Salmonella s nanočásticemi je nečekaným spojencem v boji proti nádorům

29.05.2022 - Stanislav Mihulka

Čínští vědci využili bakterii Salmonella typhimurium k posílení imunity laboratorních myší bojujících s rakovinou

<p><em>Salmonella typhimurium</em> v kultuře lidských buněk.</p>

Salmonella typhimurium v kultuře lidských buněk.


Reklama

Nejspíš každý si občas přijde slabý a zranitelný vůči nemocem a dalším rizikům okolního světa. Přesto je pro patogeny obtížné se do lidského těla dostat a rozpoutat v něm úspěšnou infekci. Každá bakterie či virus, co to dokáže, si z jistého úhlu pohledu zaslouží obdiv. A co víc, zaslouží si naši pozornost. Byli bychom hloupí, pokud bychom nevyužívali vlastností mikroorganismů, jimž se daří uspět na náš účet.

Mezi velmi úspěšné lidské patogeny náleží například salmonela Salmonella typhimurium, která je původcem běžných „otrav jídlem“. Tato bakterie přitom není úplným nováčkem v biotechnologiích a v dřívějších výzkumech již byla využita jako bezpečný a efektivní prostředek pro cílený transport léčiv.

Vylepšená salmonela

Na předchozí výzkumy navázal čínský tým, který využil salmonelu pro přepravu nanočástic s antigeny. Ty následně posilují imunitní reakci těla pacienta na bujení nádorových buněk. Vědci upravili salmonely pokrytím kladně nabitými nanočásticemi, k nimž se váží záporně nabité antigeny. Jsou to vlastně kousky nádoru po intenzivním ozařování, které výrazně označí nádorové buňky pro poněkud ospalou imunitu pacienta.

TIP: Nepravděpodobný spojenec: Anthrax pomáhá při rakovině močového měchýře

Když vědci použili vylepšené salmonely k léčbě myší s nádorem, uspěli v 83 procentech případů. Myší bez této léčby přežilo jen 25 procent. Výsledky experimentu ukázaly, že léčba vylepšenými salmonelami je bezpečná a účinná. V budoucnu by se mohla uplatnit například u nádorů, které silně potlačují imunitní reakci daného člověka. Než ale přijde řada na klinické testy s lidmi, budou muset vědci důkladně prověřit bezpečnost této léčby.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historikové zmiňují, že od první velké morové nákazy až do poloviny 18. století se Poveglia stala poslední zastávkou na cestě nejméně 160 tisíc lidí. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Kometa v souhvězdí Velké medvědice. (ilustrační foto: NASA.APOD, Alessandro FalesiediCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Vyhlídkový autobus nejznámější české cestovní kanceláře, společnosti Čedok, zastavil na turisticky nejexponovanějším místě republiky: před orlojem Staroměstské radnice v centru Prahy. (foto: ČTK, kolorováno)

Historie

Německá bitevní loď Bismarck během zkoušek. (foto: Wikimedia Commons, BundesarchivCC-BY-SA 3.0)

Válka

Krátce před maturitou absolvoval Jakub Zemek, rodák z Uherského Hradiště, výcvik v kosmickém středisku NASA. (foto: archiv Jakuba Zemka)

Revue

Počátky revmatoidní artritidy se projevují bolestí a otokem kloubů, nejčastěji kolenních a u prstů na rukou. (foto: Profimedia)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907