Startupu Rocket Lab se podařilo „přistát“ v oceánu s prvním stupněm rakety

23.11.2020 - Stanislav Mihulka

Startup Rocket Lab se chce stát další soukromou společností, která bude využívat opětovně použitelné nosné rakety

<p>Vylovený první stupeň rakety Electron.</p>

Vylovený první stupeň rakety Electron.


Reklama

Rocket Lab jsou jedním z ostře sledovaných kosmických startupů, které chtějí prorazit na trhu s vynášením malých satelitů na oběžnou dráhu. Popularitu si vydobyli i díky spektakulárním startům z kosmodromu Mahia Launch Complex na východním pobřeží Nového Zélandu. Stejný kosmodrom byl i dějištěm nedávného startu mise „Return to Sender“.

Levněji a častěji

Dvoustupňová nosná raketa Electron vzlétla ve čtvrtek 19. listopadu ve 21:20 místního času a na nízkou oběžnou dráhu uspěšně dopravila celkem 30 malých satelitů. To ale nebylo všechno. Jak naznačuje název mise, tento start byl důležitým krokem při vývoji technologie opětovného použití prvního stupně rakety Electron.

Po vynesení satelitů se první stupeň nosné rakety vrátil zpět a po řízeném letu přistál na padáku do Tichého oceánu, asi 650 kilometrů od pobřeží Nového Zélandu. Asi dvě hodiny po přistání do vln byl první stupeň vyloven lodí s týmem Rocket Lab. Pak následovala plavba k pobřeží, kde první stupeň absolvuje další testy.

TIP: Rocket Lab chtějí chytat použité nosné rakety ve vzduchu pomocí vrtulníku

Jak říká zakladatel a ředitel Rocket Lab Peter Beck, teď je čeká detektivní práce. Inženýři společnosti budou zjišťovat, jak let a návrat na Zemi zvládl každý ze systémů prvního stupně. Jde o další důležitý krok na cestě k vysněným opětovně použitelným nosným raketám.

Opakovaně použitelné raketové stupně podstatně zlevní vynášení nákladů do vesmíru. Vedle ceny je důležité i to, že Rocket Lab budou moci zvýšit frekvenci letů do vesmíru. Beck zdůrazňuje, že i kdyby s opakovaně používanými raketovými stupni nedošlo k zásadnímu zlevnění, bude pro Rocket Lab velmi výhodné, že stejná továrna na nosné rakety zajistí větší počet startů.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Space.com

  • Zdroj fotografií: Peter Beck, Rocket Lab (Twitter)Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bodamské jezero leží v nadmořské výšce 395,6 metrů a je třetí největší ve střední Evropě po Balatonu a Ženevském jezeře. (foto: Shutterstock)

Věda

Vilémovi patřilo 20 % rozlohy Anglie. Z dalších 55 % mu jeho „přátelé“ přispívali – navíc všude vybíral daně. A pořád měl své obří výnosné vévodství v Normandii. (foto: Wikimedia CommonsCC0)

Historie

Ectobius lapponicus – „náš“ evropský šváb rusec laponský. Je celkem běžný hlavně v lesích, občas v sadech nebo v zahradách. Objevuje se od května do září. (foto: © Marek Velechovský)

Příroda

Mlhovina CG 4 v souhvězdí Lodní záď je někdy přezdívána „Ruka boží“. Vědci podobné mlhoviny nazývají „kometární globule“, protože tvar jejich plynného oblaku připomíná kometu. (foto: National Optical Astronomy Observatory, CC0)

Vesmír
Zajímavosti

Evropská kosmická agentura (ESA) představila 23. listopadu 2022 nový tým astronautů pro vesmírný program. Je mezi nimi i Čech Aleš Svoboda (na nedatovaném archivním snímku). (foto: Profimedia)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907