Robot, který umí sbírat maliny, úspěšné prošel prvními testy

05.06.2019 - Stanislav Mihulka

Nahradí robotičtí sběrači ovoce ve Velké Británii scházející lidskou sílu?

<p>Robot sběrač malin při testech v terénu</p>

Robot sběrač malin při testech v terénu


Reklama

Velká Británie má problém se sklizní ovoce. Vzhledem k současné politické situaci dávají sezónní sběrači ovoce z východní Evropy přednost kontinentální evropským zemím, jako je například Německo. Ve Velké Británii teď často dochází k tomu, že jejich úroda rozmanitých druhů ovoce hnije, protože ji nemá kdo sklízet.

Britský startup Fieldwork Robotics to chce řešit tím, že vyvíjí robotické sběrače ovoce, kteří by co nejrychleji nahradili své lidské protějšky. Společnost nedávno oznámila, že její robotický sběrač malin nedávno úspěšně dokončil první testy sběry tohoto chutného a zdravého ovoce v terénu. Letos ho čekají ještě další testy, ale ve Field Robotics jsou optimističtí.

TIP: BrambleBee: Autonomní robot specialista na opylování ostružin

Sběr malin patří k těm nejnáročnějším, i pokud jde o jiné druhy měkkého ovoce. Maliny jsou totiž velmi měkké a je snadné je při sběru znehodnotit. Zároveň jsou maliny na malinících rozmístěny dost nepravidelně, což jejich sběr dále komplikuje. Tvůrci robosběrače malin proto předpokládají, že když jejich robot zvládne tuto výzvu, tak si pak již poměrně lehce poradí i s dalšími typy ovoce nebo i zeleniny. Ve Fieldwork Robotics vzhledem k úspěšnému završení testů předpokládají, že by jejich robotický sběrač mohl být na trhu již v roce 2020.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Kanabidiol je jednou z pozoruhodných aktivních látek konopí

Věda

Nechodilo se rodit do porodnic či jiných podobných zařízení, děti přicházely na svět doma v rodinném prostředí.

Historie

Raketa Falcon Heavy mise STP-2 před startem

Vesmír
Revue

Čtyři opičky

Cévní svazky na příčném řezu oddenkem rákosu (Phragmites communis). Velké kulaté otvory jsou cévy xylemu, kterými je rostlinou rozváděna voda a minerální látky z kořenů vzhůru do zbytku rostliny. Zeleně fluoreskuje floem – velké zelené buňky jsou sítkovice, kterými proudí cukry, jež vznikly při fotosyntéze v listech, malé jsou průvodní buňky, které sítkovice vyživují a zajišťují většinu jejich metabolické aktivity.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907