Proč obvykle nemůžeme mít více než pět blízkých přátel?

04.05.2016 - Stanislav Mihulka

Lidský mozek je nastavený tak, že zvládne emoce jenom několika málo blízkých přátelství


Reklama

Podle hypotézy sociálního mozku jsou mozky primátů, četně toho lidského, postaveny tak, aby řešily sociální vztahy uvnitř skupiny. Průměrný člověk má podle této představy kolem 150 známých. Lidský mozek na víc nestačí. A čím těsnější přátelství, tím je takových přátel méně.

Nová vědecká studie potvrzuje, že lidský mozek zvládne jen v průměru pět blízkých přátelství. Doopravdy blízké přátelství je emočně velmi náročné a ani lidský mozek se svojí ohromnou kapacitou jich nezvládne mnoho.

TIP: Bohatý sociální život mají i delfíni

Vyplývá to z analýzy 6 miliard telefonických rozhovorů, které v roce 2007 absolvovalo celkem 35 milionů uživatelů telefonů z Evropy. Tito uživatelé vedli dlouhé a časté hovory v průměru jen s o něco víc než čtyřmi lidmi.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science, arXiv

  • Zdroj fotografií: CHR!S / Wikimedia Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Karikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)

Historie

Skalňák andský je národním ptákem Peru. Tok je pro samce tohoto druhu tak náročný, že se nijak nepodílí na výchově potomstva. Všechnu energii totiž spotřebují na získání partnerky. (foto: Wikimedia Commons, Ricardo SánchezCC BY 2.0)

Příroda

Prokletí smrti

žena z Lemb | Royal Scottish Museum

Ačkoliv tzv. žena z Lemb vznikla již okolo roku 3500 př. n. l., archeologové ji objevili až v roce 1878 na Kypru. Podle legendy skončila každá rodina, která ji vlastnila, rozervána smrtí. Rod prvních majitelů zcela vymřel po šesti letech od získání sošky. Poté skulpturu koupil Ivor Menucci – a jeho příbuzné postihla zkáza za pouhé čtyři roky. Když si pak smrt začala přicházet i pro další vlastníky, padlo moudré rozhodnutí svěřit artefakt do sbírek Royal Scottish Museum. (foto: Wikimedia Commons, Héctor OchoaCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti
Vesmír
Věda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907