Proč mají golfové míčky důlky?

16.01.2022 - Barbora Jelínková

Na standardním golfovém míčku se nachází zhruba pět set důlků. K čemu tyto typické malé prohlubně slouží?


Reklama

První golfové míčky byly hladké podobně jako ty na stolní tenis, ale hodně se ničily a nelétaly příliš daleko. Přibližně od roku 1905 už se vyrábějí pouze modely s důlky, přičemž na jednom se jich nachází zhruba pět set: Při rychlém pohybu vzduchem totiž jednak ovlivňují aerodynamické síly působící na míček, jenž tak doletí až dvakrát dál; a navíc kolem něj vytvářejí tenkou vzduchovou vrstvu, která i dvojnásobně redukuje odpor při odpalu a zesílí zpětnou rotaci.

TIP: Fyzika lidského těla: Lusknutí prsty je pohybem s největším zrychlením, jehož je lidské tělo schopné

Jemné nuance fyzikálních sil ovlivňujících míček jsou při golfu natolik významné, že výrobci své produkty neustále inovují. Roli hraje nejen počet důlků, ale i jejich rozložení a tvar: Například ty šestiúhelníkové snižují odpor účinněji než kulaté, zatímco jejich asymetrické uspořádání vyrovnává boční rotaci.

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií:

    Shutterstock
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Delfíni umí při náhlém vynoření usměrnit tvorbu bublinek dusíku tak, aby se jim nedostávaly do krevního oběhu a nekolovaly po těle. (foto: Unsplash, NOAA, CC0)

Příroda

Portrétová fotografie Emila Holuba s neodmyslitelnou tropickou přilbou. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Model blízkého planetárního systému TRAPPIST-1. (foto: NASA, R. Hurt, T. PyleCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Archeologové v Izraeli objevili 44 byzantských zlatých mincí a další cenné předměty. (foto: Israel Antiquities Authority, Dafna GazitCC BY 4.0)

Věda

Turecká obsluha kulometu s rakousko-uherským instruktorem. (foto: Jiří Ráčil, oldphoto.info -se souhlasem k publikování)

Válka

Nezamhouřit oka

Shattered | rok: 2014 | počet sezon: 1

V reality show Shattered se deset účastníků nechalo zavřít v domě plném skrytých kamer a měli za úkol vydržet týden bez spánku. Denně přitom podstupovali testy, aby se určilo, na koho dlouhodobá bdělost dopadá nejhůř. Tito jedinci se pak utkávali v různých výzvách a nejslabší museli dům opustit. Na vítěze čekalo v přepočtu 4,1 milionu korun, suma se však snižovala pokaždé, když někdo ze soutěžících zavřel oči na déle než deset sekund. Zatímco někteří usnuli, jiní prodělávali halucinace či dramatické změny chování. Farah Clareová nakonec zůstala vzhůru celých 178 hodin a odnesla si čtyři miliony korun. (foto: Unsplash, Alexandra Gorn, CC0)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907