Pytláci nemají slitování. Pomohou proti nim moderní online technologie?
Cenná chráněná území s velkými zvířaty se obvykle vyskytují daleko od center civilizace a mimo dosah běžných komunikačních technologií. To je dobrá zpráva pro pytláky a komplikace pro strážce těchto území, kteří se snaží s pytláky bojovat.
Společnosti Dimension Data a Cisco proto přicházejí s konceptem Connected Conservation, čili s technologiemi propojené ochrany přírody. Chtějí zapojit do boje s pytláky sofistikovaně propojené průzkumné drony, pokročilé senzory a komunikační sítě, které budou tato zařízení propojovat s řídícím střediskem ochrany.
TIP: Proti pytlákům pomáhají i analýzy DNA
Takto připravená ochrana chráněných území bude sledovat všechny příchozí, pomocí biometrického skenování zjistí, co jsou zač, a pak se podle toho zařídí.
Gizmag, Dimension, Data
HistorieKočrka, kohout nebo třeba kozel - tato zvířata byla ve středověku považována za pomocníky čarodějnic. (foto: Pexels, Lucas Pezeta, CC0)
VědaKareta obrovská (Chelonia mydas) je coby ohrožený druh chráněna. V dospělosti jsou jejími jedinými nepřáteli větší druhy žraloků (zejména žralok tygří) a člověk. (foto: Wikimedia Commons, National Marine Sanctuaries, CC0)
VálkaHideki Tódžó již jako japonský premiér na manilském letišti před inspekcí posádky Filipín. Japonští vojáci na souostroví povraždili statisíce civilistů. (foto: Wikimedia Commons, Reader's Digest, TT News Agency, CC0)