Smrtící začátek týdne: Nejzávažnější infarkty se nejčastěji objevují v pondělí

Kardiologové potvrzují, že pondělí je nejrizikovějším dnem v týdnu. Statistika ukazuje, že právě v tento den se objevuje nejvíce závažných případů infarktu myokardu

08.06.2023 - Stanislav MihulkaZačátek pracovního týdne nebývá příliš oblíbeným. Rizikovost pondělků nově potvrzují i irští kardiologové, kteří během nedávného výzkumu zjistili, že přinejmenším v Irsku a Severním Irsku se nejzávažnější případy infarktů objevují právě v pondělí.

Odborníci sdružení Belfast Health and Social Care Trust a univerzity Royal College of Surgeons in Ireland analyzovali data celkem 10 528 pacientů, kteří byli přijati do nemocnic v Irsku a v Severním Irsku v letech 2013 až 2018 s nejvážnější formou infarktu. Výzkum kardiologové v těchto dnech představili na výroční konferenci Britské kardiologické společnosti.

Pondělní infarkty

Za nejvážnější případy lékaři považují případy infarktu myokardu s ST elevacemi (STEMI, podle anglického ST Elevation Myocardial Infarction). Badatelé zjistili, že nejvíce případů tohoto typu infarktu připadá v Irsku na pondělí. „Nalezli jsme silný vztah mezi výskytem infarktů STEMI a začátkem pracovního týdne,upřesňuje Jack Laffan z Belfast Health and Social Care Trust.

Podobné zprávy se objevovaly již dříve, ale tento fenomén zatím nebyl podrobně prozkoumán. Příčiny zřejmě zahrnují celou řadu faktorů, přičemž významnou roli nejspíše hraje cirkadiánní rytmus.Podle všeho nejde o prostý stres z práce. To by se infarkty vyskytovaly v pracovních dnech zhruba stejně často.

TIP: Nebezpečná práce: Příliš dlouhá pracovní doba zabije tři čtvrtě milionu lidí ročně

Reálnější je vliv posunů doby spánku, které jsou charakteristické pro víkendy. Podobný výkyv ostatně lékaři pravidelně zaznamenávají i při každoročních přechodech na letní a zimní čas. Nemalý vliv by mohla mít i psychika. Návrat do pracovního procesu může být pro mnoho lidí stresující. Ať už jsou příčiny zvýšeného výskytu infarktu myokardu jakékoliv, nejde o pouhou zvláštnost. „Ve Velké Británii je hospitalizovaný pacient se závažným infarktem každých pět minut,“ uvádí profesor Nilesh Samani z nadace British Heart Foundation. „Je proto důležité rozluštit mechanismy infarktu a pochopit, jak vlastně infarkt vzniká, abychom jim mohli účinněji předcházet.


Další články v sekci