Reklama


Sonda Mariner 5 zamířila k Venuši

- Martin Reichman

14 . 6 . 1967

Reklama

Mariner 5 byla americká kosmická sonda z programu Mariner, která byla určena pro průzkum atmosféry Venuše. Na svoji cestu odstartovala 14. června 1967 z kosmického střediska Eastern Test Range na Floridě za pomoci rakety Atlas Agena D 2L.

TIP: Program Mariner: První kroky k Merkuru, Venuši a Marsu

Průlet u planety uskutečnila 19. října téhož roku ve vzdálenosti asi 3 990 kilometrů a provedla vědecká měření s přenosem ze záznamu na Zemi. Mezi její úkoly patřilo měřit magnetické pole Venuše, odrazivost radiových vln a emisi UV záření planetární atmosférou. Tyto údaje byly srovnávány s měřeními sovětské sondy Veněra z října téhož roku. Sonda Mariner 5 přestala fungovat v listopadu 1967, od té doby je na heliocentrické dráze.

  • Zdroj textu:

    Wikipedie

  • Zdroj fotografií: NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Raději se držte na severu

Bogota, Kolumbie

Hlavní a zároveň nejlidnatější kolumbijské město Bogota si sice v poslední době na poli kriminality polepšilo, ale násilné činy pod taktovkou narkomafie z něj stále činí jedno z nejnebezpečnějších měst světa. Hrozbou jsou také časté exploze bomb. V srpnu 2010 zde vybuchla před budovou kolumbijské rozhlasové stanice Caracol Radio bomba umístěná v automobilu. Ten samý rok v říjnu se podařilo odvrátit další bombový útok, jehož cílem měla být budova Národního správního centra. I přes veškerou snahu úřadů jsou zde stále rozšířené únosy civilistů, přičemž únosci pak za jejich propuštění požadují po vládě peníze. Není se tak čemu divit, že nejen Bogota, ale i celá Kolumbie má jednu z nejvyšších úrovní zločinnosti na světě. Pokud se už ale v tomto turisty často navštěvovaném městě ocitnete, snažte se držet v jeho severní části – ta je totiž mnohem bezpečnější než jižní část Bogoty. 

Zajímavosti

Granáty F-1 se dodávaly v bedničkách po 20 kusech

Válka

Vytrvalostní cvičení posiluje tělo i ducha

Věda

Souhvězdí Hydry tvoří 17 hvězd. Z České republiky ho nejlépe spatříme v dubnu

Vesmír
Vesmír

Ženy ve středověku neměly lehké postavení

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907