Roztavená exoplaneta s neprůhlednou atmosférou oběhne hvězdu za méně než den

Astronomové objevili exoplanetu s ultrakrátkou oběžnou periodou, která svou mateřskou hvězdu obkrouží za necelých 21 hodin. S hmotností více než 11 Zemí je také nejtěžší exoplanetou s ultrakrátkou oběžnou periodou, jakou vědci znají.

26.02.2024 - Stanislav Mihulka



Když kamenná planeta obíhá velmi blízko své mateřské hvězdě, je to pro ni neštěstí. Intenzivní záření takovou planetu extrémně ohřívá a postupně ji připravuje o hmotu. O tom, že by taková planeta byla obyvatelná, nemůže být ani řeč. Přesto jsou exoplanety s ultrakrátkou oběžnou periodou pro astronomy velmi zajímavé. Mohou totiž sloužit jako přírodní laboratoře pro výzkum atmosféry. Díky extrémním podmínkám je jejich atmosféra patrná pro nejvýkonnější teleskopy.

Početný mezinárodní tým astronomů nedávno potvrdil objev nové exoplanety s ultrakrátkou oběžnou periodou TOI-1347 b. Svou mateřskou hvězdu obkrouží jednou za 20 hodin a 24 minut. Planetu objevil americký vesmírný dalekohled TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite).

Žhavá superzemě

Jak vyplývá z výsledků výzkumu, které doposud neprošly recenzním řízením, hvězda TOI-1347 je o něco lehčí a o něco menší než Slunce. Planetární systém vznikl někdy před 1 až 1,8 miliardou let. TOI-1347 b je superzemě, jejíž velikost odpovídá asi 1,8 Zemím. Zároveň má velmi neobvyklou hmotnost asi 11,1 Zemí. Kromě TOI-1347 b tam TESS objevil podobnou exoplanetu TOI-1347 c, jejíž pozorování přinesla rozporuplné informace a její parametry nejsou úplně jasné. Je ale každopádně mnohem lehčí.

Exoplanety s ultrakrátkou oběžnou periodou se velmi liší od horkých jupiterů. Jejich povrch pokrývají roztavené horniny a jiná je i jejich atmosféra. Odborníci odhadují, že taková exoplaneta obíhá kolem zhruba 1 ze 200 hvězd podobných Slunci. TOI-1347 b je přitom nejtěžší exoplanetou s ultrakrátkou oběžnou periodou, jakou jsme doposud objevili.

TIP: Nově objevená exoplaneta je zřejmě z poloviny pokrytá oceánem lávy

Podle vědců je na exoplanetě TOI-1347 b nejvíce zajímavá atmosféra. Je totiž velmi hustá a neprůhledná pro viditelné světlo. Určitě ji podle vědců netvoří vodík s heliem, jak by tomu bylo u plynného obra. Takovou atmosféru by dávno roztrhalo záření hvězdy. Atmosféru TOI-1347 b mohou tvořit mračna výparů hornin anebo by celý povrch exoplanety mohl být roztavený a občas z něho tryskají do atmosféry těžší chemické prvky jako třeba sodík.
 


Další články v sekci