Starší, než jsme čekali: Spalničky provázejí lidstvo už 2 500 let

21.06.2020 - Stanislav Mihulka

Výzkum vědců z berlínského přírodovědného muzea ukázal, že spalničky nás provázejí nejméně od starověku


Reklama

Infekce, které v dnešní době ohrožují lidstvo, bývají překvapivě mladé. Patogen pandemie COVID-19 se objevil zcela nedávno, virus onemocnění AIDS zřejmě pochází z počátku 20. století. O spalničkách, velmi nepříjemném a překvapivě vražedném onemocnění, jsme si na základně výzkumu dostupných sekvencí mysleli, že vznikly přibližně v 9. století, tedy v období středověku. Jsou ale nejspíš starší.

Spalničky jsou ve skutečnost výhradně lidské onemocnění, jedno z nejvíce nakažlivých známých onemocnění vůbec. Jejich patogen, virus MeV (Measles virus), pochází viru velmi devastujícího moru skotu. To je, poněkud ironicky, jedna z několika málo infekcí, které jsme zřejmě úspěšně vyhubili.

TIP: Světová zdravotnická organizace varuje před epidemií spalniček v Evropě

Historické záznamy jsou v případě spalniček i jiných podobných chorob dost nejasné a příliš je nelze použít jako věrohodný zdroj informací. Vědci určují stáří spalniček studiem sekvencí známých kmenů viru MeV. Jak ale zdůrazňuje vedoucí výzkumu Ariane Düx z německého Robert Koch Institute, problém je v tom, že před začátkem takových výzkumů řada kmenů spalniček vymřela, kvůli očkování.

Tým Düxové ale dokázal získat sekvenci RNA viru spalniček, která pochází od člověka, zemřelého na tuto chorobu v roce 1912. Plíce dotyčného byly uloženy v německém Berlin Museum of Natural History. Analýzou této sekvence dospěli vědci k závěru, že spalničky vznikly již asi před 2 500 lety, tedy velmi přibližně v době, kdy byl založen starověký Řím. Podle odborníků není náhodou, že právě v té době se ve světě začaly objevovat početnější komunity, v nichž se spalničky mohly šířit.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: Twitter / UnivHealthSys

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Postavena z ropy 

Dubaj | rozloha: 35 km² | Spojené arabské emiráty
populace 1950: 21 000 obyvatel | populace 2020: 2 921 000 obyvatel

Historie Dubaje sahá do 18. století, kdy šlo o drobnou rybářskou osadu. Poloha na břehu Perského zálivu z ní však časem udělala vyhledávaný přístav a místo, kde se obchodovalo mimo jiné se zlatem. Ani v roce 1950 však Dubaj ještě zdaleka nepřipomínala dnešní metropoli – žilo tam pouhých 21 tisíc lidí. O 16 let později se nicméně v teritoriálních vodách města podařilo objevit ropu a vypukl boom: Jen mezi léty 1968 a 1975 se tamní populace rozrostla o 300 % a trend se nezastavoval. Na přelomu milénia tak již Dubajští osídlovali také uměle vytvořené ostrovy. 

Zajímavosti
Vesmír

Vykopávky na místě bývalého Ripley/Choate House v kampusu Dartmouth College.

Věda

Kramářské písně líčily krvavé mordy i příběhy o děsivých netvorech.

Historie

Tento poškozený de Havilland Sea Venom od Royal Navy právě přistál na palubě HMS Eagle.

Válka

Vzducholoď LZ-129 představovala mistrovské dílo německých konstruktérů. Kolos, poháněný čtyřmi dieslovými motory, dokázal letět rychlostí až 135 km/h.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907