Tajemství zamčeného apartmánu: Podivný příběh Marthe de Florian

06.04.2021 - Jana Ládyová

Když došlo k otevření bytu na Square La Bruyère v 9. pařížském obvodu, přítomným se zatajil dech. Jako by se tu zastavil čas! Ocitli se na samém počátku 20. století v období secese. Jenže se psal rok 2010…

<p>Boldiniho portrét Marthe de Florian (1864–1939) až do otevření apartmánu veřejnost neznala. Díky lítému boji deseti zájemců se roku 2010 vydražil za 3 miliony eur.</p>

Boldiniho portrét Marthe de Florian (1864–1939) až do otevření apartmánu veřejnost neznala. Díky lítému boji deseti zájemců se roku 2010 vydražil za 3 miliony eur.


Reklama

V bytě, který se nachází v blízkosti kostela de la Sainte-Trinité, se dlouhá léta nebydlelo a pod silnou vrstvou prachu objevil přivolaný expert, kunsthistorik Olivier Choppin-Janvry, hotové poklady. Mezi nimi nádherný portrét dámy v růžové mušelínové róbě. 

Budoár kurtizány

Kdo byla ta kráska? Narodila se jako Mathilde Héloïse Beaugiron, veřejnost ji však znala pod jménem Marthe de Florian. Patřila k exkluzivním pařížským kurtizánám. Její klientela se rekrutovala z vyšších společenských vrstev – z oblasti umění i politiky. K jejím štědrým zákazníkům patřil i Georges Clemenceau, který se o mnoho let později stal předsedou francouzské vlády, či premiér Pierre Waldeck-Rousseau, a dokonce i dva francouzští prezidenti Paul Deschanel a Gaston Doumergue. Velkou slabost měla i pro umělce, zejména malíře.

I když bývá v některých materiálech Marthe označována jako herečka, nejspíš opravdu provozovala jen nejstarší řemeslo – byť pro prominentní zákazníky. A začínala brzy! Už v osmnácti letech porodila své první dítě, chlapečka Henriho, který ale zemřel ve třech měsících. Otce na matrice ne­uvedla a do kolonky povolání napsala: švadlena. O necelé dva roky později přišel na svět druhý syn, jehož překvapivě také pojmenovala Henri. Ani u něj nepřiznala otcovství, ale spekuluje se, že jeho otcem mohl byl ženatý bankéř Auguste Albert Gaston Florian Mollard, jehož jméno Florian začala Mathilde, která se mezitím přejmenovala na Marthe, používat. 

Určení totožnosti

Jedním z mnoha milenců krásné kurtizány byl i Giovanni Boldini. Marthina totožnost, jakož i autorství malíře obrazu, vyplynuly z dopisů od různých obdivovatelů i milenců, které byly úhledně poskládány do balíčků převázaných stužkami různých barev. Informace o obraze pak nalezli kunsthistorikové v knize z roku 1951, kde jeho existenci i rok 1888, kdy byl namalován, potvrzovala vdova po Boldinim Emilia Cardonna.

Celková rozloha luxusního apartmánu Marthe de Florian, jehož největším pokladem se ukázal tento nádherný portrét, činila 140 m². Nacházel se ve čtvrtém patře starobylého secesního domu. Jeho majitelka zde zemřela v roce 1939. V té době tu s ní žil i její syn Henri Beaugiron, který byl majitelem lékárny na stejné ulici.

TIP: Zlobivé holky historie: Virginie Amélie Avegno Gautreau jako Madame X

Byt v roce 1939 zdědila majitelčina vnučka a Henriho dcera Solange Beaugiron. Když v roce 1940 obsadili Paříž nacisté, Solange uprchla na jih Francie a do Paříže se už nikdy nevrátila – ani po smrti svého otce v roce 1966. Zřejmě teprve tehdy zůstal byt trvale neobydlen. Nikomu nebylo nic nápadné, protože Solange pravidelně platila nejen nájemné, ale i další poplatky s bytem spojené. Tedy až do své smrti v květnu 2010, kdy jí bylo úctyhodných 91 let! Solange byt odkázala svým nic netušícím dědicům a na světlo boží tak vyšly zajímavé okolnosti o životě její babičky.

Knižní bestseller

Příběhem Marthe de Florian a jejího bytu se nechala inspirovat americká spisovatelka Michelle Gable a v roce 1914 vydala novelu Apartmán v Paříži, která se stala bestsellerem.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jeden z lepších nevěstinců na území okupované Francie. (foto: Wikimedia Commons, Bundesarchiv, Dietrich, CC-BY-SA 3.0)

Historie

Vasariho koridor spojuje Palazzo Vecchio (florentskou radnici) s palácem Pitti (vévodským sídlem) přes galerii Uffizi a horní část mostu Ponte Vecchio. (foto: Pixabay, Alexandra MerzCC0)

Zajímavosti
Revue

Babyboom invazivního plzáka španělského propuká zjara. Přemnožení hladovci hravě zničí celou úrodu. Spasou hlavně listy, ale zbytek porostu oslintají, pokálí a zválí. Počet dospělců kulminuje v létě. (foto: David Říha ©)

Příroda

Kupa galaxií SDSS J1004+4112, jak ji zachytil Hubbleův teleskop.

Vesmír

Rekonstrukce vzhledu dávného obrněného „červa“ Wufengella bengtsoni.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907