Proti invazním rybkám budou bojovat robotičtí okounci

22.12.2021 - Stanislav Mihulka

Do gambusií komářích vkládali odborníci velké naděje. Měly nám pomoci v boji proti malárii a dalším nemocem přenášených komáry. Bohužel se ukázalo, že všechno je jinak – dnes bojujeme s přemnoženými gambusiemi a nasazujeme proti nim robotické ryby

<p>Robotický okounek pstruhový dokáže zahnat nenasytné gambusie. Svou přítomností stresují tyto invazní ryby, které pak hubnou a ztrácejí chuť se množit.</p>

Robotický okounek pstruhový dokáže zahnat nenasytné gambusie. Svou přítomností stresují tyto invazní ryby, které pak hubnou a ztrácejí chuť se množit.


Reklama

Tragický příběh živorodky gambusie komáří (Gambusia affinis) ukazuje, jak se může zvrtnout nepovedený „biologický boj“. Gambusie je nepříliš pohledná rybka z jihu USA, o které se odborníci původně domnívali, že dovede zlikvidovat celé populace komárů. V rámci boje proti malárii a dalším chorobám přenášeným komáry, byly gambusie s velkou slávou vypouštěny v řadě zemí světa.

Bohužel se poměrně záhy ukázalo, že komáry často likvidují jen o něco lépe než původní druhy ryb a s malárií moc nepomohou. Zato se skvěle množí a úspěšně se šíří. Stal se z nich velmi nebezpečný invazní druh, který ohrožuje místní ryby a další vodní živočichy. Gambusie bývají vůči jiným druhům velice agresivní a terorizují je okusováním ploutví. Často to končí tím, že ryby nebo pulci s okousanými ploutvemi zahynou hlady. Gambusie si také rády smlsnou na jikrách ryb nebo vajíčkách žab.

Robot proti vetřelci

Boj s gambusiemi je svízelný. Jejich lov, například s pomocí sítí, je časově náročný a málo efektivní. Další tradiční metody rovněž selhávají. Mezinárodní tým vědců proto nabízí pozoruhodné řešení s robotickými okounky. Okounek pstruhový je dravá ryba a přirozený predátor gambusií. Jeho introdukce do oblastí zamořených gambusiemi by ale nemusela dopadnout šťastně a mohla by vést k další ekologické katastrofě.

TIP: Vypouštěné zlaté rybičky devastují ekosystémy amerických jezer

Proto vědci vyvinuli robotického okounka, který se nemnoží a nemůže tudíž ohrozit ekosystémy. Robotický okounek se gambusiemi pochopitelně neživí. Gambusie to ale nevědí a umělý okounek je dokáže pořádně vyděsit. A kupodivu to stačí. Jak ukazují experimenty, když se ve vodě s gambusiemi prohánějí robotičtí okounci, invazní rybky jsou stresované, méně útočí na původní živočichy, ztrácejí hmotnost a méně se množí. Do budoucna by se tak robotičtí okounci mohli stát zajímavými pomocníky ochrany přírody.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V aréně římského Kolosea bojovali vedle exotických zvířat také jezevčíci. (foto: Unsplash, Katie BernotskyCC0)

Věda
Příroda

Stepan Bandera v exilu spolupracoval s několika zpravodajskými službami, například s CIA, Brity i Západním Německem v pozici konzultanta na země za železnou oponou. Zemřel v roce 1959 v Mnichově po útoku kyanidem. Příkaz k jeho zavraždění vydal tehdejší nejvyšší představitel Sovětského svazu Nikita Chruščov. (foto: Wikimedia Commons, CC0 - kolorováno)

Historie

Florencie, kolébka renesance

Země: Itálie
Počet obyvatel: 366 tisíc
Vzdálenost z Prahy: 742 kilometrů (vzdušnou čarou); autem: 9 h 47 min (1 028 km)

Jméno metropole malebného Toskánska, založené římskými vojáky, znamená „Kvetoucí“. Největší rozkvět města nastal v období renesance, z nějž pochází i typická kupole nejikoničtější stavby Florencie: katedrály Santa Maria del Fiore. Stavba samotné budovy začala na konci 13. století, dokončení se však protáhlo. Nečekaným technickým problémem se ukázala výstavba obří kupole, s níž si dokázal poradit až Filippo Brunelleschi – kupole byla dokončena roku 1434. Florencií protéká řeka Arno, na níž stojí i jeden z nejslavnějších mostů světa, Ponte Vecchio. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ropucha coloradská – její kůže a jed obsahují 5-MeO-DMT a bufotenin, halucinogenní tryptaminy. (foto: Wikimedia Commons, WildfeuerCC BY-SA 3.0 CZ)

Věda

Astrovan přepravující astronauty na start mise STS-135. (foto: NASA, Jim GrossmannCC BY 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907