Srážky neutronových hvězd jsou klíčovým zdrojem zlata ve vesmíru

Zatímco prvky lehčí než železo vznikají v jádrech běžných hvězd, těžké prvky vyžadují mnohem více energie. Vědci z MIT se proto rozhodli zapátrat po zdrojích zlata, platiny a dalších prvků ve vesmíru. Ukázalo se, že vznikají během mimořádně dramatických událostí…

03.11.2021 - Stanislav Mihulka



S Velkým třeskem se zrodilo jen několik nejlehčích chemických prvků. Většina běžných prvků, které jsou lehčí než železo, vzniká v útrobách hvězd, jako „popel“ hvězdných fúzních reakcí. S nejtěžšími prvky je to komplikovanější. Víceméně víme, že se na jejich původu podílejí extrémní události ve vesmíru, detaily tohoto procesu jsou ale stále nejasné. 

Američtí odborníci Massachusettského technologického institutu (MIT) a University of New Hampshire zkoumali dva možné zdroje těžkých prvků ve vesmíru – srážky neutronových hvězd a srážky neutronové hvězdy s černou dírou. Oba tyto zdroje nepochybně produkují těžké prvky, otázkou ale je, který z nich je významnější…

Zlatý vesmírný důl

Astronomka a astrofyzička Hsin-Yu Chen z MIT zjistila, že přinejmenším během posledních 2,5 miliard let vzniklo ve vesmíru více těžkých prvků – například zlata nebo platiny, při srážkách dvojic neutronových hvězd. Srážky neutronové hvězdy s černou dírou, i když jsou nepochybně také velmi dramatické, vytvořily takových prvků výrazně méně.

TIP: Jak těžké mohou být neutronové hvězdy? Jako Himálaje v půllitru od piva

Badatelé vzali v úvahu hmotu dotyčných objektů, jejich rotaci a další parametry, včetně odhadu jejich četnosti v historii vesmíru, přičemž vycházeli z pozorování gravitačních i dalších observatoří. Z jejich modelů a výpočtů vyplynulo, že srážky neutronových hvězd „upečou“ v porovnání se srážkami neutronové hvězdy s černou dírou dvakrát až stokrát větší množství těžkých prvků. Srážky neutronových hvězd se tak jeví jako dokonalé „zlaté doly“.


Další články v sekci