Problém s chřipkou: Očkování proti letošnímu kmenu nemusí být účinné

14.01.2020 - Stanislav Mihulka

V USA řádí chřipka, na kterou letošní vakcína zabírá jen částečně. V Česku i v celé EU je situace zatím poměrně dobrá


Reklama

Americké vládní centrum Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí CDC doporučuje očkování proti chřipce každému Američanovi, který je starší než 6 měsíců. Tomů není možné nic vytknout, ale ani očkování nemusí být zárukou, že se dotyčný člověk chřipce vyhne. Dokládá to i letošní vývoj chřipky ve Spojených státech.

Překvapení odborníci totiž nedávno zjistili, že hlavní kmen chřipky v letošní chřipkové epidemii, který se šíří po Spojených státech, ne zcela odpovídá chřipce, proti které byla letos vyvinuta vakcína pro očkování. Je to sice blízký kmen, ale není úplně stejný. Očkovací vakcína obsahuje subtyp B/Victoria V1A.1, v USA se ovšem šíří subtyp B/Victoria V1A.3. Zřejmě to souvisí s tím, že letošní epidemie chřipky je v USA obzvláště silná, podle počtu nemocných, hospitalizovaných i mrtvých, které má letos chřipka na svědomí.

Letošní chřipka v USA je již od počátku chřipkové sezóny vyvolávána virem ze skupiny chřipky typu B. To je velmi nezvyklé, protože viry tohoto typu chřipky se objevují spíše až později v průběhu sezóny. Podle dřívějších výzkumů se zdá, že viry chřipky typu B jsou více smrtící pro děti, než pro dospělé. Podle údajů CDC v USA již letos zemřelo kvůli chřipce celkem 32 dětí.

TIP: Nesnášenlivost mezi viry: Proč se lidé jen vzácně nakazí rýmou a chřipkou zároveň?

V Česku i celé EU je situace lepší. Přestože aktivita chřipky pozvolna stoupá, je podle SZU na neepidemiologických hodnotách. Pouze Velká Británie a Lotyšsko hlásí střední aktivitu, Izrael pak vysokou. Dominantním typem viru v Evropě je chřipka typu A (60 %), typ B je ale na vzestupu. V Česku byl zatím zaznamenán jeden případ tohoto typu, v Rusku, Portugalsku, Rumunsku, Lotyšsku a Srbsku se ale jedná již o typ dominantní. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    Live Science, SZU

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative CommonsDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Není jisté, kolik vojáků sloužilo na hranici Římské říše, historici jejich počet odhadují na osm až devět tisíc. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti
Věda

Zvědavé chobotnice

V současnosti je známo asi 300 druhů chobotnic. Jejich evoluční počátky sahají minimálně do období prvohorního karbonu, tedy do doby asi před 300 miliony let. Téměř všechny druhy jsou masožravé a v poměru k ostatním bezobratlým tvorům obvykle vysoce inteligentní.

U těchto nápadných hlavonožců se dříve žádná velká chytrost nepředpokládala, ale detailnější pozorování nebo i chov v uměle vytvořeném prostředí postupně ukázaly, že některé druhy chobotnic (řád Octopoda) vykazují na poměry bezobratlých živočichů až neuvěřitelně vysokou míru inteligence. Chobotnice například využívají svoji schopnost měnit barvu a texturu povrchu těla, aby ukázaly své emoční rozpoložení. Potápěči dále tvrdí, že chobotnice často koukají člověku zpříma do očí a když nemají strach, natáhnou chapadlo a dotknou se například lidské ruky nebo si dokonce se zájmem prohlížejí a chapadly zkoumají předměty, které jim jsou potápěčem nabízeny. Ačkoliv je těžké hodnotu inteligence u těchto měkkýšů jakkoliv měřit, její projevy jsou nepopiratelné. (foto: Shutterstock)

Příroda

Vojenský tábor Milovice v roce 1910. (foto: Wikimedia Commons, Brück & Sohn Kunstverlag MeißenCC0 1.0)

Historie

Některé hvězdy ve vesmíru nesvítí stále stejně jasně. (ilustrace: University of SydneyCC0)

Vesmír

Vstupem USA do války přibyly na západní frontu statisíce vojáků, s jejichž pomocí se konečně podařilo zvrátit poměr sil a zajistit vítězství nad centrálními mocnostmi. (foto: Alamy)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907