Vědci odkryli tajemstvím neobyčejně pevných vláken obávaných pavouků
Pavouci koutníci jedovatí (Loxosceles reclusa) ze Spojených států sice nejsou příliš agresivní, přesto ale náležejí k nejobávanějším pavoukům na světě. Jejich jed velmi závažným způsobem poškozuje tkáně, rány se hojí jen velmi obtížně a lidé mohou zemřít na selhání orgánů.
Pavučiny obávaných koutníků nás ale velmi zajímají. Jejich pavučiny jsou velice pevné – jedny z nejpevnějších mezi pavouky. Taková pavoučí vlákna by mohla vést k velmi zajímavým aplikacím. A vědci teď zřejmě odhalili jejich tajemství.
TIP: Pavouci posprejovaní grafenem snovají supervlákna
Koutníci splétají stužky hedvábí o průměru 50 nanometrů do unikátních nanostruktur, díky nimž jsou jejich vlákna velice pevná. Teď je na vědcích, aby to zkusili stejným způsobem.
Oxford University, Material Horizons
ZajímavostiGeotermální elektrárna Nesjavellir je druhou největší geotermální elektrárnou na Islandu, produkuje okolo 120 MW elektrické energie. (foto: Wikimedia Commons, Gretar Ívarsson, CC0)
HistorieCo se císaři honilo hlavou, když se zrovna neholedbal úspěch a ztrátami nepřátel? (zdroj: Wikimedia Commons, Paul Delaroche (Royal Collection), CC0)
VědaPerleťová oblaka nad jižním Norskem, prosinec 2014. (foto: Wikimedia Commons, Honzach, CC BY-SA 4.0)