Tajná řeč netopýrů: Echolokace jako dorozumívací kanál

09.03.2017 - Zuzana Teličková

Mnoho druhů netopýrů používá při orientaci v prostoru zpětné zachycování odraženého zvuku zvané echolokace. Vědce však zajímalo, zda netopýři tuto schopnost uplatňují i při vzájemné komunikaci

Echolokace pro dialog -<p>Nejen k orientaci v prostoru, ale i k vzájemnému dorozumívání používají netopýři echolokaci</p>
Echolokace pro dialog -

Nejen k orientaci v prostoru, ale i k vzájemnému dorozumívání používají netopýři echolokaci


Reklama

Podle nové studie Silke Voigt-Heuckeho z Leibnizova institutu zoologie v Berlíně dokážou netopýři s pomocí echolokačních zvuků rozeznat zástupce svého druhu a dokonce členy vlastní sociální skupiny. Voigt-Heucke si pro výzkum vybral netopýra říčního (Noctilio albiventris) a zkoumal, jak příslušníci tohoto druhu reagují na nahrávky echolokačních zvuků známých i neznámých netopýrů.

TIP: Silní kluci, slabé holky aneb Dilema bílých kamzic při výběru partnera

Netopýři říční odpovídali na echolokaci celým souborem reakcí zahrnujícím sociální chování, jako je například rozevírání křídel a vystavování žláz vylučujících páchnoucí výměšek s obsahem feromonů. Nejslabší reakce byla zaznamenána na nahrávky echolokace jiných druhů. Když netopýři uslyšeli echolokační zvuky jiných netopýrů svého druhu, odpovídali zvláštním zvukem specifickým pro každého jednotlivce. Šlo o jakýsi akustický podpis, jako by netopýr říkal „zdravím tě, to jsem já“. Vědci došli k závěru, že netopýři nepoužívají echolokaci výlučně pro orientaci a při lovu, ale že jim slouží i k předávání sociálních informací a vytváří tak jakýsi tajný, lidskému uchu neslyšitelný jazyk. (Více na toto téma viz Hovory zvířecího světa)

  • Zdroj textu:

    Příroda 11/2010

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Na konci 19. století překonal během velké ruské chřipky virus přenášený lidmi vzdálenost 202 887 km za pouhých šest dní.

Zajímavosti

Slovenský umělec propojuje ve své tvorbě užitkovost i umění. Díla mladého skláře lze najít po celém světě.

Zajímavosti

Lidové milice pochodují 28. února 1948 přes Karlův most.

Historie

Čisticí prostředky mohou mít i stinnou stránku

Věda

Tvář robota Affetto

Věda

Sonda MMX u svého cíle

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907