Premiéra: Do vesmíru poletí astronaut Spojených arabských emirátů

25.09.2019 - Stanislav Mihulka

Bývalý vojenský pilot Hazza Al Mansouri stráví osm dní na palubě ISS. Stane se tak prvním astronautem Spojených arabských emirátů

<p>Astronaut Hazza Al Mansouri</p>

Astronaut Hazza Al Mansouri


Reklama

Do historie pilotovaných vesmírných letů v těchto dnech podle všeho vstoupí další země. Na let k Mezinárodní vesmírné stanici ISS je připraven první astronaut pouštní federace Spojených arabských emirátů. Bývalý vojenský pilot a čtyřnásobný otec Hazza Al Mansouri by měl odstartovat na oběžnou dráhu ve středu 25. září 2019 (v 16:57 hodin moskevského času). 

Al Mansouri poletí s americkou astronautkou Jessicou Meir a Rusem Olegem Skripočkou. Jako obvykle je na Mezinárodní kosmickou stanici dopraví kosmická loď Sojuz, která vzlétne z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu. Astronaut Spojených arabských emirátů stráví na palubě ISS celkem osm dní. 3. října by se měl zase vrátit zpátky na Zemi. Doprovodí ho astronaut Nick Hague a kosmonaut Alexej Ovčinin.

Astronaut z Arabského poloostrova

Astronaut Al Mansouri se v roce 2004 stal vojenským pilotem letectva Spojených arabských emirátů, kde létal i na strojích F-16. V roce 2018 se stal jedním z dvojice vítězů výběru kandidátů pro kosmický program Spojených arabských emirátů, kteří byli vybráni z původně více než 4 tisíc kandidátů.

TIP: Nová rekordmanka NASA: Peggy Whitsonová strávila ve vesmíru 665 dnů

Novopečený astronaut se na misi oficiálně připravoval asi dva roky. Reportérům ale prozradil, že se na takovou věc připravoval vlastně již od dětství. Jako vojenský pilot prý nebude mít problém strávit osm hodin v nepohodlném prostoru lodi Sojuz. V ní bude nejprve dvě hodiny čekat na startovací rampě a pak šest hodin poletí k Mezinárodní vesmírné stanici. U sebe bude mít fotografii rodiny a vlajku své země.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kterým směrem utíkají prchající srny? Jedna z mnoha otázek, kterou si kladl česko-německý výzkumný tým.

Příroda
Zajímavosti

Černá skříňka Země vyroste na blíže neurčeném místě na ostrově Tasmánie. Designem se podobá populárnímu Špicberskému globálnímu úložišti semen v Norsku.

Věda

Bohatá úroda chilli papriček na palubě ISS v experimentu PH-04.

Vesmír

Hugh O’Flaherty (1898–1963) zachránil za druhé světové války v Římě tisíce ohrožených lidí.

Historie

<h3>Praktické dílo pouště</h3><p>Kočovný život v mongolských stepích provázejí každodenní obtíže v podobě měnících se teplot, písečných bouří a dalších nebezpečí. Proto tam spatřil světlo světa tradiční oděv, který je nejen estetický, ale i praktický. Základ krojů pro muže i ženy tvoří „dél“: Hedvábný plášť přiléhající k tělu může přitom zároveň posloužit jako přikrývka, polštář či stan. Především lovci se proti chladnému počasí chrání kožešinami. Dekorativní klobouky pak dokládají příslušnost ke kmeni.</p>

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907