Průlomový experiment: Peníze pro chudé matky mění mozek jejich dětem

26.01.2022 - Stanislav Mihulka

Americká studie „Baby's First Year“ zjišťuje, jak zlepšení ekonomické situace ovlivňuje vývoj mozku dětí během prvního roku života

<p>Chudoba není úplně zdravá pro vývoj dětí</p>

Chudoba není úplně zdravá pro vývoj dětí


Reklama

Odborníci si již dávno všimli, že příjem rodiny či míra její chudoby ovlivňují mozky dětí, které rodina vychovává. K důsledkům chudoby pro dítě patří slabší výsledky ve škole, nižší výdělky a horší zdraví. Až doposud ale scházely přímé experimentální důkazy působení chudoby na vývoj dítěte.

Právě takové výsledky přináší průlomová, důkladná a stále probíhající studie amerických badatelů, která nese označení „Baby's First Year“. Neuroložka Kimberly Noble z Kolumbijské univerzity a její spolupracovníci v rámci tohoto výzkumu zjišťují, jak se může na kognitivním a emočním vývoji velmi malých dětí projevit zlepšení chudoby.

Experiment s chudobou

Vědci do tohoto experimentu vybrali tisícovku amerických matek čerstvě narozených dětí s nízkým příjmem. Vybrané rodiny pocházely z New York City, New Orleans, Omahy a Minneapolisu. V rámci experimentu matky dostávaly buď 333 dolarů (asi 7 240 Kč) nebo 20 dolarů (asi 430 Kč) měsíčně, během prvního roku života dítěte. Peníze byly v hotovosti a matky s nimi mohly naložit dle libosti.

TIP: Genetici varují: Když děti vyrůstají v chudobě, zapíše se to i do jejich genů

Unikátní výzkum bohužel zkomplikovala koronavirová pandemie. Z původní tisícovky rodin se mohlo osobně zúčastnit měření elektrické aktivity mozku dítěte jen 435 z nich. Vědecký tým studie „Baby's First Year“ v těchto dnech zveřejnil první výsledky. Ukázalo se například, že u dětí matek, které obdržely vyšší částky, dochází v mozku k vyšší elektrické aktivitě. Projekt nicméně pokračuje dál. 

Badatelé se snaží zjistit, zda jsou pozorované rozdíly v elektrické aktivitě mozku trvalé a zda mají nějakou spojitost s budoucím kognitivním vývojem dítěte. Také by se rádi dozvěděli, které konkrétní faktory souvisejí se zvýšením elektrické aktivity v mozku u dětí, jejichž matky dostávaly vyšší příspěvky.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejstarší dosavadní doklad o užívání opia pochází z Mezopotámie - 3400 let př. n. l. Sumerové označovali mák setý, z něhož se opium získává, jako „radostnou rostlinu“. Samotný název „opium“  pochází ze starověké řečtiny (ópion) a znamená „šťáva z rostliny“. (foto: Unsplash, Tim Cooper, CC0)

Věda
Zajímavosti

O psy po zesnulé královně Alžbětě II. se podle britských médií bude starat její syn Andrew. (foto: Profimedia)

Revue

Jakýkoliv pokus o dodatečnou úpravu, umazání části textu nebo jeho vyškrábání perořízkem po sobě na ovčí kůži zanechal viditelnou vadu na povrchu. (ilustrační foto: PixabayCC0)

Historie

Příslušníci Wehrmachtu v civilu tráví slunečný den v jedné z francouzských vil. (foto: Wikimedia Commons, Joachim DöhlerCC BY-SA 4.0)

Válka

Neptun na výřezu snímku kamery NIRCam, ze 12. července 2022. (foto: NASA, ESA, CSA, STScI; Joseph DePasqualeCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907