První veřejná debata člověka a umělé inteligence skončila remízou

25.06.2018 - Stanislav Mihulka

Naše nadvláda ve schopnosti debatovat se pomalu chýlí ke konci - umělé inteligence nám už šlapou na paty...

<p>Duel mezi Projectem Debater a Danem Zafrirem</p>

Duel mezi Projectem Debater a Danem Zafrirem


Reklama

Umělé inteligence už pronikly do stolních či karetních her a v řadě z nich nás poráží. Podobná situace je i v počítačových hrách, kde si inteligence troufají na stále složitější výzvy. Uhájíme si alespoň nadvládu v soutěžních debatách, kde záleží na pohotové výřečnosti a pronikavé inteligenci?

Všechno nasvědčuje tomu, že nikoliv. Nová umělá inteligence ze stáje IBM, která se jmenuje Project Debater, se již v debatování vyrovná lidským šampionům. Sice ještě není dotažená a občas dělá chyby, ale převládnutí inteligencí v debatách je podle všeho na spadnutí.

TIP: Historické vítězství: Umělá inteligence Google porazila velmistra Go

Před pár dny se inteligence Project Debater utkala v duelech s izraelskými šampiony debaty, Noaou Ovadiovou a Danem Zafrirem. Byl to veřejný zápas, v němž každý z účastníků nejprve během čtyř minutu představil své teze, pak čtyři minuty vyvracel argumenty protivníka, a nakonec vedl dvouminutovou závěrečnou řeč. Project Debater nebyl připojený k internetu, ale získával informace ze stovek milionů článků z novin a časopisů, které měl uložené v paměti. Výsledky nebyly jednoznačné a jsou hodnocené jako remíza mezi umělou inteligencí a lidmi. Jak to asi dopadne příště?

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: Ted Chin / IBM / Creative West

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jizvy chudoby: konžský frank

kde: Demokratická republika Kongo | nejvyšší inflace: 511 % (2000)

Demokratická republika Kongo vlastní jedny z největších zásob mědi a kobaltu na světě a nechybí jí ani ropa. O vývoz všech tří surovin sice země opírá svou ekonomiku, která je momentálně na vzestupu, nicméně dlouhé roky občanských válek a nestabilní politické situace v ní napáchaly přetrvávající škody. Nejvyšší inflace byla v zemi naměřena v roce 2000, kdy se zvýšila o 511 procent. Od té doby sice znehodnocení prudce kleslo, ve státě však stále žije přes 60 procent obyvatel pod úrovní chudoby. 

Zajímavosti
Věda

Pražský hrad (kolem roku 1400). Za Lucemburků, především pak za Karla IV. se hrad románský proměnil v gotický. Královský palác byl přestavěn podle „galského způsobu“ a francouzská gotika se měla odrážet i ve stavbě katedrály. (zdroj: Archiv výzkumu Pražského hradu)

Historie

Umělecká představa stanice Tchien-kung 3, která má vzniknout do roku 2022. (zdroj: CNSA)

Vesmír
Zajímavosti

Součástí japonských sil byla i největší bitevní loď na světě Jamato. (zdroj: Wikimedia Commons (Yamato Museum, Shizuo Fukui, volné dílo)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907