Reklama


Sonda Mariner 5 zamířila k Venuši

- Martin Reichman

14 . 6 . 1967

Reklama

Mariner 5 byla americká kosmická sonda z programu Mariner, která byla určena pro průzkum atmosféry Venuše. Na svoji cestu odstartovala 14. června 1967 z kosmického střediska Eastern Test Range na Floridě za pomoci rakety Atlas Agena D 2L.

TIP: Program Mariner: První kroky k Merkuru, Venuši a Marsu

Průlet u planety uskutečnila 19. října téhož roku ve vzdálenosti asi 3 990 kilometrů a provedla vědecká měření s přenosem ze záznamu na Zemi. Mezi její úkoly patřilo měřit magnetické pole Venuše, odrazivost radiových vln a emisi UV záření planetární atmosférou. Tyto údaje byly srovnávány s měřeními sovětské sondy Veněra z října téhož roku. Sonda Mariner 5 přestala fungovat v listopadu 1967, od té doby je na heliocentrické dráze.

  • Zdroj textu:

    Wikipedie

  • Zdroj fotografií: NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pátrači operovali spolu s bitevníky v takzvaném růžovém týmu. Zde dvojice „lovec–zabiják“ z poslední etapy války – bitevní vrtulník AH-1 kryje průzkumný OH-58.

Válka
Věda

Tajemství slavné Dürerovy Růžencové slavnosti už dnes vlastně neexistuje, i když právě tento obraz je českému publiku nejpřístupnější: visí v Národní galerii.

Zajímavosti

Sonda Voyager 2 se již nachází v tzv. mezihvězdného prostoru. Aktuálně ji dělí od Země 120 AU. Její dvojče Voyager 1 se pohybuje ve vzdálenosti 150 AU.

Vesmír
Zajímavosti

Při lovu využívají lvíčci zlatí dlouhých prstů, jimiž snadno dosáhnou do nedostupných děr a skulin. Populace lvíčků zlatých přežívá v malé oblasti nedaleko brazilského Rio de Janeira.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907