Potvrzeno: Cvičení a pohyb prospívá lidem s úzkostnou poruchou

13.11.2021 - Stanislav Mihulka

Kdo se pořádně hýbe, prospívá na těle i na duchu. Nová švédská studie potvrzuje, že to platí i pro stále častější úzkostné poruchy

<p>Čím více se člověk zpotí při cvičení, tím lépe se zbaví úzkosti.</p>

Čím více se člověk zpotí při cvičení, tím lépe se zbaví úzkosti.


Reklama

Že fyzická aktivita ovlivňuje naše duševní zdraví, víme už dlouho. Vědci například zjistili, že existuje úzká spojitost mezi cvičením a zmírňováním deprese. Nově se tým švédských odborníků rozhodl ověřit, zda má fyzická aktivita vliv i na úzkost. 

Pro svůj výzkum si vědci vybrali poměrně velký vzorek 286 pacientů s úzkostnou poruchou. Jejich studie je tak jednou z největších svého druhu. Dobrovolníky si badatelé rozdělili do dvou skupin – část z nich čekal 12 týdnů dlouhý, středně obtížný cvičební program, druhou část intenzivní plán. V obou případech šlo o tři tréninky o délce 60 minut týdně.

Cvičením k duševní pohodě

Tréninky vedli specialisté, kteří dohlíželi na to, aby se srdeční rytmus pacientů ve skupině se středně obtížným tréninkem dostal na 60% maximální zátěže a ve skupině s namáhavým tréninkem na 75% maximální zátěže. Srdeční rytmus účastníků přitom během cvičení hlídaly přístroje.

TIP: Australští vědci zjistili, proč cvičení zpomaluje růst nádorů

U většiny pacientů, kteří se účastnili tohoto experimentu, došlo ke zlepšení stavu a k potlačení jejich úzkostných stavů. Zároveň byl ale patrný rozdíl mezi zmíněnými skupinami – u pacientů s namáhavým tréninkem došlo k podstatně většímu zlepšení. Podle vedoucí výzkumu Malin Henrikssonové z univerzity v Göteborgu je zřejmé, že cvičení má na pacienty s úzkostnou poruchou příznivý vliv. Zároveň podle ní platí, že čím častěji a intenzivněji tito lidé cvičí, tím je jejich stav lepší. Zdá se tedy, že okřídlené „sportem ku zdraví“ zde platí beze zbytku.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ariane 5 vynášející Vesmírný teleskop Jamese Webba, prosinec 2021. (foto: ESA/CNES/Arianespace, CC BY 4.0)

Vesmír

V zombie nikoho nezmění, ale je nebezpečná. USA se šíří houba odolná lékům. (foto: Profimedia/ČTK (Nicolas Armer)

Věda

Obklopena rybami  

autor: Khaichuin Sim | finalista kategorie: Dobrodružství

Snem Khaichuina Sima bylo zachytit splynutí člověka a života pod hladinou. Požádal proto svou ženu, zda by se nepřiblížila k hejnu kranasů modroploutvých – a pak už jen stačilo počkat na dokonalou chvíli. 

Zajímavosti
Historie

Socha admirála Nimitze na Havaji, kde během války působil. (foto: Shutterstock)

Válka
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907