Posledních 600 milionů let je Mars kontinuálně bombardován meteority

26.01.2022 - Stanislav Mihulka

Nový výzkum mění pohled na rytmus, s jakým na povrch rudé planety v minulosti dopadaly meteority


Reklama

Planetární vědci rádi studují krátery – jsou pro ně cenným zdrojem informací o minulosti planet, jejich vývoji a stáří povrchu. Analýza vzniku kráterů ale bývá komplikovanou záležitostí a vyžaduje řadu dat i správně formulovaných předpokladů.

Pokud jde o Mars, vědci se doposud domnívali, že řada kráterů na povrchu rudé planety vznikla v krátkých epizodách během historie. K těmto epizodám mělo docházet po rozpadu větších planetek. V takovém případě by ale rytmus vzniku kráterů na rudé planetě musel značně kolísat.

Bombardování rudé planety

Anthony Lagain z australské Curtin University a jeho tým jsou ale přesvědčeni, že s marsovskými krátery je tomu jinak. Podle jejich výsledků je povrch Marsu během posledních 600 milionů let, tedy zhruba od konce zalednění Země v období „sněhové koule“, před počátkem pozemských prvohor, bombardován meteority v pravidelném rytmu.

TIP: Výzkum australského kráteru prozradil, jak často Zemi zasahují větší meteority

Vědci během svého výzkumu využili nový algoritmus pro detekci kráterů a prostudovali celkem 521 impaktních kráterů rudé planety, jejichž průměr přesahuje 20 kilometrů. V rámci tohoto souboru kráterů jich během posledních 600 milionů let vzniklo pouhých 49. Lagain s kolegy jsou proto přesvědčeni, že dosavadní představy o krátkých epizodách intenzivního bombardování v historii Marsu jsou důsledkem rozdílů v zachovávání kráterů do dnešní doby.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ivanov byl rozhodnutý oplodnit ženy šimpanzím spermatem bez toho, že by jim prozradil, oč jde.

Zajímavosti

Kavachi je jednou z nejaktivnějších podvodních sopek Tichého oceánu.

Věda
Historie

Sugestivně tvarovaná reflexní mlhovina IC 2118 ze souhvězdí Oriona, zcela pochopitelně známější pod názvem Hlava čarodějnice, září především odraženým světlem hvězdy Rigel, kterou upřeně „sleduje“.

Vesmír

Srovnání velikostí sovětských obrněnců v památníku v pevnosti Brest. Zleva SU-100, T-44, T-34/85 a ISU-152.

Válka

Před 130 až 115 tisíci lety zase na našem území panovalo vlhké středomořské podnebí. Hladina moře v té době stoupla natolik, že se ze Skandinávie stal ostrov.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907