Přátelství z rozumu: Kdy se z Britů a Američanů stali spojenci?

Historie je nevyzpytatelná. Běh dějin nakonec přinutil Spojené státy a Velkou Británii, aby se staly blízkými spojenci.

07.07.2021 - Stanislav Mihulka



Když Američané v roce 1783 porazili Británii ve válce o nezávislost, byly jejich vzájemné vztahy naprosto příšerné. A zdálo se, že to bude navěky. Přesto v 1. i 2. světové válce Spojené státy zachránily Velkou Británii a celou Evropu před prakticky jistou porážkou a dnes své vztahy hodnotí jako velmi speciální. Kdy se jejich vztahy dramaticky zlepšily?

Podle odborníka na mezinárodní politiku Davida Dunna z britské University of Birmingham k tomu vlastně došlo překvapivě brzy. Během revoluce byla blízkým spojencem Ameriky Francie, což pak následně mělo výrazný vliv na rozpoutání revoluce ve Francii. Jenomže francouzská revoluce se v roce 1793 zvrhla v krvavý teror, což Američané sledovali s naprostým zděšením a znechucením. Netrvalo dlouho a mladé Spojené státy se staly v odvěkém sporu Británie s Francií neutrálními.

TIP: Historie americké zahraniční politiky: Krvavé hříchy strýčka Sama

Tím se otevřel prostor pro hledání toho, co mají USA a Velká Británie společného. Jak uvádí Dunn, významnou roli sehrál prakticky stejný právní systém, protože ten americký vznikl z britského. Zásadní byla i společná řeč, tedy angličtina. Mezi Británií a jejími bývalými koloniemi také pokračovala migrace obyvatel, stejně jako intenzivní obchod. Dunn zdůrazňuje i zvyk, podle něhož se bohaté neurozené Američanky s oblibou vdávaly za chudé Brity s titulem. Z jednoho takového svazku se narodil i Winston Churchill. V takové situaci byly Spojené státy a Velké Británie, navzdory občasnému hašteření, vlastně předurčeny stát se spojenci.


Další články v sekci