Premiéra: Autonomní tankovací dron MQ-25 Stingray poprvé vzlétl

Tankovací dron Rejnok by měl významně zlepšit bojeschopnost letounů amerického námořnictva

22.09.2019 - Stanislav MihulkaSpolečnost Boeing vyvíjí pro americké námořnictvo autonomní tankovací drony. Námořníci je potřebují k tomu, aby měli větší počet letounů pro bojové mise, a také aby prodloužili dolet pilotovaných bojových letounů F/A-18E/F Super Hornet, EA-18G Growler a F-35C Lightning II. Boeing zhruba před rokem získal kontrakt na dokončení vývoje a výrobu prvních 4 kusů dronu, který nese označení MQ-25 Stingray, čili česky Rejnok.

Tankovací Rejnok Boeingu v těchto dnech dosáhl významného pokroku, který ho opět přiblížil k nasazení v silách amerického námořnictva. Boeing „vypustil“ prototyp Rejnoka na letiště MidAmerica St. Louis Airport ve státě Missouri. Autonomní dron tam předvedl krátký let, během něhož vývojáři Boeingu prověřili některé základní funkce a systémy dronu, jak při pojíždění na zemi, tak i ve vzduchu. Rejnok letěl autonomně, za neustálé kontroly zkušebních pilotů.

TIP: Bojový dron amerického námořnictva poprvé v historii tankoval za letu

Po úspěšném prvním letu bude následovat další vývoj Rejnoka, jak jeho systémů, tak i jeho autonomní inteligence. Pokud vše poběží podle plánu, tak by se první hotové drony měly objevit za pár let. V rámci programu vývoje tohoto stroje by mohlo námořnictvo objednat až 72 těchto tankovacích dronů, v kontraktu s hodnotou asi 13 miliard dolarů (přes 305 miliard Kč).


Další články v sekci