Sochy, které změnily tvář světa (2): Socha Krista Spasitele

23.05.2016 - Kateřina Vašků a Andrea Poláčková

Velká sfinga v Gíze, Kristus Spasitel nad brazilským Riem i newyorská socha Svobody mají jedno společné. Představují nejslavnější monumenty světa a jejich osudy provázela řada překvapivých zvratů


Reklama

Na kopci Corcovado, jenž se vypíná nad brazilským Rio de Janeirem, otevírá svoji náruč samotný Spasitel – tedy jeho gigantická podobizna z železobetonu, socha Krista Spasitele. Myšlenku na vztyčení velkolepé náboženské památky, o níž by se mluvilo po celém světě, poprvé pojal brazilský kněz Pedro Maria Boss už roku 1859, na dlouho však upadla v zapomnění.


Seriál Slavné monumenty


Vzkřísili ji až představitelé arcidiecéze v Riu v roce 1921: Plánovali zbudovat sochu, kterou by mohli uctít sté výročí uznání brazilské nezávislosti na Portugalsku, vyhlášené roku 1822. Nakonec ovšem uskutečnění tohoto plánu trvalo dlouhých deset let. Teprve 12. října 1931 mohl vedoucí projektu – brazilský inženýr Heitor da Silva Costa – obří monument za velké slávy odhalit a nechat vysvětit. Krátce nato se stal Kristus Spasitel symbolem nejen Ria, ale i celé Brazílie. 

Nešlo samozřejmě o nijak levný počin – za sochu zaplatili Brazilci v přepočtu na dnešní ceny asi 3,7 milionu dolarů (90 milionů korun). Nutno dodat, že většina peněz se vybrala od místních věřících. 

Široká náruč nad Riem 

Samotná skulptura vznikla na základě návrhů francouzského sochaře polského původu Paula Maximiliena Landowského a rumunského sochaře Gheorgheho Leonidy. Železobetonovou konstrukci pokrývá mastek, který stavitelé zvolili kvůli bílé barvě a snadné opracovatelnosti. Není bez zajímavosti, že malta použitá při stavbě obsahovala i poněkud netradiční složky jako cukr nebo velrybí tuk. Na výšku měří Spasitel celých 30 metrů, dalších 8 metrů pak přidává podstavec. Ohromující je i hmotnost 700 tun a rozpětí paží – neuvěřitelných 28 metrů. 

Rozměry ikonické stavby a její umístění však mají i stinné stránky. Do sochy udeří v průměru šestkrát ročně blesk, a předloni tak přišel Kristus v bouřce o špičku prstu na pravé ruce. Železobetonový Spasitel již prodělal několik rekonstrukcí: Jednak se opravoval samotný monument, jednak vznikaly eskalátory a chodníky v jeho okolí. Do hlavy a paží byly také zabudovány hromosvody a v roce 2010 přibylo na úpatí sochy nové osvětlení.

TIP: Ruští odvážlivci vylezli na sochu Ježíše v Riu

U turistů se památka těší značné oblibě a ročně k ní zavítají stovky tisíc návštěvníků. Pokud se rozhodnete nevyužít výtah, ale dojít k monumentu pěšky, musíte počítat s vynaložením jisté námahy. Lanová dráha Estrada de Ferro Corcovado končí 40 metrů pod vrcholkem a 220 schodů k úpatí sochy je třeba poctivě vyšlapat. Pohled na gigantického Krista a celé město ležící pod jeho otevřenou náručí však představuje dostatečnou odměnu.

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Shutterstock, Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ledoborec Polarstern vyplul 20. září 2019 z norského Tromsø a 6. října se v Severním ledovém oceánu připojil ke kře. Šedá šipka znázorňuje, kterým směrem se loď zřejmě vydá. Do přístavu v německém Bremerhavenu by se měla podle plánu vrátit letos v říjnu.

Zajímavosti

V prachu se může skrývat rezistence na antibiotika 

Věda

Půlmilionový roj sarančat pustinných (Desert locust) dokáže za jediný den spořádat stejné množství jídla jako 10 slonů, 25 velbloudů nebo 2 500 lidí. Velké roje mohou mít až 80 milionů jedinců.

Revue

Bohatství v kopcích nad solným jezerem objevili už neolitičtí zemědělci

Historie

Požár při testu motorů Reaver.

Vesmír

Jádro oblasti rozšíření kakadu palmového (Probosciger aterrimus) se omezuje na region Nové Guineje a cíp na severu Austrálie.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907