Příjemné překvapení: Protinádorový lék pomáhá pacientům se svalovou dystrofií

06.07.2022 - Stanislav Mihulka

Lék ze skupiny inhibitorů receptoru CSF1R podporuje změny svalových vláken, které jsou díky šťastné souhře okolností příznivé pro lidi s Duchennovou svalovou dystrofií

<p>I prověřené léky mohou překvapit</p>

I prověřené léky mohou překvapit


Reklama

Moderní medicína přinesla veliké množství rozmanitých léčiv, která se dnes využívají k léčbě všemožných chorob. Vzhledem ke složitosti lidského těla a pochodů, které v něm probíhají, se poměrně často stává, že neznáme všechny důsledky, které může užívání určitého léku člověku přinést. Někdy je z toho nebezpečný problém a jindy zase poměrně příjemné překvapení.

Potěšujícího překvapení ohledně jednoho léku se nedávno dočkal tým, který vedl Fabio Rossi z kanadské Univerzity Britské Kolumbie. Při studiu regenerace svalů používali protinádorový lék ze skupiny inhibitorů receptoru CSF1R a úplnou náhodou zjistili, že tento lék vyvolává změny svalových vláken, které jsou příznivé pro pacienty s Duchennovou svalovou dystrofií (DMD), velmi závažnou genetickou poruchou, která vede k předčasnému úmrtí.

Štastná náhoda v léčbě svalové dystrofie

Dotyčný lék podporuje přeměnu glykolytických svalových vláken, která jsou náchylnější k poškození, na více odolná glykolyticko-oxidační svalová vlákna. Experimenty na myších s Duchennovou svalovou dystrofií ukázaly, že za pár měsíců užívání tohoto léku dojde k podstatnému zlepšení jejich svalů i tělesných aktivit. 

TIP: Nečekaná inspirace: Zimující medvědi grizzly nám pomohou se svalovými atrofiemi

Vývoj nového léčiva pro lidské pacienty obvykle zabere dlouhou dobu. V tomto případě ale jde o lék, který již prošel testy a schvalováním jako prostředek pro léčbu některých nádorů, což by celý proces mělo podstatně zkrátit. Rossi je přesvědčen, že by jejich výzkum mohl v dohledné době vést k nové léčbě Duchennovy svalové dystrofie, která zbrzdí neblahý rozvoj tohoto onemocnění.

 

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Až stanice doslouží, nové moduly se od ní odpojí a zůstanou na oběžné dráze pro soukromé účely. (foto: NASA, CC0)

Vesmír
Revue

Kočrka, kohout nebo třeba kozel - tato zvířata byla ve středověku považována za pomocníky čarodějnic. (foto: Pexels, Lucas PezetaCC0)

Historie

Kareta obrovská (Chelonia mydas) je coby ohrožený druh chráněna. V dospělosti jsou jejími jedinými nepřáteli větší druhy žraloků (zejména žralok tygří) a člověk. (foto: Wikimedia Commons, National Marine Sanctuaries, CC0)

Věda

Hideki Tódžó již jako japonský premiér na manilském letišti před inspekcí posádky Filipín. Japonští vojáci na souostroví povraždili statisíce civilistů. (foto: Wikimedia Commons, Reader's Digest, TT News AgencyCC0)

Válka

Po měsíci „UPF diety“ přibral Chris van Tulleken sedm kilogramů (tři kilogramy tvořil jen tělesný tuk, zbytek sacharidy uložené v játrech a svalech), z průměrné hmotnosti podle BMI poskočil k nadváze. (ilustrační foto: Shutterstock) 

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907