Proč mají golfové míčky důlky?

16.01.2022 - Barbora Jelínková

Na standardním golfovém míčku se nachází zhruba pět set důlků. K čemu tyto typické malé prohlubně slouží?


Reklama

První golfové míčky byly hladké podobně jako ty na stolní tenis, ale hodně se ničily a nelétaly příliš daleko. Přibližně od roku 1905 už se vyrábějí pouze modely s důlky, přičemž na jednom se jich nachází zhruba pět set: Při rychlém pohybu vzduchem totiž jednak ovlivňují aerodynamické síly působící na míček, jenž tak doletí až dvakrát dál; a navíc kolem něj vytvářejí tenkou vzduchovou vrstvu, která i dvojnásobně redukuje odpor při odpalu a zesílí zpětnou rotaci.

TIP: Fyzika lidského těla: Lusknutí prsty je pohybem s největším zrychlením, jehož je lidské tělo schopné

Jemné nuance fyzikálních sil ovlivňujících míček jsou při golfu natolik významné, že výrobci své produkty neustále inovují. Roli hraje nejen počet důlků, ale i jejich rozložení a tvar: Například ty šestiúhelníkové snižují odpor účinněji než kulaté, zatímco jejich asymetrické uspořádání vyrovnává boční rotaci.

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií:

    Shutterstock
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V minulosti sestávaly nejjemnější látky z více než dvou set vláken na centimetr čtvereční a zdobily je také výšivky. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vedle pilota má Air Car pojmout i trojici spolucestujících. (foto: Profimedia/Lazzarini Design)

Revue

Mohutný výron koronální hmoty na snímku sondy SOHO

Vesmír

Archeologům se poprvé podařilo nalézt zbytky dřevěných hrotů z římské éry, které měly odradit útočníky. Hroty fungovaly podobně jako ostraný drát nebo žiletkový plot. (ilustrační foto: Unsplash, Hunter JamesCC0)

Věda

Pohled z planiny Omalos na vrcholky Bílých hor (Lefka Ori) s divokými růžovými tulipány (Tulipa bakeri) a fialovými sasankami věncovými (Anemone coronaria) v popředí. (foto: Cedrik a Štěpánka Haškovcovi - se souhlasem k publikování)

Příroda

Stříbro nalezené v Kutné hoře vedlo krále k vydání horního zákoníku a ražbě pražských grošů, „tvrdé měny“ středověku. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907