Na standardním golfovém míčku se nachází zhruba pět set důlků. K čemu tyto typické malé prohlubně slouží?
První golfové míčky byly hladké podobně jako ty na stolní tenis, ale hodně se ničily a nelétaly příliš daleko. Přibližně od roku 1905 už se vyrábějí pouze modely s důlky, přičemž na jednom se jich nachází zhruba pět set: Při rychlém pohybu vzduchem totiž jednak ovlivňují aerodynamické síly působící na míček, jenž tak doletí až dvakrát dál; a navíc kolem něj vytvářejí tenkou vzduchovou vrstvu, která i dvojnásobně redukuje odpor při odpalu a zesílí zpětnou rotaci.
TIP: Fyzika lidského těla: Lusknutí prsty je pohybem s největším zrychlením, jehož je lidské tělo schopné
Jemné nuance fyzikálních sil ovlivňujících míček jsou při golfu natolik významné, že výrobci své produkty neustále inovují. Roli hraje nejen počet důlků, ale i jejich rozložení a tvar: Například ty šestiúhelníkové snižují odpor účinněji než kulaté, zatímco jejich asymetrické uspořádání vyrovnává boční rotaci.
100+1 zahraniční zajímavost
Shutterstock
RevueVedle pilota má Air Car pojmout i trojici spolucestujících. (foto: Profimedia/Lazzarini Design)
VědaArcheologům se poprvé podařilo nalézt zbytky dřevěných hrotů z římské éry, které měly odradit útočníky. Hroty fungovaly podobně jako ostraný drát nebo žiletkový plot. (ilustrační foto: Unsplash, Hunter James, CC0)
HistorieStříbro nalezené v Kutné hoře vedlo krále k vydání horního zákoníku a ražbě pražských grošů, „tvrdé měny“ středověku. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)