11. 01. 2023Zajímavostí je, že současné bio-celozrnné chleby se dnes považují za gurmánské, zdravé a dražší zboží. Přitom se jejich složení blíží tomu, čím se dříve živili jen koně. (foto: Pixabay, Alexa, CC0)
30. 11. 2022Bankesův Marocco byl někdy označován jako „tančící kůň“ nebo „myslící kůň“. (ilustrační foto: Pixabay, AnoukBakker, CC0)
04. 05. 2022Koňská síla
Koně byli odedávna využíváni jako rychlý dopravní prostředek, ale také jako živý „přepravní mechanismus“. Ačkoliv běžného koně není vhodné zatěžovat více než 20 % jeho vlastní hmotnosti, speciálně vyšlechtěná velká a silná plemena (jako jsou shirský kůň nebo clydesdaleský kůň) zvládají tažení skutečně velmi těžkých nákladů. Byli a někde stále jsou využívání pro tahání kmenů pokácených stromů, těžkých kočárů apod. Tito koně mívají zadní nohy poněkud blíže u sebe, což jim zřejmě propůjčuje schopnost lépe vyvíjet tažnou sílu. Zhruba jednu tunu vážící kůň tak poměrně snadno utáhne i dvojnásobek své vlastní hmotnosti, tedy celé dvě tuny.
Fyzikální veličina horská síla (Horse Power, HP) je používána jako jednotka pro výkon motoru automobilů a motocyklů. Tato skutečnost vychází z pokusů skotského vynálezce a mechanika Jamese Watta, který v 18. století odhadoval koňskou sílu na základě pozorování tahu pivovarských koní. (foto: Shutterstock)
05. 05. 2018Tuny na pochodu
Tažní koně symbolizují preindustriální éru, ale jejich sílu využíváme dodnes. Mezi nejoblíbenější „dříče“ patří belgičtí chladnokrevníci, kteří zvládnou mnohonásobně těžší náklad, než jsou sami: Na americké přehlídce National Western Stock Show přemístilo například dvoutunové duo belgických siláků zátěž o hmotnosti 7,7 tuny o více než dva metry.