Prokletí popularity: O životních podmínkách velkých savců mají lidé zkreslené představy

22.04.2018 - Stanislav Mihulka

<p>Lvi se těší naší pozornosti. Ale moc dobře se jim ale nevede.</p>

Lvi se těší naší pozornosti. Ale moc dobře se jim ale nevede.


Reklama

Lidem se líbí velká zvířata. V médiích na ně narazíte na každém kroku. Pandy, lvi nebo třeba sloni, jsou symboly přírody. Podle nového výzkumu amerických vědců se ale zdá, že popularita velkých savců může být ve skutečnosti problémem pro jejich smysluplnou ochranu.

Ukázalo se totiž, že lidé kvůli všudypřítomným záběrům v popkultuře a reklamách velice podceňují riziko mnohých populárních druhů zvířat. Kolem nás vznikají virtuální populace živočichů, které vytvářejí dojem, že jich je na světě stále ještě mnoho. Jenomže nejsou skutečné.

TIP: Dobrá zpráva v ochraně šelem: Levharti sněžní už nejsou ohrožení

Vědci vyzpovídali více než 4 500 lidí ze 69 zemí a zjišťovali 10 nejvíce oblíbených zvířat světa. V první desítce se umístili gorily, vlci, lední medvědi, gepardi, pandy, leopardi, žirafy, sloni, lvi a na prvním místě tygři. Přitom ale polovina lidí nevěděla, že lvi, gorily, gepardi, leopardi a žirafy čelí velkému riziku vyhynutí. Jen v případě tygrů, pand a ledních medvědů měli lidé povědomí, že si zaslouží přísnou ochranu.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Oregon State University

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons



Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V minulosti sestávaly nejjemnější látky z více než dvou set vláken na centimetr čtvereční a zdobily je také výšivky. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vedle pilota má Air Car pojmout i trojici spolucestujících. (foto: Profimedia/Lazzarini Design)

Revue

Mohutný výron koronální hmoty na snímku sondy SOHO

Vesmír

Archeologům se poprvé podařilo nalézt zbytky dřevěných hrotů z římské éry, které měly odradit útočníky. Hroty fungovaly podobně jako ostraný drát nebo žiletkový plot. (ilustrační foto: Unsplash, Hunter JamesCC0)

Věda

Pohled z planiny Omalos na vrcholky Bílých hor (Lefka Ori) s divokými růžovými tulipány (Tulipa bakeri) a fialovými sasankami věncovými (Anemone coronaria) v popředí. (foto: Cedrik a Štěpánka Haškovcovi - se souhlasem k publikování)

Příroda

Stříbro nalezené v Kutné hoře vedlo krále k vydání horního zákoníku a ražbě pražských grošů, „tvrdé měny“ středověku. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907