Stopování monster: Pravěcí třímetroví krokodýli běhali po dvou

13.06.2020 - Stanislav Mihulka

Křídové stopy z Jižní Koreje prozrazují, že někteří krokodýli žili dost odlišným způsobem, než na jaký jsme dnes zvyklí

<p>Neobvyklý dvojnožec z období křídy</p>

Neobvyklý dvojnožec z období křídy


Reklama

Objev stop z druhohor je vždycky zajímavý. Tím spíš, když k němu dojde v Asii, kde jsou stopy z éry dinosaurů dost vzácné. Jak ale říká australský paleontolog Anthony Romilio z University of Queensland, objev stovek stop v Jižní Koreji je fascinující z úplně jiného důvodu. Patří totiž dávným krokodýlům, kteří chodili po dvou.

Romilio se přiznává, že si s kolegy nejprve mysleli, že šlápoty o délce kolem 24 centimetrů, na dotyčném místě zanechal nějaký slet velkých pterosaurů. Pak se ale ukázalo, že ve skutečnosti jde o dávné krokodýly, jejichž vzdálení potomci tu s námi stále ještě jsou. Vědci si všimli, že tam nikde nejsou stopy předních nohou, ani stopy po ocasu. Jde o neklamnou známku toho, že se tito krokodýlové pohybovali po dvou, a to podobně jako dvounozí neptačí dinosauři, kteří se při pohybu zřejmě vyvažovali ocasem.

TIP: Fantastický nález: Vědci našli v Austrálii stopy 21 druhů dinosaurů

Krokodýli, kteří po sobě zanechali tyto stopy, by byli asi tak do výšky pasu dospělého člověka. Na délku ale mohli měřit asi tak tři metry. Jejich podobu sice přesně neznáme, ale podobné dvounohé krokodýly již paleontologové v minulosti objevili. Stopy z Jižní Koreje každopádně dokládají, že krokodýli a ptáci, kteří jsou v dnešní přírodě nejbližšími příbuznými, si byli v minulosti podobnější, než bychom na první pohled řekli.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V křesťanské společnosti se konzumace masa rozšířila ve 4. století. Značná část raných křesťanů pravděpodobně byla vegetariány.

Zajímavosti

Trénink s hologramem

Věda

Milovníci rozpálených skal

Kozorožec núbijský (Capra nubiana) je jediným druhem kozorožce, jenž je adaptován pro život v horkých a suchých oblastech. Žije v horských regionech severovýchodní Afriky a na Středním východě v nadmořských výškách do 3 000 metrů, kde si vybírá ty nejodlehlejší, nejvyšší a nejstrmější skalní stěny. V rámci tohoto druhu je velmi výrazný pohlavní dimorfismus – samci váží kolem 60 kilogramů a dorůstají délky kolem 125 cm, zatímco samice jsou maximálně kolem 30 kg těžké a ne delší než 105 cm. Vroubené rohy samců mohou být až 120 cm dlouhé a docházejí uplatnění při bojích o dominanci. Jejich srážky ale jen zřídka končí zraněním. (foto: Shutterstock)

Příroda

Slunce pohledem americké obervatoře Solar Dynamics Observatory z února 2015. (foto: NASA/SDO, CC0)

Vesmír

Představa létající lodě Sky Cruise (foto: Profimedia, Hashem Al-Ghaili)

Revue

Replika stroje Fokker Eindecker, kterého se dohodoví piloti až do jara 1916 velmi obávali. (foto: Shutterstock)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907