Problémy v Africe: Lékaři objevili dvě nová ohniska eboly zároveň

18.02.2021 - Stanislav Mihulka

Lékaři zaznamenali hned dvě nová ohniska eboly v Africe. V Konžské demokratické republice se virus objevil po roce, v Guineji po pěti letech.

<p>Odborníci WHO vyšetřují epidemii eboly v Severním Kivu v Konžské demokratické republice.</p>

Odborníci WHO vyšetřují epidemii eboly v Severním Kivu v Konžské demokratické republice.


Reklama

Svět stále bojuje s pandemickým koronavirem. To ale neznamená, že bychom mohli na ostatní viry zapomenout. Světová zdravotnická organizace WHO se momentálně snaží co nejrychleji reagovat na epidemie obávané eboly v Africe. Tentokrát tam probíhají dvě nezávislé epidemie zároveň.

Jedna z nich se odehrává v Guineji a druhá v Konžské demokratické republice, přičemž obě tyto země dělí vzdušnou čarou přes tři tisíce kilometrů. Zároveň obě epidemie propukly v oblastech, kde se již dříve ebola objevila, což je výhodou, protože místní lidé již mají s takovými epidemiemi zkušenosti. Nejprve byla hlášena epidemie v Konžské demokratické republice a to 7. února 2021, ve městě Butembo provincie Severní Kivu. Prvním případem přitom byla manželka přeživšího minulé epidemie, která oficiálně skončila v červnu 2020.

Druhé ohnisko, tentokrát ve venkovské komunitě v guinejském Gouéké v prefektuře N’Zerekore, se objevilo v souvislosti s účastí lidí na pohřbu. Ze šesti lidí, kteří se pohřbu účastnili a u kterých se projevily příznaky, již dva lidé zemřeli. V Guineji jde o první případy eboly od ničivé epidemie v roce 2016, kdy si ebola v Západní Africe vyžádala přes 11 tisíc lidských životů

TIP: Další hrozba: V africkém Kongu byla potvrzena nová epidemie eboly

Zatím není jasné, jak k nákaze došlo. Dřívější výzkumy ukázaly, že virus eboly může přetrvávat týdny až měsíce ve spermatu nebo třeba v mateřském mléce. WHO teď každopádně aktivuje místní lékaře a dobrovolníky a urychleně očkuje veškerý zdravotnický personál. Pro včasnou reakci na epidemie eboly jsou rozhodující právě místní týmy, které si musí s virem poradit. Mírně optimistickou zprávou je, že obě ohniska má zřejmě na svědomí stejný kmen viru ebola-Zair, na který účinkuje nedávno vyvinutá vakcína.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kromě roubování se Haji Kalimullah Khan věnuje i šlechtění manga a podařilo se mu vypěstovat vlastní odrůdy.

Zajímavosti
Věda

Jméno zakladatelů podniku dodnes připomínají Fidorky, zatímco jejich tváře neznáme.

Historie

Útok německé armády zastihl Rudou armádu nepřipravenou. Statisíce Sovětů padly do zajetí už v prvních týdnech bojů.

Válka

Největší jedinci zmije gabunské se mohou pochlubit až pěticentimetrovými zuby.

Zajímavosti
Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907