Přátelství z rozumu: Kdy se z Britů a Američanů stali spojenci?

07.07.2021 - Stanislav Mihulka

Historie je nevyzpytatelná. Běh dějin nakonec přinutil Spojené státy a Velkou Británii, aby se staly blízkými spojenci.

<p>Smrt generála Mercera v bitvě u Princetonu, 3. ledna 1777</p>

Smrt generála Mercera v bitvě u Princetonu, 3. ledna 1777


Reklama

Když Američané v roce 1783 porazili Británii ve válce o nezávislost, byly jejich vzájemné vztahy naprosto příšerné. A zdálo se, že to bude navěky. Přesto v 1. i 2. světové válce Spojené státy zachránily Velkou Británii a celou Evropu před prakticky jistou porážkou a dnes své vztahy hodnotí jako velmi speciální. Kdy se jejich vztahy dramaticky zlepšily?

Podle odborníka na mezinárodní politiku Davida Dunna z britské University of Birmingham k tomu vlastně došlo překvapivě brzy. Během revoluce byla blízkým spojencem Ameriky Francie, což pak následně mělo výrazný vliv na rozpoutání revoluce ve Francii. Jenomže francouzská revoluce se v roce 1793 zvrhla v krvavý teror, což Američané sledovali s naprostým zděšením a znechucením. Netrvalo dlouho a mladé Spojené státy se staly v odvěkém sporu Británie s Francií neutrálními.

TIP: Historie americké zahraniční politiky: Krvavé hříchy strýčka Sama

Tím se otevřel prostor pro hledání toho, co mají USA a Velká Británie společného. Jak uvádí Dunn, významnou roli sehrál prakticky stejný právní systém, protože ten americký vznikl z britského. Zásadní byla i společná řeč, tedy angličtina. Mezi Británií a jejími bývalými koloniemi také pokračovala migrace obyvatel, stejně jako intenzivní obchod. Dunn zdůrazňuje i zvyk, podle něhož se bohaté neurozené Američanky s oblibou vdávaly za chudé Brity s titulem. Z jednoho takového svazku se narodil i Winston Churchill. V takové situaci byly Spojené státy a Velké Británie, navzdory občasnému hašteření, vlastně předurčeny stát se spojenci.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Příslušníci americké námořní pěchoty ve Vietnamu, kde docházelo k desítkám případů fraggingu. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Marines, CC0)

Válka

Archeologové se domnívají, že reliéf znázorňuje náčelníka, který se během rituálu nachází v transu a předvádí řev jaguára. (foto: Centro INAH TabascoCC0)

Věda

Hraje i svítí

Numi 2 | kde: USA | cena: 135 tisíc korun 

Zatímco jiné toalety překvapují vzhledem, tvarem či použitými materiály, cena modelu Numi 2 od společnosti Kohler odráží jeho funkčnost. Záchod dostal do vínku pohybové senzory, a automaticky tak zvedá poklop. Prkénko je samozřejmě vyhřívané a nastavit si lze také následnou očistu, tedy teplotu proudu vody a vysoušení teplým vzduchem. Pokud navíc při „sezeních“ očekáváte specifickou atmosféru místnosti, jistě vás potěší, že Numi 2 nabízí volitelné osvětlení a bluetooth reproduktor, který vám přehraje oblíbenou hudbu. (foto: Profimedia)

Revue

Vizualizace budoucí ruské vesmírné stanice. (foto: Roskosmos, CC0)

Vesmír
Zajímavosti

Dobrodružství jeho všedního života by nejspíš vydalo na desítky autobiografických románů, on však o sobě napsal jen jediný: knihu Storia della mia vita – Dějiny mého života. (foto: Wikimedia Commons, Kelly GalbraithCC BY-SA 4.0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907