lékař

Jednou měř, dvakrát řež

kauza: trojnásobné zabití | kdy: 1846

Brit Robert Liston patřil k nejlepším i nejrychlejším chirurgům své doby a provedl první úspěšnou operaci v celkové anestezii. Odehrála se roku 1846 v Londýně a lékař při ní nohu nebožáka uspaného éterem amputoval za pouhých osmadvacet vteřin. Občas však jeho rychlost nadělala víc škody než užitku. Jistý pacient například přišel s dolní končetinou také o varle, což bylo jistě nepříjemné, ale jako daň za záchranu života snad snesitelné. Další nepovedený zákrok měl ovšem mnohem tragičtější následky: Kromě nohy nemocného uřízl Liston rovněž prsty svému asistentovi, který později stejně jako pacient zemřel v důsledku infekce.

Zákrok měl navíc ještě jednu oběť – přihlížejícího, jemuž lékař při máchnutí chirurgickým nožem prořízl kabát. Muž se pravděpodobně vyděsil, že ostří proniklo až do těla, a utrpěný šok mu způsobil smrt. Dosud jde o jedinou operaci s třísetprocentní úmrtností… (foto: Wikimedia Commons, Wellcome Images, CC BY 4.0)

26. 10. 2022

Nejčtenejší


Chirurg NASA Josef Schmid s nezaměnitelným vulkánským pozdravem.

20. 04. 2022
07. 04. 2022

Studenti lékařských fakult v České republice v současnosti skládají tři verze slavnostního slibu, přičemž ani jedna nenese oficiální jméno na počest antického autora.

02. 11. 2021


Reklama

Krom případu Kathleen Grundyové vyšetřovala policie také úmrtí 27 dalších pacientů Harolda Shipmana, z nichž někteří také „změnili“ závěť v lékařův prospěch.

16. 10. 2021

Celá řada latinských a řeckých slovíček z lékařského oboru v češtině zakořenila.

03. 01. 2021

Nejstarší dosud fungující lékárna na světě

Lékárna Santa Maria Novella ve Florencii 

Turističtí průvodci po Florencii často opomíjejí památku, která svým významem předčí nejeden honosný palác. V jedné z uliček poblíž řeky Arno se ukrývá lékárna, jejíž kořeny sahají až do dob dominikánského kláštera založeného roku 1221. To z ní dělá nejdéle fungující provozovnu svého druhu na světě.

Ani osmisetletá historie však nebrání tomu, aby obchodní aktivity této apatyky ustrnuly v minulosti – v současnosti jde o prosperující podnik s více než 70 pobočkami po celém světě. Tu florentskou denně navštíví na dva tisíce zájemců. Většina z nich však nepřichází kvůli nákupu léků, ale s cílem prohlédnout si zdejší muzeum, v němž jsou k vidění například alchymistické receptury ze 17. století na výrobu léků proti moru. Již od dob mnichů zakladatelů tu navíc míchají luxusní parfémy a kosmetické produkty. Máte-li přebytečných 30 000 eur, můžete si odsud odnést třeba tělové mléko s výtažkem z kosatců, symbolu Florencie. (foto: Profimedia)

21. 11. 2020

Gail Multopová (ve výřezu) utrpěla kardiogenní šok, komplikaci s padesátiprocentní úmrtností. Měla ohromné štěstí, že bylo k dispozici srdce vhodné pro transplantaci.

15. 04. 2020

Takaki Kanehiro (vpravo) společně s americkým chemikem a lékařem Williamem Worrallem Mayem - pozdějším zakladatelem výzkumného centra a univerzitní nemocnice Mayo Clinic.

22. 03. 2020

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907