Prevence proti kocovině: V Izraeli objevili prsten, který měl ochraňovat pijany

09.11.2021 - Stanislav Mihulka

Izraelští archeologové objevili 1300 let starý zlatý prsten, který měl svého nositele ochraňovat před následky nadměrného pití

<p>Zlatý prsten z Yavne</p>

Zlatý prsten z Yavne


Reklama

Izrael je doslova zřídlem archeologických nálezů, které jsou historicky cenné a zároveň velmi zajímavé. Nejnovějším příkladem je zlatý prsten s polodrahokamem, který byl objeven ve městě Javne (Jabne), 25 kilometrů jižně od izraelské metropole Tel Avivu. Archeologové ho našli při vykopávkách dávného vinařství, které ve své době dominovalo zdejší krajině.

Prsten proti kocovině

Vinárna zde byla v provozu v časech Byzantské říše. Jak uvádí Izraelský památkový úřad (IAA), podle všeho šlo o největšího producenta vína široko daleko, který vyvážel kvalitní víno jak v rámci tehdejšího Izraele, tak i za jeho hranice. Prsten, který se ocitl v zemi v 7. století našeho letopočtu, zřejmě s touto živností souvisel. Měl svému nositeli zajistit ochranu před neblahými důsledky popíjení alkoholu, případně zařídit, aby jeho majitel mohl pít, aniž by se opil.

TIP: V Izraeli odkryli byzantský kostel zasvěcený neznámému mučedníkovi

Polodrahokam prstenu z Javne fialové barvy je nejspíš ametyst, tedy odrůda křemene. Ametyst je přitom odpradávna v různých kulturách používán jako talisman proti nepříjemným následkům pití. Takový prsten nejspíš nosila vysoce postavená osoba, přičemž mohlo jít o muže i ženu. 

Samotné jméno „ametyst“ pochází z řeckého výrazu „amethystos“, což znamená střízlivý. Dlouhou dobu byl ceněný podobně jako smaragdy nebo rubíny. V 19. století ale v Brazílii objevili velká ložiska tohoto minerálu, což podstatně snížilo jeho cenu.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Opičí neštovice jsou onemocněním vyvolaným virem rodu Ortopoxvirus z čeledi Poxviridae. Virus se obvykle na člověka přenáší kousnutím, škrábnutím nebo přímým kontaktem s krví infikovaných živočichů. 

Věda

Nejvyhlášenějším resortem pro římskou smetánku bylo v antice Baiae.

Historie

První tank Heavy Mark I měl osmičlennou osádku, přičemž polovinu zaměstnaly motory a řízení stroje.

Válka

Ježura australská při hledání své oblíbené potravy – mravenců.

Příroda

Pěstitelskou doménou singapurské botanické zahrady se staly orchideje.

Zajímavosti

Utkání dvou černých děr

Tento snímek vznikl kombinací dat v oboru rentgenového záření z družice Chandra X-ray Observatory a fotografie ve vizuálním oboru, pořízené pomocí HST. Představuje galaxii NGC 6240, která je od Země vzdálena 400 milionů světelných roků a promítá se do souhvězdí Hadonoše.

Uprostřed snímku jsou dvě černé díry, které od sebe dělí vzdálenost 3 000 světelných let. Jsou viditelné jako jasné bodové zdroje rentgenového záření. Nakonec se pravděpodobně přiblíží k sobě a splynou v jednu velkou černou díru.

Co se stane, když se tyto exotické objekty začnou navzájem ovlivňovat, zůstává pro astronomy zatím hádankou. Jedno je však jisté: uvolní se při tom obrovské množství energie a do prostoru budou vyslány gravitační vlny. (NASA/CXC/MIT/C.Canizares, M.Nowak, CC0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907