Rudá planeta pod rentgenem: Co odhaluje nová gravitační mapa Marsu?

23.03.2016 - Martin Reichman


Reklama

Gravitační mapy představují pro vědce totéž co pro lékaře rentgenové snímky – umožňují jim vidět důležité neviditelné souvislosti. Přestože je na Zemi i na Marsu gravitace všudypřítomná, rozhodně není konstantní – v různých místech se intenzita gravitační síly liší. Z gravitační mapy jsou vědci schopni například vyčíst, proč jsou některé části planety spíše ploché a jiné naopak výrazně zvrásněné. Nová gravitační mapa Marsu vznikala dlouhých 16 let a je výsledkem společného úsilí sond Mars Global Surveyor, Mars Odyssey a Mars Reconnaissance Orbiter.

Reklama

  • Zdroj textu:

    nasa.gov

  • Zdroj fotografií:Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vstupem USA do války přibyly na západní frontu statisíce vojáků, s jejichž pomocí se konečně podařilo zvrátit poměr sil a zajistit vítězství nad centrálními mocnostmi. (foto: Alamy)

Válka

Keltská polozemnice v archeoparku Nasavrky. (foto: Shutterstock)

Historie

Dospívající samec vydává při spatření člověka varovný výkřik. Dá se říct, že tento jedinec je usazen uprostřed „spižírny“. (foto: Shutterstock)

Příroda

Výzkumníci objevili dosud neznámou imunitní reakci uvnitř nosu, která bojuje proti virům způsobujícím infekce horních cest dýchacích. Další testy odhalily, že tato ochranná reakce je při nižších teplotách výrazně slabší – a to zvyšuje pravděpodobnost nákazy. (foto: Profimedia)

Věda

Osamělá akácie v roce 1961. (foto: Wikimedia Commons, Michel MazeauCC BY-SA 2.0)

Zajímavosti
Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907