Případ µ2 Scorpii: I hvězdy odsouzené k smrti mohou mít planety

10.05.2022 - Stanislav Mihulka

Astronomové objevili u velké hvězdy v souhvězdí Štíra dva plynné obry. Během relativně krátké doby budou tyto exoplanety svědky exploze supernovy

<p>Pipirima z jižního souhvězdí Štíra. <em>(foto: ESO, Digitized Sky Survey, CC0)</em></p>

Pipirima z jižního souhvězdí Štíra. (foto: ESO, Digitized Sky Survey, CC0)


Reklama

Asi 90 procent exoplanet, které jsme zatím objevili v okolním vesmíru, obíhá kolem hvězd, které jsou podobně velké jako naše Slunce nebo menší. Podle odborníků to ale nemusí odrážet skutečné poměry ve vesmíru. Spíše jde o zkreslení, dané našimi dosavadními pozorovacími metodami.

Tuto představu potvrzuje i nedávný objev dvou exoplanet – plynných obrů, ve velmi zajímavém planetárním systému hvězdy µ2 Scorpii (Mu2 Scorpii). Jde o velkou hvězdu spektrální třídy B, která je mimořádně jasná a horká. Kvůli své hmotnosti, která odpovídá asi devíti Sluncím, tato hvězda relativně brzy (v kosmickém měřítku) zanikne ve zničující explozi supernovy.

Obři ze souhvězdí Štíra

V tomto případě jde navíc o další hvězdu s planetárním systémem, která je viditelná pouhým okem – je součástí souhvězdí Štíra. Dotyčná hvězda se jmenuje Pipirima – vznikla před pouhými 18,5 miliony let a je od nás vzdálená asi 474 světelných let.

TIP: Překvapení v planetárním systému: Obří planeta u příliš mladé hvězdy

Astronomové na plynné obry nenarazili náhodou. Hvězda µ2 Scorpii se stala součástí projektu B-Star Exoplanet Abundance STudy (BEAST), který pátrá po planetách u velkých hvězd. Jak se v podobných případech nezřídka stává, existence a parametry exoplanet systému µ2 Scorpii nejsou příliš v souladu se stávajícími modely vzniku exoplanet.

Souhvězdí Štíra je viditelné na jižní obloze. Z území Česka je Pipirima krátce k vidění během července. (foto: Stellarium)

Reklama

  • Zdroj textu:

    Universe Today

  • Zdroj fotografií:

    ESO, Digitized Sky Survey, CC0
    Stellarium




Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

 Jak dostát svým závazkům? Pomůže vhodná strava, nebo je nutno přikročit k razantnějším úpravám? (ilustrace: Midjourney AI, CC0)

Historie

Pitva mumifikovaného bizona ze Sibiře, odborníky ze Severovýchodní federální univerzity v Jakutsku. (foto: NEFU Press Service, Svetlana PavlovaCC BY-SA 4.0)

Věda

Z nacisty obsazeného Československa odešel Emil Boček v 16 letech. Zúčastnil se bojů o Francii, poté v Británii vstoupil do RAF, kde působil jako mechanik. Letecký výcvik absolvoval v Kanadě a od roku 1944 se v řadách československé 310. stíhací perutě v britském letectvu na spitfirech účastnil vzdušných bojů. (foto: Profimedia)

Válka

Uran a jeho měsíce zřejmě skrývají nejedno tajemství. (foto: Wikimedia Commons, NASACC0)

Vesmír
Revue

Článek zpochybňující zavedené představy o tradicích italské gastronomie vzbudil v Itálii velký ohlas. (foto: Unsplash, amirali mirhashemianCC0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907