Tisíce let staré „výsypky“ brazilských termitů pokrývají ohromnou oblast

25.11.2018 - Stanislav Mihulka

Termiti dokážou přeměnit ohromné plochy krajiny. Jejich výtvory jsou patrné i z oběžné dráhy

<p>Krajina přetvořená termity</p>

Krajina přetvořená termity


Reklama

Ve vnitrozemí severovýchodní Brazílie se vyskytují řídké, suché a trnité křoviny, kterým se říká caatinga. Lidé tam převážně pasou dobytek, ale zdejší krajina se líbí i jiným tvorům. Nachází se zde i rozsáhlá oblast, kterou v pravidelných intervalech pokryli termiti svými „výsypkami“. Velikost této oblasti je srovnatelná s Velkou Británií.

Nejde o hnízda termitů. Je to skutečně něco jako výsypky, tedy hromady odpadní zeminy, kterou termiti jednoho druhu vyhrnuli při stavbě svých chodeb a hnízd. Vědci nedávno zjistili, že tyto „výsypky“ jsou až 4 tisíce let staré. Termiti jich zde vytvořili asi 200 milionů, přičemž každá hromada je asi 9 metrů vysoká a 2,5 metru široká.

TIP: Mrakodrapy říše hmyzu: Termiti a jejich dílo

Vědci odhadují, že zde termiti přemístili přes 10 kilometrů krychlových zeminy. To na první pohled není tak mnoho, ale zdání klame. Odpovídá to objemu asi 4 tisíc velkých pyramid v egyptské Gíze. Brazilské „výsypky“ jsou zřejmě jednou z největších struktur na světě, kterou vytvořil jediný druh hmyzu. Pokrývají plochu asi 230 tisíc kilometrů čtverečních a jako celek jsou tak rozsáhlé a nápadné, že jsou vidět i na satelitních snímcích.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Cell Press

  • Zdroj fotografií: Roy Funch

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda
Vesmír

Udržování podmořských ropovodů s využitím lidské síly stojí víc než dva miliony korun za jediný den. V blízké budoucnosti by je však mohly značně urychlit a zlevnit autonomní drony.

Zajímavosti

Finští vojáci přeházejí sovětskou hranici poblíž Tohmajärvi v létě 1941. Helsinky deklarovali svoji účast ve válce jako obrannou.

Válka

Jednáte pomalu!

freska Ježíše
kde: Španělsko | kdy: 2012

Freska Ecce homo, kterou v kostelíku nedaleko španělské Zaragozy před více než sto lety vytvořil Elías García Martínez, postupně „opadávala“ vinou vlhkosti. Ministerstvo kultury ji sice hodlalo nechat zrestaurovat, ale v porovnání s tamní důchodkyní Cecilií Giménezovou jednalo příliš pomalu: Vitální osmdesátnice vzala dílo do vlastních rukou a pohřbila historickou malbu pod nánosy nové barvy. Výsledek jejího snažení připomíná mazanici malého dítěte, které si hraje s pastelkami. Památku sice původně čekala oprava, ale z poničeného Ježíše se stala internetová senzace a do města kvůli němu proudí davy turistů – takže zatím zůstává ve zbídačeném stavu.

Revue
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907