Proč se medvědi drbou o stromy? Odborníci nabídli nové vysvětlení

Existuje mnoho důvodů, proč se medvědi otírají a škrábou o stromy. Někdy jde o způsob komunikace s pomocí pachových stop zanechaných na kmeni, jindy tak odstraňují srst a drbou se na těžko přístupných místech. Nová studie ale nyní nabízí další důvod…

12.02.2023 - Zuzana Rychlá a ČTK



Biologové již léta pozorují, že medvědi hnědí a medvědi baribalové mají v obzvláštní oblibě určité druhy stromů – především se jedná o buky. Přitažlivost těchto stromů pro medvědy je tak silná, že vědci používají výraznou vůni bukové pryskyřice, aby medvědy přilákali, když je potřebují studovat ve volné přírodě, anebo k přivolání v zoologických zahradách.

Podle Agnieszky Sergielové, bioložky z Polské akademie věd, odbornice na medvědy a autorky studie publikované minulý měsíc v časopise Journal of Zoology, se zvířata jen málokdy dopouštějí tak složitého chování, jako je otírání o stromy, jen z jednoho důvodu. „Mezi savci vidíme spoustu příkladů, kdy využívají stromy k samoléčbě,“ řekla. Proto se rozhodla společně se svými kolegy prozkoumat, zda může tření o stromy medvědy chránit před parazity.

Přírodní repelent

Aby Sergielová otestovala hypotézu, že buková pryskyřice odpuzuje klíšťata, vybavila se testovací trubicí, do které dala na jednu stranu bukovou pryskyřici, na druhou stranu vodu, a pak nachytala pijáky lužní (Dermacentor reticulatus), široce rozšířený druh klíštěte, o němž je známo, že hoduje na medvědech. Následně sledovala, jakým způsobem se paraziti chovají – zda skutečně prchají pryč od bukové pryskyřice k bezpečné, čisté vodě na druhém konci zkumavky.

TIP: Umí medvědi šplhat na stromy? A jak moc bezpečná je skrýš v koruně stromu?

„Bylo opravdu zřejmé, že klíšťata bukovou pryskyřici nenávidí. Někteří pijáci byli opravdu rychlí, běhali kolem a schovávali se pod vodou," okomentovala výsledky experimentu Agnes Blaiseová, bioložka z univerzity ve francouzském Štrasburku a spoluautorka studie. Vše tak nasvědčuje tomu, že když se medvědi drbou o kůru, z jejich stromových škrabadel se uvolňují dehty, pryskyřice a míza. Hustá smůla z buků ulpívá na srsti a kůži nejdéle, a je odolná vůči vodě, což z ní dělá účinný repelent proti klíšťatům.


Další články v sekci