Rover Curiosity se bude po povrchu Marsu pohybovat výrazně rychleji

Vývojáři NASA aktualizovali software roveru Curiosity. Ten se nyní bude moct pohybovat po rudé planetě výrazně rychleji.

19.04.2023 - Martin ReichmanPokud jde o marsovské rovery, většina pozornosti je nyní upřena především na Perseverance. Jeho předchůdce Curiosity, ale i po více než dekádě stále na povrchu rudé planety pilně pracuje. Tým NASA JPL, který má mise marsovských roverů na starosti, nedávno dokončil důležitý upgrade softwaru Curiosity, což jak inženýři NASA věří, mu jeho práci usnadní a snad i prodlouží jeho misi.

Rychlejší pohyb a snazší komunikace

Aktualizace softwaru, kterou Curiosity obdržel, je první velkou opravou po více než sedmi letech. Největší změnou, kterou vývojáři pro marsovský rover připravili, je úprava jeho jízdních vlastností. Curiosity se pohybuje v kratších úsecích, přičemž po jejich zdolání se musí zastavit a na základě snímků ze své kamery vyhodnotit informace o terénu a naplánovat svůj další pohyb. Modernější rover Perseverance umí pořizovat snímky za jízdy a zpracovávat je takřka v reálném čase.

Nový software má roveru Curiosity umožnit výrazně rychlejší zpracování snímků. Sice se bude i nadále pohybovat po jednotlivých úsecích, rychlejší analýza snímků mu ale umožní rychlejší pohyb než doposud.

„Curiosity se stále nebude moct pohybovat tak rychle jako Perseverance. Nově si ale místo toho, aby se po zdolání naplánovaného úseku musel zastavit třeba na minutu, vystačí s pouhým okamžikem k vyhodnocení další bezpečné trasy,“ vysvětluje Jonathan Denison z JPL. „Kratší čas přestávek mezi jednotlivými segmenty jízdy také znamená, že Curiosity spotřebuje méně energie. Tu pak bude moci využít pro vědecké aktivity.“

TIP: Rover Curiosity objevil na Marsu minerál, který by mohl posloužit jako zdroj vody

Aktualizace softwaru má také přinést menší opotřebení hliníkových kol roveru, která za více než deset let strávených na nehostinném povrchu Marsu dostávají pořádně zabrat. Snazší by mělo být i ovládání robotického ramene roveru a pozitivních změn dozná i způsob, jakým rover komunikuje s operátory na Zemi. Vývojáři věří, že současná vylepšení výrazně prodlouží a zjednoduší práci tohoto marsovského vytrvalce.


Další články v sekci