Problém s chřipkou: Očkování proti letošnímu kmenu nemusí být účinné

V USA řádí chřipka, na kterou letošní vakcína zabírá jen částečně. V Česku i v celé EU je situace zatím poměrně dobrá

14.01.2020 - Stanislav Mihulka



Americké vládní centrum Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí CDC doporučuje očkování proti chřipce každému Američanovi, který je starší než 6 měsíců. Tomů není možné nic vytknout, ale ani očkování nemusí být zárukou, že se dotyčný člověk chřipce vyhne. Dokládá to i letošní vývoj chřipky ve Spojených státech.

Překvapení odborníci totiž nedávno zjistili, že hlavní kmen chřipky v letošní chřipkové epidemii, který se šíří po Spojených státech, ne zcela odpovídá chřipce, proti které byla letos vyvinuta vakcína pro očkování. Je to sice blízký kmen, ale není úplně stejný. Očkovací vakcína obsahuje subtyp B/Victoria V1A.1, v USA se ovšem šíří subtyp B/Victoria V1A.3. Zřejmě to souvisí s tím, že letošní epidemie chřipky je v USA obzvláště silná, podle počtu nemocných, hospitalizovaných i mrtvých, které má letos chřipka na svědomí.

Letošní chřipka v USA je již od počátku chřipkové sezóny vyvolávána virem ze skupiny chřipky typu B. To je velmi nezvyklé, protože viry tohoto typu chřipky se objevují spíše až později v průběhu sezóny. Podle dřívějších výzkumů se zdá, že viry chřipky typu B jsou více smrtící pro děti, než pro dospělé. Podle údajů CDC v USA již letos zemřelo kvůli chřipce celkem 32 dětí.

TIP: Nesnášenlivost mezi viry: Proč se lidé jen vzácně nakazí rýmou a chřipkou zároveň?

V Česku i celé EU je situace lepší. Přestože aktivita chřipky pozvolna stoupá, je podle SZU na neepidemiologických hodnotách. Pouze Velká Británie a Lotyšsko hlásí střední aktivitu, Izrael pak vysokou. Dominantním typem viru v Evropě je chřipka typu A (60 %), typ B je ale na vzestupu. V Česku byl zatím zaznamenán jeden případ tohoto typu, v Rusku, Portugalsku, Rumunsku, Lotyšsku a Srbsku se ale jedná již o typ dominantní. 

  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií

    CC0 Creative Commons


Další články v sekci