05. 05. 2021Ukousnout si z Wurzburgu
Popis operace Biting nevypadá snadno ani na papíře: britští commandos se při ní úspěšně pokusili o odvážnou „krádež za bílého dne“, a to na území plně kontrolovaném nepřítelem. Tedy v Brunevalu v okupované Francii. Právě tady se totiž nacházel radar Wurzburg, který Němcům sloužil jako systém včasného varování před nálety Spojenců. Pět týmů výsadkářů dokázalo vybraný prostor obsadit a po dvě hodiny uhájit – a přitom doprovodit britského radarového technika přímo ke stroji, aby si z něj mohl vybrat ty nejzajímavější kousky. Jako milý bonus zajali výsadkáři i dva německé techniky. Celý náklad pak na člunech dopravili do Británie.
Pro Němce to byla pořádná rána: ztratili technickou převahu a dost tvrdě utrpěla i jejich morálka. Představa, že za každým křovím může číhat britský parašutista, je jistě netěšila. Radary území Třetí říše kontrolovaly i nadále, ale Spojenci si v nich už dokázali „otevřít okno“ nenáročnými rušičkami – hliníkovými proužky Window, které rozhazovali. (foto: Wikimedia Commons, CC0)
21. 03. 2019Central Bank v Iráku
kdy: 2003 | kolik: 22 mld. Kč
Za největší bankovní loupež všech dob se považuje událost, k níž došlo v roce 2003 těsně před vypuknutím války v Iráku. Tehdejší prezident Saddám Husajn si z banky „půjčil“ v přepočtu na dnešní ceny 22 miliard korun, přičemž čtrnáct z nich nedlouho poté nalezly americké jednotky za zdmi jeho paláce. Podle bankovních úředníků přítomných u nezvyklé transakce se peníze přesouvaly do nákladních vozů asi pět hodin.