× větší než v Londýně. (foto: Christa Harbig, CC BY 4.0)

Vesmír

V období neolitu, asi před šesti tisíci lety, se v Dorstone Hill nacházel komplex dřevěných budov a pohřební mohyly. (foto: Flickr, Herefordshire CouncilCC BY-ND 2.0)

Věda

Svůj původní fotografi cký materiál získala Lucia Moholy do fyzického vlastnictví teprve v  šedesátých letech 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Fair use)

Historie

Za afrodiziakum je považován například celer, marihuana, zázvor, čokoláda, muškátový oříšek nebo třeba prudce jedovatý blín černý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907