Starší, než jsme čekali: Spalničky provázejí lidstvo už 2 500 let

21.06.2020 - Stanislav Mihulka

Výzkum vědců z berlínského přírodovědného muzea ukázal, že spalničky nás provázejí nejméně od starověku


Reklama

Infekce, které v dnešní době ohrožují lidstvo, bývají překvapivě mladé. Patogen pandemie COVID-19 se objevil zcela nedávno, virus onemocnění AIDS zřejmě pochází z počátku 20. století. O spalničkách, velmi nepříjemném a překvapivě vražedném onemocnění, jsme si na základně výzkumu dostupných sekvencí mysleli, že vznikly přibližně v 9. století, tedy v období středověku. Jsou ale nejspíš starší.

Spalničky jsou ve skutečnost výhradně lidské onemocnění, jedno z nejvíce nakažlivých známých onemocnění vůbec. Jejich patogen, virus MeV (Measles virus), pochází viru velmi devastujícího moru skotu. To je, poněkud ironicky, jedna z několika málo infekcí, které jsme zřejmě úspěšně vyhubili.

TIP: Světová zdravotnická organizace varuje před epidemií spalniček v Evropě

Historické záznamy jsou v případě spalniček i jiných podobných chorob dost nejasné a příliš je nelze použít jako věrohodný zdroj informací. Vědci určují stáří spalniček studiem sekvencí známých kmenů viru MeV. Jak ale zdůrazňuje vedoucí výzkumu Ariane Düx z německého Robert Koch Institute, problém je v tom, že před začátkem takových výzkumů řada kmenů spalniček vymřela, kvůli očkování.

Tým Düxové ale dokázal získat sekvenci RNA viru spalniček, která pochází od člověka, zemřelého na tuto chorobu v roce 1912. Plíce dotyčného byly uloženy v německém Berlin Museum of Natural History. Analýzou této sekvence dospěli vědci k závěru, že spalničky vznikly již asi před 2 500 lety, tedy velmi přibližně v době, kdy byl založen starověký Řím. Podle odborníků není náhodou, že právě v té době se ve světě začaly objevovat početnější komunity, v nichž se spalničky mohly šířit.

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: Twitter / UnivHealthSys

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Lukulské hody movitých Římanů na mozaice z 3. století.

Zajímavosti

Milující srdce přírody | Jim Picôt

Celkový vítěz - žralok plující v hejnu lososů.

Revue

Dávný Mars před 4 miliardami let mohla z části pokrývat voda

Vesmír

Robotický koala vylepšený koalí močí a trusem pátrá po tom, zda mají krávy sklony ušlapat koaly, když se ocitnou na zemi.

Věda
Historie

Vědci dlouho předpokládali, že humři necítí bolest, protože nemají skutečný mozek. Pozdější výzkum ale ukázal, že korýši na poškození tkáně reagují fyzicky i hormonálně, tudíž bolest pravděpodobně cítí.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907