Tisíce let staré „výsypky“ brazilských termitů pokrývají ohromnou oblast

25.11.2018 - Stanislav Mihulka

Termiti dokážou přeměnit ohromné plochy krajiny. Jejich výtvory jsou patrné i z oběžné dráhy

<p>Krajina přetvořená termity</p>

Krajina přetvořená termity


Reklama

Ve vnitrozemí severovýchodní Brazílie se vyskytují řídké, suché a trnité křoviny, kterým se říká caatinga. Lidé tam převážně pasou dobytek, ale zdejší krajina se líbí i jiným tvorům. Nachází se zde i rozsáhlá oblast, kterou v pravidelných intervalech pokryli termiti svými „výsypkami“. Velikost této oblasti je srovnatelná s Velkou Británií.

Nejde o hnízda termitů. Je to skutečně něco jako výsypky, tedy hromady odpadní zeminy, kterou termiti jednoho druhu vyhrnuli při stavbě svých chodeb a hnízd. Vědci nedávno zjistili, že tyto „výsypky“ jsou až 4 tisíce let staré. Termiti jich zde vytvořili asi 200 milionů, přičemž každá hromada je asi 9 metrů vysoká a 2,5 metru široká.

TIP: Mrakodrapy říše hmyzu: Termiti a jejich dílo

Vědci odhadují, že zde termiti přemístili přes 10 kilometrů krychlových zeminy. To na první pohled není tak mnoho, ale zdání klame. Odpovídá to objemu asi 4 tisíc velkých pyramid v egyptské Gíze. Brazilské „výsypky“ jsou zřejmě jednou z největších struktur na světě, kterou vytvořil jediný druh hmyzu. Pokrývají plochu asi 230 tisíc kilometrů čtverečních a jako celek jsou tak rozsáhlé a nápadné, že jsou vidět i na satelitních snímcích.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Cell Press

  • Zdroj fotografií: Roy Funch

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Starobylé centrum incké říše se rozkládá na ploše 13 kilometrů čtverečních, přesto se jej podařilo objevit teprve před 110 lety.

Zajímavosti

Rwandská rodina v provizorním uprchlickém táboře v Konžské demokratické republice.

Věda

Aratingové zlatočelí (Eupsittula aurea), kteří mají domov ve východní části Jižní Ameriky, dokázali spolupracovat na společném úkolu tak dobře, že předčili i krkavce nebo vrány novokaledonské.

Příroda

Šmouha od satelitu Starlink, která znehodnotila snímek Galaxie v Andromedě.

Vesmír

Velitel letky britské královské námořní námořní služby Edwin Harris Dunning během pokusu o přistání na palubě letadlové lodi Furious, se svým stíhacím letounem Sopwith Pup.

Válka
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907