Říhnutí spícího monstra: Minivýtrysk supermasivní černé díry v centru Mléčné dráhy

13.12.2021 - Stanislav Mihulka

Supermasivní černá díra v centru naší domovské Galaxie vyprodukovala slabý výtrysk záření a hmoty

<p>Vizualizace minivýtrysku supermasivní černé díry v centru Mléčné dráhy.</p>

Vizualizace minivýtrysku supermasivní černé díry v centru Mléčné dráhy.


Reklama

Oproti řadě jiných supermasivních černých děr v jiných galaxiích je naše domovská supermasivní černá díra – Sgr A*, vlastně dost ospalé monstrum. To ale neznamená, že by byla zcela neaktivní. Ukazuje se, že si i ona občas „pochutná“ na hvězdě nebo oblaku plynu, a následně odpálí výtrysk hmoty a záření. Jako by si černá díra po svačince říhla.

V případě Mléčné dráhy nejsou tyto výtrysky obvykle příliš výrazné a není snadné je vystopovat. Gerald Cecil z americké Severokarolínské univerzity v Chapel Hill a jeho spolupracovníci museli vynaložit téměř detektivní úsilí, aby takový výtrysk objevili.

Dva tisíce let starý výtrysk

V roce 2013 se vědcům podařilo zaznamenat stopy po nedávném výtrysku supermasivní černé díry Sgr A*, který směřoval jižním směrem. Cecila a spol. zajímalo, zda najdou odpovídající výtrysk severním směrem. U černých děr obvykle zaznamenáváme dva protilehlé výtrysky.

Cecilův tým prostudoval řadu pozorování cílové oblasti vesmíru, pořízené různými teleskopy v rozmanitých oblastech elektromagnetického záření. Podařilo se jim vystopovat minivýtrysk záření a hmoty, který vyrazil z bezprostřední blízkosti supermasivní černé díry před pouhými dvěma tisíci lety.

TIP: Monstrum se probralo: Naše supermasivní černá díra je stále aktivnější

Černá díra tehdy něco „pozřela“ a přitom vznikl tento minivýtrysk. Badatelé s pomocí Hubbleova vesmírného dalekohledu nalezli zářící mračno vodíku, do něhož minivýtrysk narazil. Původně byl úzký, ale po srážce s mračnem vodíku se rozdělil na řadu tenkých proudů, takže připomíná říční deltu. Samotný výtrysk přitom není na snímcích Hubbleova dalekohledu patrný.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Fragonardovy écorchés jsou k vidění v pařížské veterinární škole v Maisons-Alfortmezi. Exponátům samozřejmě dominuje Jezdec Apokalypsy, zaujme ale i tančící trojice lidských plodů či z kůže stažený muž svírající v ruce po vzoru biblického Samsona oslí čelist. (foto: Alamy)

Historie

Saint-Lô na snímku z 18. července 1944. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ukrajinské poprvé

Katedrála sv. Sofie v Kyjevě

Chrám známý též jako katedrála Svaté moudrosti vznikl v 11. století na popud knížete Jaroslava Moudrého. Vzorem se mu údajně stala byzantská Hagia Sofia a vedle mší se tam odehrávaly i ceremoniální obřady: Knížata Kyjevské Rusi ve svatostánku například přijímala cizí delegace. Momentálně jde o jednu z nejznámějších památek Ukrajiny a také o první pamětihodnost země, jež se dostala na seznam UNESCO. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Magické lesy na turistickém chodníku Arakawa, jenž vede ke stromu Jómon sugi.

Příroda

I prověřené léky mohou překvapit

Věda

Kvasar H1821+643

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907