Potíže Sojuzu TM-28

<p>Posádka Sojuzu TM-28 - (zleva) Baturin, Padalka a Avdějev.</p>

Posádka Sojuzu TM-28 - (zleva) Baturin, Padalka a Avdějev.

13 . 8 . 1998

Reklama

13. srpna 1998 zamířil ke stanici Mir Sojuz TM-28 s novou dlouhodobou posádkou ve složení Gennadij Padalka (současný držitel rekordu v nejdelším celkovém čase stráveném ve vesmíru), Sergej Avdějev a Jurij Baturin (vlevo). Spojení s orbitální stanicí bylo ovšem poněkud dramatické, protože selhaly automatické systémy a velitel Padalka musel Sojuz navést ručně. Zhruba jeden a půl hodiny po úspěšném připojení kosmonauti otevřeli průlez a obě posádky se setkaly v základním bloku Miru.

Zajímavostí je, že Jurij Baturin se tímto stal prvním ruským politikem ve vesmíru. Baturin (bývalý poradce prezidenta Jelcina) se kromě Miru podíval i na palubu Mezinárodní vesmírné stanice. Stalo se tak v rámci mise Sojuzu TM-32, který odstartoval 28. dubna 2001.

Posádka uskutečnila třicetiminutový výstup do otevřeného vesmíru jehož účelem bylo připojení nových kabelů k solárním panelům na modulu Spektr.

 

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií:Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejstarší dosavadní doklad o užívání opia pochází z Mezopotámie - 3400 let př. n. l. Sumerové označovali mák setý, z něhož se opium získává, jako „radostnou rostlinu“. Samotný název „opium“  pochází ze starověké řečtiny (ópion) a znamená „šťáva z rostliny“. (foto: Unsplash, Tim Cooper, CC0)

Věda
Zajímavosti

O psy po zesnulé královně Alžbětě II. se podle britských médií bude starat její syn Andrew. (foto: Profimedia)

Revue

Jakýkoliv pokus o dodatečnou úpravu, umazání části textu nebo jeho vyškrábání perořízkem po sobě na ovčí kůži zanechal viditelnou vadu na povrchu. (ilustrační foto: PixabayCC0)

Historie

Příslušníci Wehrmachtu v civilu tráví slunečný den v jedné z francouzských vil. (foto: Wikimedia Commons, Joachim DöhlerCC BY-SA 4.0)

Válka

Neptun na výřezu snímku kamery NIRCam, ze 12. července 2022. (foto: NASA, ESA, CSA, STScI; Joseph DePasqualeCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907