Stateční muži pod palbou a s anglickým klidem (2): Alfred Nicholls

18.01.2022 - Richard Ehl

V rámci Královského obrněného sboru sloužila řada mužů, kteří si na bojišti vysloužili vysoká vyznamenání. Velká Británie přitom s podobnými oceněními nikdy neplýtvala – například Viktoriiných křížů udělila za druhé světové války pouze 182

<p>Italské tanky M13/40 postupují africkou pouští. Část Nichollsových obětí tvořily tyto stroje</p>

Italské tanky M13/40 postupují africkou pouští. Část Nichollsových obětí tvořily tyto stroje


Reklama

Jen velmi málo zpráv se dochovalo o Alfredu Nichollsovi (?–1989), který se proslavil v řadách pluku 9. královniných kopiníků. Tato jednotka bojovala ve svazku 1. obrněné divize v první bitvě u El Alameinu (červenec 1942) a pomohla odrazit poslední zoufalý nápor vojsk Osy směrem k Suezskému průplavu.

Montgomery na drátě

Na britském defenzivním vítězství se tento tankista podílel především svým střeleckým uměním. Jeho eskadrona B měla ve výzbroji střední tanky Sherman a Nicholls si jako obsluha kanonu připsal na konto celkem 14 nepřátelských obrněnců, přičemž devět z nich zničil během jediného dne.

Stalo se to na začátku bitvy (3. července) a velkolepé představení sledoval zprostředkovaně na rádiových vlnách i velitel 8. armády generálporučík Bernard Montgomery. Okamžitě doporučil šikovného střelce na vyznamenání Vojenskou medailí.

Skalp slavné osmaosmdesátky

Společně s velitelem svého stroje seržantem Edwardsem uplatnili opatrnou, ale účinnou taktiku. Skryli svůj stroj za terénní vlnu a Edwards poté vylezl ven, aby se rozhlížel po přístupových cestách a včas varoval před blížícím se nepřítelem. Jakmile se ukázaly italské obrněnce, vlezl zpátky do shermanu, sdělil Nichollsovi směr a přibližnou vzdálenost protivníka a poté rychle najeli do palebné pozice.

V jednotce populární „Alfie“ si poradil s jedním či dvěma tanky a poté se Britové opět stáhli, než se na ně mohla zaměřit německá protitanková děla. Jedno z nich, šlo o obávanou „osmaosmdesátku“, se Edwardsově osádce dokonce podařilo zničit.

Největší britské eso?

Většinu vyřazených nepřátelských tanků si Nicholls připsal během severoafrické kampaně. Z následných bojů v Itálii se zachovala historka o tom, jak třemi za sebou jdoucími výstřely znehybnil tři těžké tigery, ale objevuje se i tvrzení, že šlo o střední PzKpfw IV.

TIP: Rozhodující bitvy druhé světové války: Britský triumf v Africe

Nichollsovo celkové válečné skóre se podle kusých zdrojů vyšplhalo na 40 zlikvidovaných obrněnců Osy, což jej řadí mezi největší britská tanková esa. Ostrovní království ale u tankistů podobné zdůrazňování individuálních úspěchů nepodporovalo, takže lze Nichollsovy výkony jen těžko dát do kontextu ostatních úspěšných střelců a tankových velitelů.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Karikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)

Historie

Skalňák andský je národním ptákem Peru. Tok je pro samce tohoto druhu tak náročný, že se nijak nepodílí na výchově potomstva. Všechnu energii totiž spotřebují na získání partnerky. (foto: Wikimedia Commons, Ricardo SánchezCC BY 2.0)

Příroda

Prokletí smrti

žena z Lemb | Royal Scottish Museum

Ačkoliv tzv. žena z Lemb vznikla již okolo roku 3500 př. n. l., archeologové ji objevili až v roce 1878 na Kypru. Podle legendy skončila každá rodina, která ji vlastnila, rozervána smrtí. Rod prvních majitelů zcela vymřel po šesti letech od získání sošky. Poté skulpturu koupil Ivor Menucci – a jeho příbuzné postihla zkáza za pouhé čtyři roky. Když si pak smrt začala přicházet i pro další vlastníky, padlo moudré rozhodnutí svěřit artefakt do sbírek Royal Scottish Museum. (foto: Wikimedia Commons, Héctor OchoaCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti
Vesmír
Věda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907