Lidský mozek je nastavený tak, že zvládne emoce jenom několika málo blízkých přátelství
Podle hypotézy sociálního mozku jsou mozky primátů, četně toho lidského, postaveny tak, aby řešily sociální vztahy uvnitř skupiny. Průměrný člověk má podle této představy kolem 150 známých. Lidský mozek na víc nestačí. A čím těsnější přátelství, tím je takových přátel méně.
Nová vědecká studie potvrzuje, že lidský mozek zvládne jen v průměru pět blízkých přátelství. Doopravdy blízké přátelství je emočně velmi náročné a ani lidský mozek se svojí ohromnou kapacitou jich nezvládne mnoho.
TIP: Bohatý sociální život mají i delfíni
Vyplývá to z analýzy 6 miliard telefonických rozhovorů, které v roce 2007 absolvovalo celkem 35 milionů uživatelů telefonů z Evropy. Tito uživatelé vedli dlouhé a časté hovory v průměru jen s o něco víc než čtyřmi lidmi.
IFL Science, arXiv
HistorieKarikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)
PřírodaSkalňák andský je národním ptákem Peru. Tok je pro samce tohoto druhu tak náročný, že se nijak nepodílí na výchově potomstva. Všechnu energii totiž spotřebují na získání partnerky. (foto: Wikimedia Commons, Ricardo Sánchez, CC BY 2.0)
ZajímavostiProkletí smrti
žena z Lemb | Royal Scottish Museum
Ačkoliv tzv. žena z Lemb vznikla již okolo roku 3500 př. n. l., archeologové ji objevili až v roce 1878 na Kypru. Podle legendy skončila každá rodina, která ji vlastnila, rozervána smrtí. Rod prvních majitelů zcela vymřel po šesti letech od získání sošky. Poté skulpturu koupil Ivor Menucci – a jeho příbuzné postihla zkáza za pouhé čtyři roky. Když si pak smrt začala přicházet i pro další vlastníky, padlo moudré rozhodnutí svěřit artefakt do sbírek Royal Scottish Museum. (foto: Wikimedia Commons, Héctor Ochoa, CC BY-SA 4.0)