Tim Peake má světový rekord: Je nejrychlejším maratoncem ve vesmíru

25.04.2016 - Martin Reichman


Reklama

Spolu s desetitisíci běžci se na start včerejšího maratonského běhu, který se konal v Londýně, postavil i britský astronaut Tim Peake. Na rozdíl od ostatních ale trasu měřící 42 195 metrů neabsolvoval na Zemi, nýbrž na běžeckém trenažeru na palubě Mezinárodní vesmírné stanice. Peake absolvoval běh ulicemi Londýna alespoň virtuálně – jeho pozice byla na trať přenášena prostřednictvím mobilní aplikace. 

Výsledný astronautův čas 3 hodiny, 35 minut a 21 sekund je oficiálně novým světovým rekordem pro maraton na oběžné dráze. Před ním stejnou vzdálenost na ISS absolvovala Sunita Williamsová v rámci bostonského maratonu. Výsledný čas americké astronautky z roku 2007 je 4:23:10. Pro srovnání - vítězem včerejšího londýnského běhu byl mezi muži Keňan Eliud Kipchoge s časem 2:03:04 a mezi ženami jeho krajanka Jemima Sumgongová, která trasu 42 195 metrů zvládla za 2:22:58.

Reklama

  • Zdroj textu:

    blogs.esa.int

  • Zdroj fotografií: ESA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Charles Ponzi (1882–1949) ve dvacátých letech 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Mgreason, CC0)

Historie

Šamana si veřejnost bude moci společně s originály venuší nalezených na území Moravy (i té nejslavnější Věstonické) na vlastní oči prohlédnout na výstavě Nejstarší šperky a ozdoby těla v Pavilonu Anthropos od 19. srpna 2022. (foto: Moravské zemské muzeum, Jan Cága, CC BY 4.0)

Zajímavosti

Samečci australských delfínů Sousa sahulensis nabízejí samičkám dar, který nelze prakticky využít, ale slouží jako důkaz síly a zdatnosti. (foto: Shutterstock)

Příroda

Protoplanetární disk u mladé hvězdy FU Orionis. (ilustrace: NASA/JPL-Caltech, CC0)

Vesmír

Kosterní pozůstatky uvnitř pohřební jeskyně Hagios Charalambos. (foto: INSTAP Academic Press, BetancourtCC BY 4.0)

Věda

Legenda aviatiky

Louise Blériota není ve světě létání potřeba představovat – do dějin se zapsal už v roce 1909 jako první člověk, který v letadle překonal kanál La Manche. Nemusíme asi dodávat, že šlo o stroj vlastní konstrukce, jehož repliku nesoucí název Blériot XI je dnes možné obdivovat na různých leteckých dnech po celé Evropě.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907