Robot, který umí sbírat maliny, úspěšné prošel prvními testy

05.06.2019 - Stanislav Mihulka

Nahradí robotičtí sběrači ovoce ve Velké Británii scházející lidskou sílu?

<p>Robot sběrač malin při testech v terénu</p>

Robot sběrač malin při testech v terénu


Reklama

Velká Británie má problém se sklizní ovoce. Vzhledem k současné politické situaci dávají sezónní sběrači ovoce z východní Evropy přednost kontinentální evropským zemím, jako je například Německo. Ve Velké Británii teď často dochází k tomu, že jejich úroda rozmanitých druhů ovoce hnije, protože ji nemá kdo sklízet.

Britský startup Fieldwork Robotics to chce řešit tím, že vyvíjí robotické sběrače ovoce, kteří by co nejrychleji nahradili své lidské protějšky. Společnost nedávno oznámila, že její robotický sběrač malin nedávno úspěšně dokončil první testy sběry tohoto chutného a zdravého ovoce v terénu. Letos ho čekají ještě další testy, ale ve Field Robotics jsou optimističtí.

TIP: BrambleBee: Autonomní robot specialista na opylování ostružin

Sběr malin patří k těm nejnáročnějším, i pokud jde o jiné druhy měkkého ovoce. Maliny jsou totiž velmi měkké a je snadné je při sběru znehodnotit. Zároveň jsou maliny na malinících rozmístěny dost nepravidelně, což jejich sběr dále komplikuje. Tvůrci robosběrače malin proto předpokládají, že když jejich robot zvládne tuto výzvu, tak si pak již poměrně lehce poradí i s dalšími typy ovoce nebo i zeleniny. Ve Fieldwork Robotics vzhledem k úspěšnému završení testů předpokládají, že by jejich robotický sběrač mohl být na trhu již v roce 2020.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Krásná císařovna Barbora

Historie

Saturn a jeho polární záře

Tři fotografie Saturnu pořízené pomocí spektrografu STIS na palubě Hubbleova teleskopu odhalují dynamickou povahu polárních září na planetě. Série představuje pohled na jižní polokouli tělesa v rozpětí pěti dnů. Polární záře na Saturnu mají podobu prstence zářících plynů v okolí pólů a vznikají při kolizi nabitých částic s magnetickým polem planety. Částice jsou urychlovány na vysoké energie a vnikají do horních vrstev atmosféry. Srážky s přítomnými plyny pak vedou k vyzáření energie ve viditelné části spektra a také v ultrafialovém a infračerveném oboru.

Vesmír

Kdysi aktivní vulkány se dnes mohou skrývat pod zemí

Věda

Ani náročný výšlap vám nezaručí, že si koncert vychutnáte – počasí se totiž může kdykoliv změnit.

Zajímavosti

Frostovi muži ukazují svoji kořist – německou přilbu – jednomu z pilotů whitleyů, který je přišel přivítat do přístavu.

 

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907