Tisíce let před Inky: Archeologové našli důkazy rituálního užívání halucinogenů
Archeologové objevili první přímý důkaz rituálů s psychedeliky u kultury Chavín – předchůdkyně mnohem známější a mocnější říše Inků.
Užívání psychedelik rozhodně není výstřelkem moderní doby – lidé si měnili vědomí už tisíce let před naším letopočtem. Nový objev z peruánských And přináší dosud nejstarší přímý důkaz o užívání psychoaktivních látek v tomto regionu. A navíc – šlo zřejmě o výsadu společenské elity.
Dlouho před říší Inků, zhruba v letech 1200 až 400 před naším letopočtem, vzkvétala na území dnešní Peru u pobřeží Tichého oceánu kultura Chavín. Jejich centrem bylo horské město Chavín de Huántar, které se nalézá ve výšce 3 117 metrů nad mořem. Lidé z této kultury domestikovali lamy, pěstovali brambory a kukuřici a zřejmě jako první v Jižní Americe zpracovávali zlato.
Dávní vládci mysli
Archeologové nedávno objevili v místě dávného horského sídla 23 artefaktů, většinou dutých kostěných trubic. Ty byly podle analýzy chemických zbytků používány ke šňupání halucinogenních látek. Na některých byly zjištěny stopy divokého tabáku (Nicotiana) a především vilcy (Anadenanthera colubrina var. cebil) – rostliny obsahující látky příbuzné DMT, známému psychedeliku.
Výzkum ukázal, že rostlinné materiály byly nejprve sušeny, praženy a drceny na prášek, což odpovídá přípravě pro inhalaci. Archeologové zároveň objevili typické známky poškození škrobu teplem, které tento postup potvrzují. Jde o první spolehlivý přímý důkaz, že se v této kultuře rituálně užívaly psychedelické látky.
Změněné vědomí jako nástroj moci
Artefakty byly nalezeny v malé, uzavřené místnosti, postavené přibližně před 3 000 lety a zapečetěné kolem roku 500 př. n. l. Tato komora nebyla přístupná široké veřejnosti – v jednu chvíli se do ní vešlo jen pár lidí. Společně s trubicemi zde byly i keramické nádoby, patrně používané při rituálech.
Podle archeologů je důležité, že šlo o exkluzivní prostor. Používání psychoaktivních látek tak nebylo běžnou záležitostí, ale součástí pečlivě řízených náboženských ceremonií, které sloužily k upevnění moci vybraných jedinců. „Nešlo jen o halucinace,“ říká antropolog Daniel Contreras z Floridské univerzity. „Byly to přísně kontrolované rituály, které podporovaly společenskou hierarchii.“

Kultura Chavín, která vzkvétala téměř dvě tisíciletí před vznikem Incké říše, patří k nejstarším známým civilizacím v Andách. Nový výzkum pomáhá objasnit, jak se mohly postupně přeměnit rovnostářské společnosti v rigidně hierarchické systémy. Rituály posílené psychedeliky totiž nebyly jen osobními zážitky – šlo o nástroje ideologie a moci. Zážitek s „nadpřirozenem“ měl být natolik silný, že utvrzoval účastníky v přesvědčení, že sociální uspořádání, včetně nerovnosti, je přirozené a oprávněné.
Dnes je užívání psychoaktivních látek často stigmatizováno. Ale v dávné minulosti byly tyto látky integrální součástí rituálů, víry a politiky. Objev z Chavín de Huántar tak vrhá nové světlo na to, jak naši předkové využívali změněné stavy vědomí nejen pro kontakt s „božstvím“, ale i jako nástroj společenské manipulace.