Problémy v Africe: Lékaři objevili dvě nová ohniska eboly zároveň

18.02.2021 - Stanislav Mihulka

Lékaři zaznamenali hned dvě nová ohniska eboly v Africe. V Konžské demokratické republice se virus objevil po roce, v Guineji po pěti letech.

<p>Odborníci WHO vyšetřují epidemii eboly v Severním Kivu v Konžské demokratické republice.</p>

Odborníci WHO vyšetřují epidemii eboly v Severním Kivu v Konžské demokratické republice.


Reklama

Svět stále bojuje s pandemickým koronavirem. To ale neznamená, že bychom mohli na ostatní viry zapomenout. Světová zdravotnická organizace WHO se momentálně snaží co nejrychleji reagovat na epidemie obávané eboly v Africe. Tentokrát tam probíhají dvě nezávislé epidemie zároveň.

Jedna z nich se odehrává v Guineji a druhá v Konžské demokratické republice, přičemž obě tyto země dělí vzdušnou čarou přes tři tisíce kilometrů. Zároveň obě epidemie propukly v oblastech, kde se již dříve ebola objevila, což je výhodou, protože místní lidé již mají s takovými epidemiemi zkušenosti. Nejprve byla hlášena epidemie v Konžské demokratické republice a to 7. února 2021, ve městě Butembo provincie Severní Kivu. Prvním případem přitom byla manželka přeživšího minulé epidemie, která oficiálně skončila v červnu 2020.

Druhé ohnisko, tentokrát ve venkovské komunitě v guinejském Gouéké v prefektuře N’Zerekore, se objevilo v souvislosti s účastí lidí na pohřbu. Ze šesti lidí, kteří se pohřbu účastnili a u kterých se projevily příznaky, již dva lidé zemřeli. V Guineji jde o první případy eboly od ničivé epidemie v roce 2016, kdy si ebola v Západní Africe vyžádala přes 11 tisíc lidských životů

TIP: Další hrozba: V africkém Kongu byla potvrzena nová epidemie eboly

Zatím není jasné, jak k nákaze došlo. Dřívější výzkumy ukázaly, že virus eboly může přetrvávat týdny až měsíce ve spermatu nebo třeba v mateřském mléce. WHO teď každopádně aktivuje místní lékaře a dobrovolníky a urychleně očkuje veškerý zdravotnický personál. Pro včasnou reakci na epidemie eboly jsou rozhodující právě místní týmy, které si musí s virem poradit. Mírně optimistickou zprávou je, že obě ohniska má zřejmě na svědomí stejný kmen viru ebola-Zair, na který účinkuje nedávno vyvinutá vakcína.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise GubbCC BY 4.0)

Věda

Na celém světě existuje přibližně 7 000 různých jazyků. Jen v Evropě je jich okolo 200. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Rover Ingenuity má za sebou již 40 letů v atmosféře Marsu. (ilustrace: NASACC BY 4.0)

Vesmír

Císař Karel I. provádí inspekci bosenského pluku na italské frontě. (foto: Wikimedia CommonsCC0)

Válka

Marie Habsburská (1505–1558), obraz německého malíře Hanse Maler zu Schwaze. (zdroj: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Pelikáni na jezeře Kerkini. V hladině se zrcadlí dvoutisícové vrcholy pohoří Belasica zahalené bělavými mračny. (foto: Vladimír Šoltys - se souhlasem k publikování)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907