13. 08. 2021Královský límec
Nejvýraznějším rysem agamy límcové (Chlamydosaurus kingii) je límec, jenž dal agamě druhové jméno – jde o tenký ale celkem rozměrný záhyb kůže srostlý s chrupavčitými ostny, které jsou spojeny s čelistní kostí. Ve stavu klidu leží límec volně na zádech zvířete. Když je ale agama vyplašená, otevře tlamičku a tím odhalí žluté nebo růžové zbarvení vnitřku úst. Zároveň roztáhne obdobně zbarvený límec (široký až 30 cm), vypne se do výšky a někdy ještě drží ocas nad úrovní hlavy. Typicky se agama takto projevuje při ohrožení predátorem, někdy navíc syčí nebo vyskakuje do výšky. Límec je důležitý také při námluvách a obraně území před konkurenčními jedinci. (foto: Shutterstock)
05. 09. 2020Leniví obři
Na rozdíl od svých suchozemských příbuzných mají mořské želvy četné adaptace pro dlouhý pobyt pod hladinou – například solné žlázy v lebce, hmotnostně redukovaný krunýř a samozřejmě končetiny přeměněné v ploutve. Dělí se do dvou skupin – na kožatkovité a karetovité. Zatímco kožatkovité zahrnují jen jeden druh, kterým je kožatka velká (Dermochelys coriacea), karet známe přinejmenším šest druhů. Kožatka s hmotností až 916 kilogramů je zároveň největší současnou želvou světa. Mořské želvy se relativně pomalu rozmnožují a některým druhům dnes bohužel hrozí vyhynutí.
Největší mořskou želvou všech dob byl zřejmě severoamerický křídový rod Archelon s délkou těla až 4 metry a hmotností kolem 2,2 tuny. Kareta obrovská (Chelonia mydas) běžně dorůstá hmotnosti 200 kilogramů a může se dožít kolem 80 let