Stateční muži pod palbou a s anglickým klidem (1): John Philip Gardner

11.01.2022 - Richard Ehl

V rámci Královského obrněného sboru sloužila řada mužů, kteří si na bojišti vysloužili vysoká vyznamenání. Velká Británie přitom s podobnými oceněními nikdy neplýtvala – například Viktoriiných křížů udělila za druhé světové války pouze 182

<p>Statečný tankista Gardner v severní Africe v lednu 1942.</p>

Statečný tankista Gardner v severní Africe v lednu 1942.


Reklama

Na západní frontě první světové války zrovna probíhalo slavné vánoční příměří, když se v Sydenhamu narodil John Philip Gardner (1914–2003). O dvacet let později se mladík přihlásil k hongkongským dobrovolníkům a ještě před válkou přestoupil k Westminsterským dragounům, toho času jednotce vyzbrojené obrněnými automobily.

Zachránit spolubojovníka

Rok 1941 jej pak zastihl coby příslušníka 4. královského tankového pluku v severní Africe. V červnu si vysloužil v průsmyku Halfája první vysoké vyznamenání za statečnost, Vojenský kříž, když opakovaně prošel minovým polem, aby pomohl těžce zraněnému spolubojovníkovi (jenž bohužel nakonec zemřel). Odnesl přitom z vyřazených britských tanků co nejvíce cenného vybavení, které nemělo padnout nepříteli do rukou.

Za podobný čin pak získal na podzim 1941 před Tobrukem i Viktoriin kříž, přičemž v tomto případě necháme promluvit oficiální zprávu o udělení vyznamenání: „Kapitán Gardner dostal rozkaz vzít dva tanky a pomoci dvěma obrněným automobilům, které byly vyřazeny z akce a zůstaly pod palbou, blízko nepřátelských pozic." 

Vystoupit pod palbou

Hlášení pokračuje: „Nařídil jednomu ze svých tanků zahájit krycí palbu, zatímco manévroval svým strojem co nejblíž k prvnímu automobilu. Zatímco čelil silné protitankové a kulometné palbě, vystoupil a připevnil tažné lano k obrněnému vozu. Vedle něj našel těžce zraněného důstojníka, zvedl jej a schoval do automobilu. Když se lano později přetrhlo, vrátil se do obrněného vozu, aby pomohl důstojníkovi, přičemž byl sám zasažen do paže a do nohy.“

TIP: Rudolf von Ribbentropp u Prochorovky 1943: Smělá akce obrněnců SS

Gardner nakonec zraněného navzdory ostřelování nepřátelským dělostřelectvem dostal do vlastních linií. Za několik měsíců se však ocitl mezi desítkami tisíc vojáků, kteří kapitulovali společně s tobruckou pevností. Ze zajateckého tábora v Itálii se mu sice podařilo uprchnout, ale nepřítel jej zanedlouho chytil a statečný britský tankista pak zbytek války strávil za ostnatým drátem v Německu. Jeho Viktoriin kříž i další válečná vyznamenání posléze získalo Imperiální válečné muzeum v Londýně.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Karikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)

Historie

Skalňák andský je národním ptákem Peru. Tok je pro samce tohoto druhu tak náročný, že se nijak nepodílí na výchově potomstva. Všechnu energii totiž spotřebují na získání partnerky. (foto: Wikimedia Commons, Ricardo SánchezCC BY 2.0)

Příroda

Prokletí smrti

žena z Lemb | Royal Scottish Museum

Ačkoliv tzv. žena z Lemb vznikla již okolo roku 3500 př. n. l., archeologové ji objevili až v roce 1878 na Kypru. Podle legendy skončila každá rodina, která ji vlastnila, rozervána smrtí. Rod prvních majitelů zcela vymřel po šesti letech od získání sošky. Poté skulpturu koupil Ivor Menucci – a jeho příbuzné postihla zkáza za pouhé čtyři roky. Když si pak smrt začala přicházet i pro další vlastníky, padlo moudré rozhodnutí svěřit artefakt do sbírek Royal Scottish Museum. (foto: Wikimedia Commons, Héctor OchoaCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti
Vesmír
Věda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907