První topografická mapa Merkuru: Čtyřkilometrová pohoří i mohutné propasti

10.05.2016 - Martin Reichman


Reklama

NASA představila zbrusu novou topografickou mapu nejvnitřnější planety naší Sluneční soustavy. Mapa povrchu Merkuru je složena z více než 300 tisíc snímků pořízených sondou Messenger. Dřívější mapování se soustředilo pouze na severní polokouli a rovníkovou oblast, jižní partie Merkuru byly až doposud víceméně neznámé. Před příletem Messengeru byl Merkur z vesmíru zkoumán pouze během tří průletů sondy Mariner 10 (v letech 1974 – 1975). Mariner 10 poskytl snímky 45 % povrchu planety s rozlišením 1 km/pixel.

TIP: Unikátní video: Sonda Messenger pořídila detailní záběry povrchu Merkuru

Nová mapa ukazuje, že je Merkur poměrně členitým tělesem – nejvyšší místo se pne jen 4,48 kilometru nad jeho povrch. Naopak nejnižším místem je Rachmaninova pánev – impaktní kráter hluboký 5,38 kilometru vzniklý během vesmírné srážky. Na Merkuru najdeme hory, vypouklé dómy, brázdy, zlomy nebo údolí. Některé z pánví zřejmě vznikly stejně jako moře na Měsíci – tedy vylitím podpovrchového magmatu do hlubokých impaktních pánví.

Reklama

  • Zdroj textu:

    nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA.gov VideoDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zamyšlený TGM ve slovenských Topoľčiankách na snímku Karla Čapka kolorovaném pro knihu První republika v barvě.

Historie

V tajícím ledu je ukryto množství mikroorganismů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Vdala jsem se! 

autor: Wenyuan Kuang | vysoce hodnoceno v kategorii Svatba

Jakmile si svatebčané odbyli v režii Wenyuan Kuanga klasické focení, rozhodli se pro pár poněkud bláznivějších snímků. Do vzduchu měl původně letět ženich, ale nakonec volba fotografa padla na nevěstu. O kulisy se pak postarali veselí přátelé novomanželů a záplava podzimního listí.

Revue

Mimořádně jasná galaxie GLASS-z12 (ve výřezu) na snímku dalekohledu Jamese Webba. Podle vědců tato galaxie existovala již zhruba 350 milionů let po Velkém třesku. (foto: NASA, ESA, CSA, Tommaso Treu (UCLA)CC BY 4.0)

Vesmír

John Bulkeley na palubě torpédového člunu ještě během služby v Pacifiku. (foto: Wikimedia Commons, U.S. NavyCC0)

Válka

Kostel Panny Marie v Areni, v jehož okolí se nachází jeskyně, kde hledá česko--arménský tým sídliště nejstarších doložených vinařů. (foto: Jan Šindelář, CC BY-SA 4.0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907