Tajná řeč netopýrů: Echolokace jako dorozumívací kanál

09.03.2017 - Zuzana Teličková

Mnoho druhů netopýrů používá při orientaci v prostoru zpětné zachycování odraženého zvuku zvané echolokace. Vědce však zajímalo, zda netopýři tuto schopnost uplatňují i při vzájemné komunikaci

Echolokace pro dialog -<p>Nejen k orientaci v prostoru, ale i k vzájemnému dorozumívání používají netopýři echolokaci</p>
Echolokace pro dialog -

Nejen k orientaci v prostoru, ale i k vzájemnému dorozumívání používají netopýři echolokaci


Reklama

Podle nové studie Silke Voigt-Heuckeho z Leibnizova institutu zoologie v Berlíně dokážou netopýři s pomocí echolokačních zvuků rozeznat zástupce svého druhu a dokonce členy vlastní sociální skupiny. Voigt-Heucke si pro výzkum vybral netopýra říčního (Noctilio albiventris) a zkoumal, jak příslušníci tohoto druhu reagují na nahrávky echolokačních zvuků známých i neznámých netopýrů.

TIP: Silní kluci, slabé holky aneb Dilema bílých kamzic při výběru partnera

Netopýři říční odpovídali na echolokaci celým souborem reakcí zahrnujícím sociální chování, jako je například rozevírání křídel a vystavování žláz vylučujících páchnoucí výměšek s obsahem feromonů. Nejslabší reakce byla zaznamenána na nahrávky echolokace jiných druhů. Když netopýři uslyšeli echolokační zvuky jiných netopýrů svého druhu, odpovídali zvláštním zvukem specifickým pro každého jednotlivce. Šlo o jakýsi akustický podpis, jako by netopýr říkal „zdravím tě, to jsem já“. Vědci došli k závěru, že netopýři nepoužívají echolokaci výlučně pro orientaci a při lovu, ale že jim slouží i k předávání sociálních informací a vytváří tak jakýsi tajný, lidskému uchu neslyšitelný jazyk. (Více na toto téma viz Hovory zvířecího světa)

  • Zdroj textu:

    Příroda 11/2010

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Událost, známá jako železniční neštěstí v Montparnassu, se objevila i v trikové scéně Scorseseova filmu Hugo a jeho velký objev či na obalu jednoho alba hardrockové skupiny Mr. Big.

Historie

O transport amerických speciálů na Takur Ghar se staraly vrtulníky MH-47E Chinook.

Válka

Modré šipky ukazují nově objevené slinné žlázy

Věda

Kamera pro cizí světy Lunar ExoCam

Vesmír

Zbarvení samců a samiček se liší hlavně v oblasti genitálií. Pokud v intimních partiích kosatky při výskoku nad hladinu zahlédnete bílý ovál se třemi černými skvrnami, jde o samici.

Zajímavosti

Leopold II. se svou početnou rodinou. Se svou ženou Marií Ludovikou Španělskou měl 16 dětí (12 synů a 4 dcery).

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907