Starší, než jsme čekali: Spalničky provázejí lidstvo už 2 500 let

Výzkum vědců z berlínského přírodovědného muzea ukázal, že spalničky nás provázejí nejméně od starověku

21.06.2020 - Stanislav MihulkaInfekce, které v dnešní době ohrožují lidstvo, bývají překvapivě mladé. Patogen pandemie COVID-19 se objevil zcela nedávno, virus onemocnění AIDS zřejmě pochází z počátku 20. století. O spalničkách, velmi nepříjemném a překvapivě vražedném onemocnění, jsme si na základně výzkumu dostupných sekvencí mysleli, že vznikly přibližně v 9. století, tedy v období středověku. Jsou ale nejspíš starší.

Spalničky jsou ve skutečnost výhradně lidské onemocnění, jedno z nejvíce nakažlivých známých onemocnění vůbec. Jejich patogen, virus MeV (Measles virus), pochází viru velmi devastujícího moru skotu. To je, poněkud ironicky, jedna z několika málo infekcí, které jsme zřejmě úspěšně vyhubili.

TIP: Světová zdravotnická organizace varuje před epidemií spalniček v Evropě

Historické záznamy jsou v případě spalniček i jiných podobných chorob dost nejasné a příliš je nelze použít jako věrohodný zdroj informací. Vědci určují stáří spalniček studiem sekvencí známých kmenů viru MeV. Jak ale zdůrazňuje vedoucí výzkumu Ariane Düx z německého Robert Koch Institute, problém je v tom, že před začátkem takových výzkumů řada kmenů spalniček vymřela, kvůli očkování.

Tým Düxové ale dokázal získat sekvenci RNA viru spalniček, která pochází od člověka, zemřelého na tuto chorobu v roce 1912. Plíce dotyčného byly uloženy v německém Berlin Museum of Natural History. Analýzou této sekvence dospěli vědci k závěru, že spalničky vznikly již asi před 2 500 lety, tedy velmi přibližně v době, kdy byl založen starověký Řím. Podle odborníků není náhodou, že právě v té době se ve světě začaly objevovat početnější komunity, v nichž se spalničky mohly šířit.

  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií

    Twitter / UnivHealthSys


Další články v sekci