Prevence proti kocovině: V Izraeli objevili prsten, který měl ochraňovat pijany

09.11.2021 - Stanislav Mihulka

Izraelští archeologové objevili 1300 let starý zlatý prsten, který měl svého nositele ochraňovat před následky nadměrného pití

<p>Zlatý prsten z Yavne</p>

Zlatý prsten z Yavne


Reklama

Izrael je doslova zřídlem archeologických nálezů, které jsou historicky cenné a zároveň velmi zajímavé. Nejnovějším příkladem je zlatý prsten s polodrahokamem, který byl objeven ve městě Javne (Jabne), 25 kilometrů jižně od izraelské metropole Tel Avivu. Archeologové ho našli při vykopávkách dávného vinařství, které ve své době dominovalo zdejší krajině.

Prsten proti kocovině

Vinárna zde byla v provozu v časech Byzantské říše. Jak uvádí Izraelský památkový úřad (IAA), podle všeho šlo o největšího producenta vína široko daleko, který vyvážel kvalitní víno jak v rámci tehdejšího Izraele, tak i za jeho hranice. Prsten, který se ocitl v zemi v 7. století našeho letopočtu, zřejmě s touto živností souvisel. Měl svému nositeli zajistit ochranu před neblahými důsledky popíjení alkoholu, případně zařídit, aby jeho majitel mohl pít, aniž by se opil.

TIP: V Izraeli odkryli byzantský kostel zasvěcený neznámému mučedníkovi

Polodrahokam prstenu z Javne fialové barvy je nejspíš ametyst, tedy odrůda křemene. Ametyst je přitom odpradávna v různých kulturách používán jako talisman proti nepříjemným následkům pití. Takový prsten nejspíš nosila vysoce postavená osoba, přičemž mohlo jít o muže i ženu. 

Samotné jméno „ametyst“ pochází z řeckého výrazu „amethystos“, což znamená střízlivý. Dlouhou dobu byl ceněný podobně jako smaragdy nebo rubíny. V 19. století ale v Brazílii objevili velká ložiska tohoto minerálu, což podstatně snížilo jeho cenu.

Reklama




Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jaderný test z 25. července 1946 (označovaný jako „B – Baker“) se vůbec poprvé v dějinách uskutečnil pod hladinou moře. Američané při něm spustili bombu do hloubky 27 metrů a odpálili; naráz se tak vzedmulo půl milionu tun vody a 50 z 92 lodí bylo rozmetáno na prach. (foto: Wikimedia Commons, Library of CongressCC0)

Zajímavosti

Pouštní krajina s mustatilem v popředí snímku. Na podobném místě nalezli archeologové sedm tisíc let staré obětiště obsahující lidské a zvířecí ostatky. (foto: PLoS ONE, Melissa KennedyCC BY-SA 4.0)

Věda

Hrající si slůňata – stále v bezpečné blízkosti dohlížejících samic. (foto: Marek Velechovský - se souhlasem k publikování)

Příroda

V bitvě u Hradce Králové, známé také jako bitva u Chlumu či u Sadové, se na obou stranách dohromady utkalo na 430 000 mužů. S výjimkou bitvy u Lipska v roce 1813 nebojovalo nikde jinde za celé 19. století víc vojáků. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Argentinské kukuřičné pole s tváří Lionela Messiho. (foto: Profimedia)

Revue

Hvězdný terminátor představuje rozhraní mezi osvětlenou a neosvětlenou stranou planety. (ilustrace: University of California, Irvine, Ana LoboCC BY 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907