S hvězdami nad hlavou: Snímky Petra Horálka pravidelně oceňuje i NASA

02.07.2020 - redakce pořadů Víkend a Nikol Patíková

Noční obloha fascinuje lidstvo od nepaměti, neustále se mění a vždy nás dokáže přivést k úžasu. Jedním z „dvorních“ fotografů její neotřelé krásy se stal i Petr Horálek

<p>Snímek Petra Horálka zachycující noční nebe nad místem, kde se staví dalekohled ELT.</p>

Snímek Petra Horálka zachycující noční nebe nad místem, kde se staví dalekohled ELT.


Reklama

Petra Horálka zná málokdo, mezi odborníky přitom platí za špičku v oboru. Jeho snímky jsou tak působivé, že už víc než dvacetkrát získaly prestižní ocenění NASA. Český fotograf a popularizátor astronomie pracuje především v noci, aby mohl zachytit fascinující úkazy temného nebe.

Daleko od města

„Obloha mě uchvátila, protože je pestrá a neustále přináší něco nového, ačkoliv to mnozí ani nevědí. Právě to tajemno mě naprosto fascinuje,“ líčí Horálek. Noční nebe si ho podmanilo už jako malého, a později proto vystudoval astrofyziku. Jelikož mu však nestačilo nechávat si krásy oblohy pro sebe, rozhodl se ji fotografovat.

Aby mohl podmanivé úkazy nechat vyniknout a zaznamenat je, potřebuje co největší tmu. „Bohužel nás trápí světelné znečištění, které je stále silnější, proto ve městech mnoho neuvidíme. Čím dál od něj se však vydáme, tím lépe můžeme pozorovat například Mléčnou dráhu, různé mlhoviny, a dokonce i některé jasnější komety,“ dodává.

Vzácné úkazy

Pokud chcete v Česku zažít jedinečnou nebeskou podívanou, musíte zamířit do tzv. oblastí tmavé oblohy. Konkrétně se jedná o části Jizerských hor, Beskyd a také okolí Manětína. „Existují ovšem i lokality, které nejsou oficiálně vyhlášeny, a myslím, že jedny z nejkrásnějších najdete v jižních Čechách, na Šumavě a v Novohradský horách. Tam lze pořád spatřit nedotčené noční nebe,“ líčí fotograf.

Sám za tmavými oblastmi a nejpozoruhodnějšími nebeskými úkazy vyráží také do zahraničí. „Úplné zatmění Slunce, někdy i zatmění Měsíce a další podobné jevy od nás pozorovatelné nejsou, takže nezbývá než cestovat daleko do míst, odkud konkrétní úkaz viditelný je – třeba i na druhý konec světa,“ usmívá se.

Ocenění NASA

Ojedinělých schopností Petra Horálka zaznamenat půvab úkazů na obloze si povšimla rovněž americká vesmírná agentura NASA a již víc než dvacetkrát mu udělila ocenění za „astronomický snímek dne“. 

TIP: Jak fotit vesmír: Začínáme s fotografováním hvězdného nebe

„Jeden z nich vznikl loni jednadvacátého ledna, kdy jsme s přáteli pozorovali úplné měsíční zatmění na Kapverdách. Když jsem ho sekvenčně snímal, nejdřív jsem si toho nevšiml – ale později jsem zjistil, že na Měsíc v tu chvíli dopadl asteroid. Jde o vzácný úkaz a šance, že ho zachytíte v takové konstelaci, je jedna k desítkám tisíc,“ vysvětluje fotograf a skromně dodává: „Některé oceněné fotografie přitom pocházejí i z Česka, což pro mě znamená asi největší poctu.“ 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Než Zdena zjistila, co se děje s jejím tělem a duší, uběhlo mnoho let. Narodila se s rozštěpem šourku. Znamená to, že jeho pohlavní orgány se více podobaly ženským, ačkoliv byly mužské.

Zajímavosti

Potulná planeta s měsíce, na němž může být kapalná voda.

Vesmír

DiMaggigo poslední slova prý zněla: „Konečně zase uvidím Marilyn!“

Historie

Snímek z kalifornské Santa Clarity kde v listopadu 2019 šestnáctiletý střelec Nathaniel Berhow zabil dva studenty a další tři spolužáky postřelil.

Věda

Červeně vybarvené chloupky vylučují olej, žlutými oválky průduchů list dýchá.

Příroda

Sto tisíc křížů

Křesťanské poutní místo, ale také symbol odporu Litevců vůči okupačnímu sovětskému režimu. To je Hora křížů. Na uměle vybudovaný pahorek, který se nachází nedaleko litevského města Šiauliai, lidé první kříže vztyčili v první polovině 19. století na památku obětí polského listopadového povstání z roku 1831. I dnes sem poutníci přináší nové kříže a odhaduje se, že se jich na kopci tyčí již více než sto tisíc. (foto: Wikimedia Commons, Liilia MorozCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907