Sochy, které změnily tvář světa (2): Socha Krista Spasitele

Velká sfinga v Gíze, Kristus Spasitel nad brazilským Riem i newyorská socha Svobody mají jedno společné. Představují nejslavnější monumenty světa a jejich osudy provázela řada překvapivých zvratů
Na kopci Corcovado, jenž se vypíná nad brazilským Rio de Janeirem, otevírá svoji náruč samotný Spasitel – tedy jeho gigantická podobizna z železobetonu, socha Krista Spasitele. Myšlenku na vztyčení velkolepé náboženské památky, o níž by se mluvilo po celém světě, poprvé pojal brazilský kněz Pedro Maria Boss už roku 1859, na dlouho však upadla v zapomnění.

Vzkřísili ji až představitelé arcidiecéze v Riu v roce 1921: Plánovali zbudovat sochu, kterou by mohli uctít sté výročí uznání brazilské nezávislosti na Portugalsku, vyhlášené roku 1822. Nakonec ovšem uskutečnění tohoto plánu trvalo dlouhých deset let. Teprve 12. října 1931 mohl vedoucí projektu – brazilský inženýr Heitor da Silva Costa – obří monument za velké slávy odhalit a nechat vysvětit. Krátce nato se stal Kristus Spasitel symbolem nejen Ria, ale i celé Brazílie. 

Nešlo samozřejmě o nijak levný počin – za sochu zaplatili Brazilci v přepočtu na dnešní ceny asi 3,7 milionu dolarů (90 milionů korun). Nutno dodat, že většina peněz se vybrala od místních věřících. 

Široká náruč nad Riem 

Samotná skulptura vznikla na základě návrhů francouzského sochaře polského původu Paula Maximiliena Landowského a rumunského sochaře Gheorgheho Leonidy. Železobetonovou konstrukci pokrývá mastek, který stavitelé zvolili kvůli bílé barvě a snadné opracovatelnosti. Není bez zajímavosti, že malta použitá při stavbě obsahovala i poněkud netradiční složky jako cukr nebo velrybí tuk. Na výšku měří Spasitel celých 30 metrů, dalších 8 metrů pak přidává podstavec. Ohromující je i hmotnost 700 tun a rozpětí paží – neuvěřitelných 28 metrů. 

Rozměry ikonické stavby a její umístění však mají i stinné stránky. Do sochy udeří v průměru šestkrát ročně blesk, a předloni tak přišel Kristus v bouřce o špičku prstu na pravé ruce. Železobetonový Spasitel již prodělal několik rekonstrukcí: Jednak se opravoval samotný monument, jednak vznikaly eskalátory a chodníky v jeho okolí. Do hlavy a paží byly také zabudovány hromosvody a v roce 2010 přibylo na úpatí sochy nové osvětlení.

TIP: Ruští odvážlivci vylezli na sochu Ježíše v Riu

U turistů se památka těší značné oblibě a ročně k ní zavítají stovky tisíc návštěvníků. Pokud se rozhodnete nevyužít výtah, ale dojít k monumentu pěšky, musíte počítat s vynaložením jisté námahy. Lanová dráha Estrada de Ferro Corcovado končí 40 metrů pod vrcholkem a 220 schodů k úpatí sochy je třeba poctivě vyšlapat. Pohled na gigantického Krista a celé město ležící pod jeho otevřenou náručí však představuje dostatečnou odměnu.

  • Zdroj textu

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií

    Shutterstock, Wikipedie


Další články v sekci