Saturnův měsíc Mimas: Ohromující hora uprostřed kráteru Hvězdy smrti

11.01.2017 - Martin Reichman

Kráter Herschel na měsíci Mimas -<p>Snímek Saturnova měsíce Mimasu pořídila na konci října loňského roku sonda Cassini.</p>
Kráter Herschel na měsíci Mimas -

Snímek Saturnova měsíce Mimasu pořídila na konci října loňského roku sonda Cassini.


Reklama

Nepřehlédnutelnou dominantou Saturnova měsíce Mimasu je impaktní kráter na jeho povrchu, nazvaný po svém objeviteli Williamu Herschelovi. Kráter je obdivuhodný svým rozsahem – zabírá totiž téměř třetinu měsíční polokoule. Valy kráteru dosahují výšky přibližně 5 km, kráter je hluboký 10 km. V centrální části se nachází vyvýšeniny s vrcholem dosahujícím výšky přes 6 kilometrů. Vzhledem k velikosti Mimasu jde o ohromující útvar. Náraz tělesa, které tento kráter způsobilo, narušil vnitřní stavbu měsíce. Na opačné polokouli došlo vlivem šokových vln k popraskání měsíční kůry.

TIP: Co je důvodem vrtkavého chování Saturnova měsíce Mimasu?

Průměrná teplota povrchu Mimasu je 73 kelvinů, což je přibližně -200 °C. Při tak nízké teplotě se led na povrchu měsíce stává velmi tvrdým a jeho tvar zůstává zachován po dlouhou dobu. Proto se impaktní krátery dochovaly od svého vzniku až dodnes.

I když bývá naznačována podobnost mezi vzhledem Hvězdou smrti ze Star Wars a vzhledem měsíce Mimas s kráterem Herschel, vznikl film několik let dříve, než byl kráter Herschel objeven.

  • Zdroj textu:

    NASA, Wikipedia

  • Zdroj fotografií: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Velryby se potápějí za potravou a z hlubin stoupají zpět, pouze když se potřebují nadechnout. U hladiny pak vypouštějí výměšky bohaté na železo a dusík, jež slouží fytoplanktonu k růstu. 

Zajímavosti

Zmrzlý skřivan ze severovýchodní Sibiře

Věda

Šílený Mike s raketou na parní pohon

Vesmír

 Rozbíjení zvonů v rámci jejich rekvizice, Čechy 1915

 

Válka

Dvojbarevné oko

Sibiřský husky se pyšní zářivýma modrýma nebo hnědýma očima, přičemž se občas stává, že každé oko má jinou barvu. Dokonce dochází i ke křížení přímo v jednom oku, kdy je část modrá a zbytek hnědý. Psi jsou částečně barvoslepí a vidí některé odstíny žluté a modré. Ostatní barvy se jim jeví jako odstíny šedi.  

Zajímavosti

Brusinky s citrusy fungují jako účinná dezinfekce

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907