Rover Curiosity objevil na Marsu zvláštní kovový meteorit

03.11.2016 - Martin Reichman

Marsovský Egg Rock -<p>Meteorit, objevený v oblasti Bar Harbor, má velikost golfového míčku a dostal pojmenování „Egg Rock“.</p>
Marsovský Egg Rock -

Meteorit, objevený v oblasti Bar Harbor, má velikost golfového míčku a dostal pojmenování „Egg Rock“.


Reklama

Zajímavý nález si na konci října připsal rover Curiosity. Na povrchu Marsu narazil na podivně vyhlížející lesklý meteorit. Nejde o první nález tohoto druhu Marsu, povrch rudé planety je kvůli řídké atmosféře a blízkému pásu planetek doslova posetý nejrůznějšími úlomky vesmírných objektů. Jeho detailní analýza nám ale může poskytnout nové informace o historii i současnosti Marsu. První zveřejněná data ukazují, že se tento tmavý, hladký a lesklý meteorit skládá především z železa, niklu a fosforu, se stopovou příměsí dalších prvků.

Reklama

  • Zdroj textu:

    nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA/JPL-Caltech/MSSS

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Stegouros elengassen se svým nebezpečným ocasem.

Věda

Detailní a širokoúhlý pohled na galaxii NGC 7727 ukrývající nejbližší pár superhmotných černých děr. Snímek vlevo byl pořízen přístrojem MUSE a dalekohledem ESO/VLT, snímek vpravo získal dalekohled VST (VLT Survey Telescope).

Vesmír

V kolébce černého zlata

kde: Etiopie, Afrika

Za domov kávy se obecně považuje Etiopie: Příprava nápoje se tam dodnes pojí s rituály a zcela spočívá na bedrech žen. „Baristky“ nejprve pálí kadidlo a poté v pánvi nad otevřeným ohněm praží kávová zrna, načež je rozdrtí v hmoždíři. Výsledek se smíchá s vodou v jebeně, hliněné nádobě s úzkým kulatým krkem, a přivede se k varu. Nakonec se káva přelije přes filtr, podomácku vyrobený z hadříku či třeba koňských žíní, a dochutí se cukrem – ale někdy také máslem či solí.

Zajímavosti

Sepie faraonova (Sepia pharaonis) dorůstá délky kolem 40 cm a hmotnosti 5 kg. Dokáže měnit barvy od jasně bílé až po tmavě hnědou.

Příroda

Christopher Cradock a Leberecht Maass (vpravo)

Válka

Jako výborné řešení zalesnění holin a ředin se jevila výsadba rychle rostoucích dřevin typu borovice či smrku.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907