Stateční muži pod palbou a s anglickým klidem (2): Alfred Nicholls

18.01.2022 - Richard Ehl

V rámci Královského obrněného sboru sloužila řada mužů, kteří si na bojišti vysloužili vysoká vyznamenání. Velká Británie přitom s podobnými oceněními nikdy neplýtvala – například Viktoriiných křížů udělila za druhé světové války pouze 182

<p>Italské tanky M13/40 postupují africkou pouští. Část Nichollsových obětí tvořily tyto stroje</p>

Italské tanky M13/40 postupují africkou pouští. Část Nichollsových obětí tvořily tyto stroje


Reklama

Jen velmi málo zpráv se dochovalo o Alfredu Nichollsovi (?–1989), který se proslavil v řadách pluku 9. královniných kopiníků. Tato jednotka bojovala ve svazku 1. obrněné divize v první bitvě u El Alameinu (červenec 1942) a pomohla odrazit poslední zoufalý nápor vojsk Osy směrem k Suezskému průplavu.

Montgomery na drátě

Na britském defenzivním vítězství se tento tankista podílel především svým střeleckým uměním. Jeho eskadrona B měla ve výzbroji střední tanky Sherman a Nicholls si jako obsluha kanonu připsal na konto celkem 14 nepřátelských obrněnců, přičemž devět z nich zničil během jediného dne.

Stalo se to na začátku bitvy (3. července) a velkolepé představení sledoval zprostředkovaně na rádiových vlnách i velitel 8. armády generálporučík Bernard Montgomery. Okamžitě doporučil šikovného střelce na vyznamenání Vojenskou medailí.

Skalp slavné osmaosmdesátky

Společně s velitelem svého stroje seržantem Edwardsem uplatnili opatrnou, ale účinnou taktiku. Skryli svůj stroj za terénní vlnu a Edwards poté vylezl ven, aby se rozhlížel po přístupových cestách a včas varoval před blížícím se nepřítelem. Jakmile se ukázaly italské obrněnce, vlezl zpátky do shermanu, sdělil Nichollsovi směr a přibližnou vzdálenost protivníka a poté rychle najeli do palebné pozice.

V jednotce populární „Alfie“ si poradil s jedním či dvěma tanky a poté se Britové opět stáhli, než se na ně mohla zaměřit německá protitanková děla. Jedno z nich, šlo o obávanou „osmaosmdesátku“, se Edwardsově osádce dokonce podařilo zničit.

Největší britské eso?

Většinu vyřazených nepřátelských tanků si Nicholls připsal během severoafrické kampaně. Z následných bojů v Itálii se zachovala historka o tom, jak třemi za sebou jdoucími výstřely znehybnil tři těžké tigery, ale objevuje se i tvrzení, že šlo o střední PzKpfw IV.

TIP: Rozhodující bitvy druhé světové války: Britský triumf v Africe

Nichollsovo celkové válečné skóre se podle kusých zdrojů vyšplhalo na 40 zlikvidovaných obrněnců Osy, což jej řadí mezi největší britská tanková esa. Ostrovní království ale u tankistů podobné zdůrazňování individuálních úspěchů nepodporovalo, takže lze Nichollsovy výkony jen těžko dát do kontextu ostatních úspěšných střelců a tankových velitelů.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ivanov byl rozhodnutý oplodnit ženy šimpanzím spermatem bez toho, že by jim prozradil, oč jde.

Zajímavosti

Kavachi je jednou z nejaktivnějších podvodních sopek Tichého oceánu.

Věda
Historie

Sugestivně tvarovaná reflexní mlhovina IC 2118 ze souhvězdí Oriona, zcela pochopitelně známější pod názvem Hlava čarodějnice, září především odraženým světlem hvězdy Rigel, kterou upřeně „sleduje“.

Vesmír

Srovnání velikostí sovětských obrněnců v památníku v pevnosti Brest. Zleva SU-100, T-44, T-34/85 a ISU-152.

Válka

Před 130 až 115 tisíci lety zase na našem území panovalo vlhké středomořské podnebí. Hladina moře v té době stoupla natolik, že se ze Skandinávie stal ostrov.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907