Stateční muži pod palbou a s anglickým klidem (2): Alfred Nicholls

18.01.2022 - Richard Ehl

V rámci Královského obrněného sboru sloužila řada mužů, kteří si na bojišti vysloužili vysoká vyznamenání. Velká Británie přitom s podobnými oceněními nikdy neplýtvala – například Viktoriiných křížů udělila za druhé světové války pouze 182

<p>Italské tanky M13/40 postupují africkou pouští. Část Nichollsových obětí tvořily tyto stroje</p>

Italské tanky M13/40 postupují africkou pouští. Část Nichollsových obětí tvořily tyto stroje


Reklama

Jen velmi málo zpráv se dochovalo o Alfredu Nichollsovi (?–1989), který se proslavil v řadách pluku 9. královniných kopiníků. Tato jednotka bojovala ve svazku 1. obrněné divize v první bitvě u El Alameinu (červenec 1942) a pomohla odrazit poslední zoufalý nápor vojsk Osy směrem k Suezskému průplavu.

Montgomery na drátě

Na britském defenzivním vítězství se tento tankista podílel především svým střeleckým uměním. Jeho eskadrona B měla ve výzbroji střední tanky Sherman a Nicholls si jako obsluha kanonu připsal na konto celkem 14 nepřátelských obrněnců, přičemž devět z nich zničil během jediného dne.

Stalo se to na začátku bitvy (3. července) a velkolepé představení sledoval zprostředkovaně na rádiových vlnách i velitel 8. armády generálporučík Bernard Montgomery. Okamžitě doporučil šikovného střelce na vyznamenání Vojenskou medailí.

Skalp slavné osmaosmdesátky

Společně s velitelem svého stroje seržantem Edwardsem uplatnili opatrnou, ale účinnou taktiku. Skryli svůj stroj za terénní vlnu a Edwards poté vylezl ven, aby se rozhlížel po přístupových cestách a včas varoval před blížícím se nepřítelem. Jakmile se ukázaly italské obrněnce, vlezl zpátky do shermanu, sdělil Nichollsovi směr a přibližnou vzdálenost protivníka a poté rychle najeli do palebné pozice.

V jednotce populární „Alfie“ si poradil s jedním či dvěma tanky a poté se Britové opět stáhli, než se na ně mohla zaměřit německá protitanková děla. Jedno z nich, šlo o obávanou „osmaosmdesátku“, se Edwardsově osádce dokonce podařilo zničit.

Největší britské eso?

Většinu vyřazených nepřátelských tanků si Nicholls připsal během severoafrické kampaně. Z následných bojů v Itálii se zachovala historka o tom, jak třemi za sebou jdoucími výstřely znehybnil tři těžké tigery, ale objevuje se i tvrzení, že šlo o střední PzKpfw IV.

TIP: Rozhodující bitvy druhé světové války: Britský triumf v Africe

Nichollsovo celkové válečné skóre se podle kusých zdrojů vyšplhalo na 40 zlikvidovaných obrněnců Osy, což jej řadí mezi největší britská tanková esa. Ostrovní království ale u tankistů podobné zdůrazňování individuálních úspěchů nepodporovalo, takže lze Nichollsovy výkony jen těžko dát do kontextu ostatních úspěšných střelců a tankových velitelů.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Z nových střel středního doletu Pershing II měli Sověti velké obavy. Na snímku Pershing II odpalovaný z vojenské základny White Sands Missile Range v Novém Mexiku, listopad 1982. (foto: U.S. National Archives, CC0)

Válka
Revue

Ve dvacátých letech bylo auto považováno za velký luxus. Stálo totiž zhruba 20 000 korun a tedy  zhruba stonásobek měsíční mzdy. (foto: Škoda Auto, CC0)

Historie

Následky virových infekcí jsou zřejmě zdrojem mnoha obtíží ve vyšším věku, včetně vyššího rizika vzniku Parkinsonovy nebo Alzheimerovy choroby. (foto: Shutterstock)

Věda

Cena za litr nejkvalitnějšího ručně vyráběného arganového oleje se může vyšplhat až k šesti tisícům korun. (foto: Unsplash, Chelsea shapouriCC0)

Zajímavosti

Vizualizace erupce na magnetaru. (ilustrace: NASA's Goddard Space Flight CenterCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907