Tisíce let staré „výsypky“ brazilských termitů pokrývají ohromnou oblast

Termiti dokážou přeměnit ohromné plochy krajiny. Jejich výtvory jsou patrné i z oběžné dráhy

25.11.2018 - Stanislav MihulkaVe vnitrozemí severovýchodní Brazílie se vyskytují řídké, suché a trnité křoviny, kterým se říká caatinga. Lidé tam převážně pasou dobytek, ale zdejší krajina se líbí i jiným tvorům. Nachází se zde i rozsáhlá oblast, kterou v pravidelných intervalech pokryli termiti svými „výsypkami“. Velikost této oblasti je srovnatelná s Velkou Británií.

Nejde o hnízda termitů. Je to skutečně něco jako výsypky, tedy hromady odpadní zeminy, kterou termiti jednoho druhu vyhrnuli při stavbě svých chodeb a hnízd. Vědci nedávno zjistili, že tyto „výsypky“ jsou až 4 tisíce let staré. Termiti jich zde vytvořili asi 200 milionů, přičemž každá hromada je asi 9 metrů vysoká a 2,5 metru široká.

TIP: Mrakodrapy říše hmyzu: Termiti a jejich dílo

Vědci odhadují, že zde termiti přemístili přes 10 kilometrů krychlových zeminy. To na první pohled není tak mnoho, ale zdání klame. Odpovídá to objemu asi 4 tisíc velkých pyramid v egyptské Gíze. Brazilské „výsypky“ jsou zřejmě jednou z největších struktur na světě, kterou vytvořil jediný druh hmyzu. Pokrývají plochu asi 230 tisíc kilometrů čtverečních a jako celek jsou tak rozsáhlé a nápadné, že jsou vidět i na satelitních snímcích.

  • Zdroj textu

    Cell Press

  • Zdroj fotografií

    Roy Funch


Další články v sekci