Potíže Sojuzu TM-28

<p>Posádka Sojuzu TM-28 - (zleva) Baturin, Padalka a Avdějev.</p>

Posádka Sojuzu TM-28 - (zleva) Baturin, Padalka a Avdějev.

13 . 8 . 1998

Reklama

13. srpna 1998 zamířil ke stanici Mir Sojuz TM-28 s novou dlouhodobou posádkou ve složení Gennadij Padalka (současný držitel rekordu v nejdelším celkovém čase stráveném ve vesmíru), Sergej Avdějev a Jurij Baturin (vlevo). Spojení s orbitální stanicí bylo ovšem poněkud dramatické, protože selhaly automatické systémy a velitel Padalka musel Sojuz navést ručně. Zhruba jeden a půl hodiny po úspěšném připojení kosmonauti otevřeli průlez a obě posádky se setkaly v základním bloku Miru.

Zajímavostí je, že Jurij Baturin se tímto stal prvním ruským politikem ve vesmíru. Baturin (bývalý poradce prezidenta Jelcina) se kromě Miru podíval i na palubu Mezinárodní vesmírné stanice. Stalo se tak v rámci mise Sojuzu TM-32, který odstartoval 28. dubna 2001.

Posádka uskutečnila třicetiminutový výstup do otevřeného vesmíru jehož účelem bylo připojení nových kabelů k solárním panelům na modulu Spektr.

 

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií:

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Revue

Ani se spaním se to nemá přehánět

Věda

František Josef I. žil déle než 86 let, z toho 68 let panoval a řídil osudy jedné z největších a nejmocnějších říší světa. Stal se symbolem jistoty a trvalosti, ale i nehybnosti. 

Zajímavosti

Jižní pól Jupiteru na snímku sondy Juno. Pro srovnání siluety USA a Texasu

Vesmír

Tre Cime di Lavaredo

1. MÍSTO KATEGORIE KRAJINY ZA NAŠIMI HRANICEMI
1. MÍSTO ABSOLUTNÍHO POŘADÍ

Autor: Jiří Soukup
Použitá technika: Nikon D750 a objektivem Irix 15 F2,4; horizontální panorama složené z osmi snímků focených na výšku

Snímek byl pořízen v Dolomitech u známého skalního útvaru Tre Cime di Lavaredo. Vypravil jsem se do této oblasti spolu s přáteli na večerní focení, ale zastihla nás bouřka před níž jsme se museli schovat do takové menší jeskyně, kterou jsme náhodou objevili. Když zbývalo asi 15 minut do západu slunce a když už přestávalo pršet, tak jsme se rozhodli pro cestu zpět – smíření s tím, že asi žádný snímek nepořídíme. Jenže po asi 10 minutách co jsme byli na zpáteční cestě, se obloha začala protrhávat a příroda nám vykouzlila nádherné podmínky o kterých fotograf může jenom snít!

Příroda

Terén Antarktidy na mapě projektu BedMachine

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907