Populární „plochozemec“ Mike Hughes zahynul při letu své parní rakety

Svérázný astronaut amatér přecenil své síly. Do vesmíru se už nikdy nepodívá

25.02.2020 - Stanislav MihulkaVysloužilý 64letý kaskadér Mike „Mad Mike“ Hughes se stal mediální hvězdou jako fanoušek představ o ploché Zemi, který se nespokojil s přeposíláním příspěvků na sociálních sítích, ale rozhodl se osobně prokázat, že Země je plochá. Postavil si pilotované rakety na parní pohon, s nimiž se toužil dostat nad Kármánovu hranici vesmírného prostoru ve výšce 100 kilometrů.

V sobotu 22. února měl daleko skromnější cíl. Se svou parní raketou se hodlal dostat do výšky 1,5 kilometru. Bohužel se ukázalo, že i tento let byl nad jeho síly. Hughesově raketě selhal padák a Mad Mike po následném pádu s raketou zahynul. Zatím nejsou známé podrobnosti, ale Hughes zřejmě při startu omdlel kvůli značnému přetížení. Proto nemohl aktivovat svůj padák a nebyl spuštěn ani záložní padák rakety.

Riskantní lety astronaura amatéra

Hughes předtím absolvoval několik letů do menších výšek, s různým úspěchem. V roce 2014 se zranil při pokusu dosáhnout výšky jednoho kilometru. Při svém posledním letu odvážlivec zřejmě kvůli stavu bezvědomí nijak netrpěl, ale do vesmíru se už s jistotou nepodívá. Lidé, kteří Hughese znali osobně, se domnívají, že ve skutečnosti nevěřil v „plochou Zemi“ a nebyl žádný hlupák. Jeho postoj byl spíše mediální trik, který měl přilákat zájem investorů i diváků.

TIP: Raketa SARGE společnosti Exos Aerospace selhala při suborbitálním letu

Tento Hughesův trik podle všeho fungoval velmi dobře. Svérázného astronauta natáčel Science Channel pro cyklus dokumentů Homemade Astronauts. Po jeho smrti přicházejí kondolence od jeho obdivovatelů i odpůrců, kteří si cení jeho odvahy a rozhodnutí jít do testování rakety na vlastní kůži. Podle odborníků je ale jeho příběh poučením, že sice můžeme dělat velmi odvážné věci, ale vždy bychom měli dbát na zásady bezpečnosti.

  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií

    Mike Hughes / Facebook


Další články v sekci