Tim Peake má světový rekord: Je nejrychlejším maratoncem ve vesmíru

25.04.2016 - Martin Reichman


Reklama

Spolu s desetitisíci běžci se na start včerejšího maratonského běhu, který se konal v Londýně, postavil i britský astronaut Tim Peake. Na rozdíl od ostatních ale trasu měřící 42 195 metrů neabsolvoval na Zemi, nýbrž na běžeckém trenažeru na palubě Mezinárodní vesmírné stanice. Peake absolvoval běh ulicemi Londýna alespoň virtuálně – jeho pozice byla na trať přenášena prostřednictvím mobilní aplikace. 

Výsledný astronautův čas 3 hodiny, 35 minut a 21 sekund je oficiálně novým světovým rekordem pro maraton na oběžné dráze. Před ním stejnou vzdálenost na ISS absolvovala Sunita Williamsová v rámci bostonského maratonu. Výsledný čas americké astronautky z roku 2007 je 4:23:10. Pro srovnání - vítězem včerejšího londýnského běhu byl mezi muži Keňan Eliud Kipchoge s časem 2:03:04 a mezi ženami jeho krajanka Jemima Sumgongová, která trasu 42 195 metrů zvládla za 2:22:58.

Reklama

  • Zdroj textu:

    blogs.esa.int

  • Zdroj fotografií: ESA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Černobílý mořský vlk

Mezi nejobávanější predátory mezi vodními savci nepochybně patří kosatka dravá (Orcinus orca) – až šestitunový kytovec. Kosatku coby vrcholného predátora v jejím přirozeném životním prostředí nic neohrožuje. Tito několikatunoví savci z čeledi delfínovitých dovedou plavat rychlostí bezmála 60 km/h, vidí skvěle nad hladinou i ve vodě, výborně slyší a pomáhají si také echolokací. Loví v organizovaných smečkách, proto se jí někdy přezdívá „mořský vlk“. V průměru pozře skoro čtvrt tuny masa denně a zabíjí bez problémů i velké žraloky nebo ploutvonožce.

Skutečné nebezpečí však představují pouze pro svou kořist. Ve volné přírodě ještě nedošlo k žádnému útoku na lidi, který by skončil smrtí – kosatky si člověka obvykle jen spletou se svým běžným úlovkem a včas se zastaví, což se připisuje jejich vysoké inteligenci. 

Příroda

Stalin a Gottwald na propagačním plakátu z padesátých let.

Historie
Vesmír

Chudoba není úplně zdravá pro vývoj dětí

Věda

Při poslechu hudby se podobně jako při dobrém jídle nebo sexu uvolňuje hormon dopamin. U 90 % lidí hraje při vnímání řeči zásadní roli levá mozková hemisféra a při vnímání hudebního signálu naopak pravá, která rozeznává především rozdíl ve výšce tónů. 

Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907