První topografická mapa Merkuru: Čtyřkilometrová pohoří i mohutné propasti

10.05.2016 - Martin Reichman


Reklama

NASA představila zbrusu novou topografickou mapu nejvnitřnější planety naší Sluneční soustavy. Mapa povrchu Merkuru je složena z více než 300 tisíc snímků pořízených sondou Messenger. Dřívější mapování se soustředilo pouze na severní polokouli a rovníkovou oblast, jižní partie Merkuru byly až doposud víceméně neznámé. Před příletem Messengeru byl Merkur z vesmíru zkoumán pouze během tří průletů sondy Mariner 10 (v letech 1974 – 1975). Mariner 10 poskytl snímky 45 % povrchu planety s rozlišením 1 km/pixel.

TIP: Unikátní video: Sonda Messenger pořídila detailní záběry povrchu Merkuru

Nová mapa ukazuje, že je Merkur poměrně členitým tělesem – nejvyšší místo se pne jen 4,48 kilometru nad jeho povrch. Naopak nejnižším místem je Rachmaninova pánev – impaktní kráter hluboký 5,38 kilometru vzniklý během vesmírné srážky. Na Merkuru najdeme hory, vypouklé dómy, brázdy, zlomy nebo údolí. Některé z pánví zřejmě vznikly stejně jako moře na Měsíci – tedy vylitím podpovrchového magmatu do hlubokých impaktních pánví.

  • Zdroj textu:

    nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA.gov Video

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ledoborec Polarstern vyplul 20. září 2019 z norského Tromsø a 6. října se v Severním ledovém oceánu připojil ke kře. Šedá šipka znázorňuje, kterým směrem se loď zřejmě vydá. Do přístavu v německém Bremerhavenu by se měla podle plánu vrátit letos v říjnu.

Zajímavosti

V prachu se může skrývat rezistence na antibiotika 

Věda

Půlmilionový roj sarančat pustinných (Desert locust) dokáže za jediný den spořádat stejné množství jídla jako 10 slonů, 25 velbloudů nebo 2 500 lidí. Velké roje mohou mít až 80 milionů jedinců.

Revue

Bohatství v kopcích nad solným jezerem objevili už neolitičtí zemědělci

Historie

Požár při testu motorů Reaver.

Vesmír

Jádro oblasti rozšíření kakadu palmového (Probosciger aterrimus) se omezuje na region Nové Guineje a cíp na severu Austrálie.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907